Oranje

Nije malo rano za zimsko? Nisam nikad poceo pre oktobra, sad bih mogao i da zavrsim do pocetka oktobra. Plasim se da ne krene trava a da bude meka zima

Послато са 23124RA7EO помоћу Тапатока
 
Ovde sutra ide tanjiraca pa setva deteline ako padne opet neka dobra kisa. A ako cemo gledati kalendarski eto oktobar za 10 dana. :)
 
Sad uzorano, na proleće da poludiš od korova. Jednom sam to uradio, uzorao zimsko ovako rano i nikad više.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Jesam,ali nema tu pravila.Zavisi od mnogo faktora. Kakva je zemlja kakva je zima koja je zakorovljenost itd.Neke parcele orane u novembru su morale u prolece da se prskaju totalom,a neke iz septembra nisu mada zadnjih godina ne praktikujem tako rano oranje. Zurio sam sve da zavrsim kao "na vreme" pa pucaju osiguraci u suvom, trosi se mnogo vise nafte itd itd. Sto se tice mog iskustva i vremena oranja naj bitnije je da je do prvog decembra plug orpan i spakovan u supu a dal je oranje u oktobru ili novembru nije toliko bitno.Posle prve dobre kise,kad nakisne 30-40cm samo gas,a za ta 2 meseca mora pasti 200%.
 
Prosle godine sam mozda uboo i najbolje vreme za oranje do sada. Posle prve velike kise nakisao je samo oranicni sloj a dole ostalo suvo. Isao traktor kao sumanut. Evo na ovoj fotografiji se vidi kako negde negde na vrhu oranja izbacuje suve grudve gde plug malo dublje zakaci.
459342024_8384537874956208_4822894481065924781_n.jpg
 
Nazad
Vrh