Oranje

Pa Srdjane , jes da je lakše uraditi al nikad nebih mjenjo tešku zemlju za lakšu , ma kolko djubra baco.
 
Danas probali orat za djetelinu sinoć smo imali nešta kiše poćeli par krugova sa rakovicom išlo samo tako 1. brza 20cm dubina na jedno 1500okretaja, i samo odjednom poćeo plug iskakat neće više u zemlju dodam gasa do 1200 obrtaja plug iskoći i odustali najvjerovatnije nećemo sijat poorali malo manje od pola jutra potrošili 20l goriva ..
1235s87.jpg
 
Juče i danas sam u dubokom oranju.Tamo gde sam tanjirao strnjišta posle žetve oranje ide začuđujuće dobro i dosta lako.Došao sam na ručak pa onda nastavljam, danas popodne i sutra pre podne, da završim to što imam za oranje.
 
Orao sam i juče popodne i to vrlo lepo ali samo tamo gde je odmah posle žetve tanjirano.Sačuvana je vlaga pa može.Danas nastavljam.
 
Evo sad sam se vratio ali na "Radnom" telefonu nemam kamericu.Odradio još 3ha.Ostalo mi je svega ukupno još 4ha za duboko oranje i to ću probati sutra.
 
Danas sam gledao case 155 kako okrece gruberisanu zemlju,ore na sigurno 30-tak cm,vlazno,kao da nije ove suse.
 
Poslednja izmena:
Ljudi, gruberisano zemljiste neverovatno cuva vlagu i dosta lako se obradjuje (citaj: ore). Kod nas jos niko nije poceo da ore ali mislim da ce ubrzo poceti cim se soje skinu.
 
Ja sam merio moje oranje i dubina je od 28-30cm.Izbacuje se polu suva zemlja tj. tamnija je u odnosu na površinsku dosta.
 
Ljudi, gruberisano zemljiste neverovatno cuva vlagu i dosta lako se obradjuje (citaj: ore). Kod nas jos niko nije poceo da ore ali mislim da ce ubrzo poceti cim se soje skinu.

Ja bih isto mogao početi oranje ali moram čekati 01.10. da kupim veštak, za slučaj da ipak bude i dogodine subvencija.
 
Dukej pa zar nemaš mogućnost da ga uzmeš sad a platiš ili regulišeš plaćanje(robna razmena..itd) posle 1.10. ?
Kod nas za takve stvari nema problema.
 
Ja isto nisam uzeo veštak baš zbog računa ali oranja samo skidam.Jutros urađeno još 3ha.Još sutra 1,5ha i nešto privatno(usluga) i sva strnjišta uzorana.
 
Dukej pa zar nemaš mogućnost da ga uzmeš sad a platiš ili regulišeš plaćanje(robna razmena..itd) posle 1.10. ?
Kod nas za takve stvari nema problema.

Da budem iskren, nisam ni pitao. U zadruzi bi verovatno moglo, ali u privatnoj prodavnici ne verujem. Baš ću pitati i tamo, odgovaralo bi mi i da ga platim odmah (tj. kad dobijem lovu za soju), a da mi fiskalni izdaju posle 01.10. Samo, ja nemam mnogo zemlje pa mi to oranje neće biti problem ni da sačekam oktobar, (uradim ga za 7-8 dana i to da se ne umorim).
 
Merio sam danas potrošnju i kreće se oko 34 litre po hektaru.Za celih 6 litara po hektaru manje nego prošle godine.
 
Ja ću biti srećan ako mi potrošnja bude 20 litara po k.j.Juče sam nešto probao,tvrdo ko ker.Neće plug u zemlju pa da se dereš.
 
Nazad
Vrh