Oranje

I neću ali nema ništa bolje nego kada se uzore za suvog što bi naši stari rekli ali ne može se glavom kroz zid.
 
Ja maloprije isao da pripremim njivu za branje, sutra poslepodne berem, to je polje koje sam spominjao na temi Kukuruz 2011 gdje je susa napravila strašnu štetu. Gledao sam zemlju, djeluje da bi se mogla orati iako je jako suva, djeluje bukvalno sagorela. Treba mi savjet u vezi nje. Dal bi pomoglo da se njiva obradi podrivanjem kako bi duže držala vlagu? Sledeće godine ću na njoj svakako sijati neki rani hibrid (FAo 400), ali me zanima mogu li nešto uraditi da smanjim posljedice eventualne suše. Dal da idem na podrivanje (imam plug koji koristim kao jednobrazd, pa bih skinuo glavu i napravio neki podrivač) i naknadno duboko oranje ili šta? Vidim na prethodnoj strani je spominjano gruberisanje, pa me malo buni šta se smatra tačno gruberisanjem? Kako sam na slikama vidio, gruber jako liči na podrivač, samo su mu raonici manji.

Ako neko ima neku ideju kako pomoći tom polju, koje je inače uvijek jako osjetljivo na sušu, nek kaže. Ove godine ću tu imati gubitak od 40-50%, sreća pa nije velika površina, samo 0.4ha.
 
Najbolji efekat protiv suše ima navodnjavanje.:haha:
Probavao sam prošle godine sa podrivanjem,negdje je imalo efekta,negdje nije.Najbolje da uradiš probe ,zapiši gdjesi šta radio pa vidi nagodinu.
Ako već imaš jednobrazni (valjda može ići dovoljno duboko) prvo probaj na jednm dijelu skinuti samo dasku i lupi ga što dublje.Na drugom dijelu probaj sa podrivačem ako ga napraviš ,a obavezno ostavi inepodrivano da vidiš razliku.
 
296kydd.jpg

pokusaj oranja plugovi do kraja spusteni ne moze dublje
nekih 25 cm
 
Ljudi izbacite oranje iz upotrebe, sejte bez obrade, tako radi napredan svet
k46l3l.jpg
j9wkdi.jpg
2ai22c9.jpg
f0ah7b.jpg
5cj9jc.jpg

Fotke sa konferncije o konzervacijskom sistemu obrade, u Barandi.
 
Poslednja izmena:
Ja se slazem stobom , ali ipak mora da se poore bar savake 4te godine ako ne i cesce.
 
Ja se slazem stobom , ali ipak mora da se poore bar savake 4te godine ako ne i cesce.
Znači nisi bio na konferenciju?, u Barandi, šteta mogao si se stvarno naučiti nešto napredno, ljudi ne oru već 30 godina zemlju, plugovi leže na odpadu ( u Americi)
2pzjnef.jpg

Jedino što mi se nije dopalo na ovoj konferenciji je to što još uvek forsiraju upotrebu mineralnog đubreta, namesto da se zemlji vraćaju mikroorganizmi koji bi pomogli korošćenje hrane iz vazduha.
 
Cekaj polako nemoj da im sve verujes. Svasta oni reklamiraju samo da uzimaju pare. Da li i ti sti su drzali konferenciju i sto su bili promoteri , da li oni su vec kupili ove nove masine ili to nude vama. cekaj polako . Ja sam ovde u CH , a pored mene je i F pa ne vidim da se oni nesto zure za ovakvom tehnologijom. Ja mislim da moramo da idemo etapu po etapu . Mi jos uvek nismo izbacili plugove ravnjake iz upotrebe . To ti dodje malo kao sa konja na Fenta.
 
Dosli su pre 3 godine eksperti iz Delta Holdinga i nisu znali da mi objasne kad i zasto treba da se upotrebi RD. To su Miskovicevi ljudi svi se predstavili kao Profesori poljoprivrede.
 
Rekao čovek; "učite se od drugih" a ja kažem; " ne zaostajte mnogo" budite odmah tu negde, učite, gledajte, slušajte.
 
Hanza i ja tako kazem , ali mi ne mozemo da ucimo od Miskovicevih prpfesora , nego moramo da se snalazimo kako znamo i umemo. Jer ce Miskovic nama da hvali uvek ono sto ima u prodaji pa makar to bile i neupotrebljive stvari.
 
Za ovi ljude iz instituta "Tamiš" baš i ne bih rekao da su Miškovićevi, znanje koje su izneli je, za mene, odlično.
Doduše ne slažem se sa njima da treba koristiti mineralna gnojiva, jer po jednoj strani zemlju leče po drugoj je truju.
Ali se nadam da će, jednoga dana, shvatiti da su zemlji potrebni mikroorganizmi, i da ih joj moramo dodavati a ne samo čekati da se oni sami razmnožavaju.
A možda i znaju samo ne smeju da to i kažu.
 
Ok , oni mozda pricaju istinu. Ni su mozda rekli nesto ako voda u prolece odnosi zemlju i napravi uvale , korita itd. po njivama , kako onda ispraviti njivu sem ako je ne oremo. Eto to me najvise zanima kod masina za direknu setvu. U terenima koji su ravni kao Vojvodina i ima dosta parcela koje su ravne , ali sta i kako za ove koji zive i rade po brdima.
 
Nazad
Vrh