Oranje

Ma mozes,al' budi spreman da ces do zime morati mozda negde preci sa spremacem zbog trave!
 
Pa neće valjda i seme da baci:sta: ,a to sa spremačem je i meni palo na pamet jer ovde kod mene ima ljudi koji zatvore brazdu još u jesen sa drljačom ili odma kad oru vuku jedno krilo od drljače za plugom,pa prema tome neću ni ja baš izmisliti toplu vodu ako preleti jednom spremačem pred zimu čisto da pokupi taj korov.A površina je 25 kj pa svaka bespotrebna "akcija" će mi izbiti baš dosta novca.
 
Nije rano samo da ne grudva . Lane sam jednu novu parcelu uzorao pocetkom avgusta i presao spremacem usev nema razlike . Mozda bi trebao da spremis odmah posle oranja da zatvori zemlju i da povadi rizome ako ih ima a i trava koja krene do kraja godine ti nece praviti problema sledece god .
 
Pretprošle godine sam ugario na 25cm odmah posle žetve.Mislio sam da prevrćem ugar ali sam odustao i ostavio tako do proleća,ništa mu nije falilo,korova nije bilo nešto preterano sve je spremač sredio u proleće.
 
TELNETT;Ja se nadam da neće biti presuvo,al opet zemlja je na "gornjem" terenu (pošto si iz Čonoplje znaš gde je to) a i znaš koliko nas je kiša obilazila ove godine tako da je svašta moguće.Al neću ići odmah spremačem nego ću ići kasnije kako je rekao KishRobert kad trava ponovo krene a valjda će i neka kišica da padne do tad.MATICU; dobar ti je ugar na 25 cm kod mene neki pliće oru za duboko oranje.
 
Ma znam da to nije bio ugar ali ako ću orati na 10-15 cm onda ću otkačiti plug,zakačiti tanjiraču,istanjirati i to je to.
 
Nazalost nas je dosta obilazila , kad je u somboru bio potop u Conoplji nista .Mislim da ce ici relativno ok posto vidim da su neki uzugarili dosta dobro .
 
Ja sam za sad uzorao 30kj dubokog,ima jos al je zasusilo,pucaju sigurnosni srafi ko besni,treba kise,ima i lepog i gadnog na oko mada ce to teska drljaca na jesen poravnati.
 
Ja sam juce probao strniste koji je prskan totalom pre 3 nedelje orao sam na nekih 25-28 cm gornji sloj je isusen a ispod ima vlage ali od prosle godine od tih velikih voda ima posledice tesko ide ne znam kako ide kod ostalih clanova?Muci se ruja al sta da radim :osmeh:
 
Da li je rano duboko orati polovinom septembra,totalisane njive?msm da li ce trava krenuti ako je totalisana njiva,ja bih poceo odvadjavam malo...
 
Pa da,kad je mokro bolje sedi kuci,joj kako kod mene nemos da se ore,ne bi silazio dok nezavrsim,znas sta je ovo sunce za rizome i korenje....
 
Ko moze stari agronomi su prporucivali polovinom septembra zimsko oranje ili jesenje bolje reci a polovinom novembra ako se ugodi tanjiranje radi poravnavanja brazdi i zatvaranja istih zbog bolje vlage, i ravnije setve u prolec.
 
Nazad
Vrh