Oranje

Ja mislim da je zbog toga,jel do neke odredjene dubine ide super,a cim se poplici odma se 'guzi' plug.
 
@aco zavisi sa kojim plugom oreš ,postoji jedno staro pravilo koje ćes čuti od svih starih traktorista i orača brazda treba da bude malo plića nego što je radni zahvat plužnog tela ,,kolko široko toliko duboko" znači ako oreš sa plugom radnog zahvata 35 cm po brazdi treba da ores na dubinu od 30 do 32cm da bi oranje bilo kvalitetno i ravno ,do javljanja kose vuče dolazi kod ne naštelovanih plugova. za ugarenje je naj bolje imati plugove male colaže 8" sa vise radnih tela, ja licno ugarim sa plugom koji je napravljen od zaprežnog i ima 3 brazde a često dodam i četvrtu u lakoj zemlji.
 
Malo je off za ovu temu, ali ću ipak napisati u cilju bolje informisanosti forumaša, a moderatori ako misle da je potrebno neka ubrišu ovaj post.

Dakle, tradicionalno takmičenje u oranju u Srbobranu će se ove godine održati 06.08.2011. i svi su pozvani da se takmiče ili samo budu gosti ove manifestacije. Opširnije u temi http://poljoinfo.com/showthread.php?...109#post340109
 
Aco, da li pred zimu jos jedanput ores? Koliko izrastu korovi do zime?
Ja ne znam da li sada da uzorem ili da sacekam da malo krenu korovi pa da poprskam totalom, pa u oktobru ili novembru da ugarim.
 
Sada sam uzorao,pa onda pokoskildiram i poprskam totalom i kasnije duboko uzorem.Nije duboko,20 cm.
 
Dobro Aca ore ali i kod nas niko ne ugaruje preko 12 cm.:ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Ja sam tanjiračom radio na 14-15cm,što bi onda neko uopšte i kačio plug ako neće preko te dubine?
 
Za ugar je preduboko 20 cm nema efekta onda nije ugara. Ugara se radi zbog unistavanja korenovog sistema korova i to se najbolje postize prevrtanjem zemljista 10 do 15 cm tako da sto vise korena korova bude izlozeno suncu .A cime cete vi to raditi i hoceteli uopste ugarivati svejedno mi je.:sta:
 
Pa jest , ugara što pliće to bolje , samo neće svaki plug baš dobro da radi plitko , u stvari oće ko je baš maher. Nije lako ni plitko ha ha.
 
Nazad
Vrh