Oranje

ako se sad uzore njiva koja nije totalisana hoce li trava biti velika do zime

preksinoc sam isao do probam da orem malo da vidim je li puno suvo otisao ja u njivu i krenem spustim je do kraja kad ono samo 25-27 cm dubine ne moze dublje ja se iznenadio sto ne moze dublje. Lijepo se rasipa zemlja ima vlage na tolikoj dubini
a inace brdovit mi je teren i sad hocu ja da probam da uzvucem uz brdo tako spusten plug do kraja cini mi se hoce traktor izgori koliko je tesko em to slajdra skace dimi ne znam ni ja sta vise traktor radi i odustanem
sreca nisam smotao plug i nista nije bilo al je tvrdo boze a svi mi kazu nemoj ic bezveze ne moze se orat ma ocu ja da probam to mi u krvi stalno neku kontru udaram...
aj ziveli :ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Moras slusati starije inace neces dobro da prodjes . Moki iz mog sela nije slusao starije i zaglavio 15god na robiju.

Nikakve veze nema da li si ti prskao totalnim herbicidom ili ne , ako hoces da ores duboko zimsko oranje. Totalni herbicid suzbija korov preko lista , to nije herbicid koji se upotrebljava pre nicanja ( zemljani).

Ako mizes da ores duboko oranje sad , ti slobodno ori , nije mnogo rano. A trava do Decembra sigurno nece izbiti.
 
To je realno,e sad da si malo vise isao na predavanja znao bi da su tacke 1 i 2 reci profesorke Branislave Lalic(meteorilogija),a 3 stavka su reci profesore Milivoja Belica stvar oko mrznjenja je prosta ali da je jos uprostim radi se o tome kada je busen zemlje(talasasto oranje) apsorbuje vodu,dolazi do smrzavanja vode(voda ako nije jedina stvar na planeti koja se siri hladjenjem) znaci voda-led se sire i dolazi do pucanja bude,voda se opet topi i ulazi dublje u busen pa opet dolazi do mrznjenja-pucanja i tako nekoliko puta sto daje rezultat da se zemlja na prolece "rasipa". Dok se kod "ravnog" oranja stvara pokorica,voda se ne apsorbuje tako dobro nesto udje u zemljiste nesto ispari i na povrsini se stvara gornja kora koja daje rezultat u prolece zvan busenje koje se jako tesko razbija u prolece.

Inace sa Panonstibom ne pricam bas puno o oranju,imam IMT plug on ore kako ore za drugi i bolji nemam para pa mi ne vredi ni da tupim...
O 3 tački da ne pričamo puno.:cao:
 
Ala je zapeo::traktor1::
Ovo volim da vidim,kupio lik traktor od 800 konja,zakacio 20 brazdi plug i uci nas kako se ore PESAK,putem Youtube-a.:haha:::sramota::
 
jeste videli da su mu se plugovi otkacili kad je naisao na onaj breg,negde oko 1min,tacno se vidi traktor ode a tocak od pluga ne pomera,jaka mi je to mehanizacija:haha::haha:
 
BELI577 mislim da mu se nije otkacio plug , nego da ga dobro zaglavio i jedva ga izvuce.
 
evo kod mene priprema za repicu , suho je dosta ali nekako ide

SDC14785.jpg


SDC14787.jpg


SDC14788.jpg


http://youtu.be/306qBan8rqo
 
:bravo:E ovako oranje do sada nikad nisam video(u pozitinom smislu).Svaka ti čast na odrađenom poslu.
 
Za rod baci dovoljno djubriva i ne boj se a zemlja ti je ekstra.Nisam slikao juce sam isao da probam i ne da nije moglo nego su grudve kao fica izletale iz zemlje tako da od oranja nema nista dok ne padne jedno 30l po m2.Za repicu mi je spremno na strnjistu ali nema vlage 25cm u zemlji.
 
Nazad
Vrh