Oranje

Код мене мишеви поједоше све, чиме их уништавање, мени дали калцијум карбида оно уопште не делује. Поједоше ми луцерку.

Послато са RMX3624 помоћу Тапатока
Mačke, lisice, cinkfosfid mamac
 
Dvobrazni obrtac, 14". Pravac je takav kakav je zbog oblika njive.
4d11bc4a3b19b6d8b624caa5cc8f8f11.jpg


Послато са 23028RN4DG помоћу Тапатока
885567fc6cfd74e935f9ba21a1b52024.jpg

 
Kada orete sa obrtacem, na koju stranu okrecete traktor pri izlazku iz brazde? Ka uzoranom ili neuzoranom?
Kratko: ka neuzoranom.
Dugo: ako recimo ore na levo, do kraja njive pravo, onda rikverc pun levi (taman desni tocak da dodje do oranja), onda napred pun desni na uvratinu, u rikverc ka uzoranom po uvratini i tada okrecem plug i onda napred desno samo skrenem u brazdu. Meni se tako pokazalo najbrze..
 
Kratko: ka neuzoranom.
Dugo: ako recimo ore na levo, do kraja njive pravo, onda rikverc pun levi (taman desni tocak da dodje do oranja), onda napred pun desni na uvratinu, u rikverc ka uzoranom po uvratini i tada okrecem plug i onda napred desno samo skrenem u brazdu. Meni se tako pokazalo najbrze..
Imas jedno saltanje vise bez potrebe,nemoj da ides do kraja njive,to je na kraju samo jedan ili dva prohoda uvratinama vise a saltas napred nazad 300 puta u njivi.Kreces da vadis plug malo ranije i odmah pun desni,rikverc ravno ka oranju -do tada okreces plug onda pun desni u brazdu i gas.
 
Nemam reči za oranje
Kratko: ka neuzoranom.
Dugo: ako recimo ore na levo, do kraja njive pravo, onda rikverc pun levi (taman desni tocak da dodje do oranja), onda napred pun desni na uvratinu, u rikverc ka uzoranom po uvratini i tada okrecem plug i onda napred desno samo skrenem u brazdu. Meni se tako pokazalo najbrze..
Plug se obrće iznad uzoranog, da tamo otpadne zemlja ali no.
 
Imas jedno saltanje vise bez potrebe,nemoj da ides do kraja njive,to je na kraju samo jedan ili dva prohoda uvratinama vise a saltas napred nazad 300 puta u njivi.Kreces da vadis plug malo ranije i odmah pun desni,rikverc ravno ka oranju -do tada okreces plug onda pun desni u brazdu i gas.
Radio sam i to ali vala treba mu dobra 2 prolaza a mozda i 3 po uvratini da se to pokrije a jako cesto imam neko drvece po uvratinama pa mi je onda teze uzorati do kraja uvratinu i onda tu radim tako sto krenem 10-15 metara pa izvadim plug pa krenem i sledeci prohod toliko pa se vratim u prvi trag a ovaj ostavim da kad dodjem sa one strane mogu da spojim to sto sam zapoceo.. Znam da ces ti razumeti imas sigurno takve situacije :ROFLMAO:
Nemam reči za oranje

Plug se obrće iznad uzoranog, da tamo otpadne zemlja ali no.
Ne moras uvek u kontra napad. Ja nikad ne izlazim na put jer najcesce i nemam put pored njive a kad ga imam onda je najcesce drvored do puta tako da svu zemlju otresam u njivi. Kako ti se sad svidja oranje, tj. da li sad imas reci?
 
Radio sam i to ali vala treba mu dobra 2 prolaza a mozda i 3 po uvratini da se to pokrije a jako cesto imam neko drvece po uvratinama pa mi je onda teze uzorati do kraja uvratinu i onda tu radim tako sto krenem 10-15 metara pa izvadim plug pa krenem i sledeci prohod toliko pa se vratim u prvi trag a ovaj ostavim da kad dodjem sa one strane mogu da spojim to sto sam zapoceo.. Znam da ces ti razumeti imas sigurno takve situacije :ROFLMAO:

Sve jasno,to po coskovima a nema gde da se izadje je pakao posebno sa velikim plugovima. Al ja ipak biram varijantu sa manje drndanja menjaca kad vec moze :)
 
Sve jasno,to po coskovima a nema gde da se izadje je pakao posebno sa velikim plugovima. Al ja ipak biram varijantu sa manje drndanja menjaca kad vec moze :)
E ima i tu jedna olaksavajuca okolnost, elektro reverzer.. To me vadi za sve pare 😅 Mada u pravu si, i to drnda menjac samo ja ne osetim toliko ali on verovatno oseti jer ima na svaki krug po 2 puta vise napred i nazad.. A kod nas su parcele cesto cetvrtaste pa se tu nakupi okretanja fino..
 
Bas tako,i ja sam u pocetku isao do kraja njive pa sam se preracunao i promenio. :)
Jos jedna bitna stavka je kada se ore na ovaj nacin sto sam ja napisao da se na EHR (ako ga ima ) podesi da polako dize poluge da ne cimne plug od jednom pun zemlje i da ga lomi nego da ga lagano izvadi. To stelujem na licu mesta u zavisnosti od brzine kretanja,zemlje itd
 
Ja nemam tih problema sa šaltanjem napred-nazad. Nemam obrtač i posle dva prolaska više i ne šaltam, izađem na uvratine i polako u sledeću brazdu bez diranja menjača. Zato i ne uzimam obrtač za mog fergu. :nono:
 
Кад видех колко шалтања треба већ ми се смучи, немам обртач, набавио бих али и нема нешто тих малих. Ми окрећемо на суседној парцели ако није неки усев који би се оштетио и ако није склад или ограда. Таман се и мотор мало релаксира док стигнеш у другу бразду.

Послато са RMX3624 помоћу Тапатока
 
Navikao je čiča na sve. Obično ostavim sutradan te dve uvratine, pa polako. Gde je kanal ili tuđa njiva, tu ima obično 5-6 prohoda, gde se izlazi na put, tu ima 2-3. Taman malo da razmrdam vrat.;)
Jedino se napatim u proleće sa tim razorima, ma koliko to uspeo, da kao "zatvorim".
 
Orem sa dve brazde, neki NK još tata kupio, neka bordo boja, na smicanje da može i do ograde da ide blizo, mislim da je 2x25 cm. mislim leskovački, nisam baš siguran.
Ove jeseni ću probati da zakačim drugarov IMT 756 da vidim kako će ići oranje strništa, to je 2x30. Neki kažu da to nije za fergu, a drugi da ga lakše vuče...
 
Nazad
Vrh