Oranje

Odg: Oranje....

Vidim da je u najavi da će sledećih par dana držati mraz preko celog dana.Eto šanse za nas koji nismo oranje priveli kraju.
 
Odg: Oranje....

Azot nece na ovim temperaturama, fosfor i kalijum ni pri paklenim vrućimana ne odlaze iz zemlje, ma koliko pržilo :ppozdrav:

Dobar posao pri oranju
 
Odg: Oranje....

OK hvala, imam jos na oko 25kj da bacam znaci mogu da je bacam sad nece joj nista skoditi ako se ne uzore do Nove Godine...
 
Odg: Oranje....

Moće se orati i po snegu ako pre toga bar malo stegne mraz.Problem će biti ako ne bude malo jačeg mraza a zadrži se sneg.
 
Odg: Oranje....

Ja nikad po snegu ili kad je bilo zaledjeno nisam orao, moji stari kad je pocelo da zahladni malo odma ostavio za na prolece, tako da ja nikad nisam bio u situaciji da orem po zaledjenom... Ostalo mi je jos oko 55kj sa uzorem pa sam planirao bar oko 40kj da uzorem sad, da li sad treba ici plice oranje? Do kojeg minusa moze se ici na oranje?
 
Odg: Oranje....

To bi nam trebali reći iskusniji članovi tj. oni koji su to probali u realnim uslovima.Znam da na -10 kada drži jedan dan više se nije moglo orati jer su pucali šrafovi na plugovima.
Verujem da i to zavisi od tipa zemljišta tj. trenutne vlažnosti.
 
Odg: Oranje....

I na -5 ako drzi 2-3 dana ne mozes vise orati. Mada tamo u ataru Vladimirovca mozda bi i moglo jer se radi mnogo, mnogo, mnogo... lakse nego kod nas.
 
Odg: Oranje....

Kod nas se i radi mnooogo lakse nego kod vas postavio sam i slike kako se ore u prolece kod nas ali ovo mi je zemlja prema B.N.S i bacio mu 16-ticu pa zato sam planirao da orem sad... A ostace i na prolece da se ore... A ove god najbolji prinos sam imao u njivu od 3kj koja je jesenas tanjirana i izorana proletos...
 
Odg: Oranje....

Peet je napisao(la):
I na -5 ako drzi 2-3 dana ne mozes vise orati. Mada tamo u ataru Vladimirovca mozda bi i moglo jer se radi mnogo, mnogo, mnogo... lakse nego kod nas.

mislim da ne bi moglo ni tamo, jer ako duze drzi na -5 kako si naveo nastaje taj problem da plug ne moze da udje u zemlju ( ne moze da se pocne oranje ) bez obzira dal je laka ili teska zemlja za oranje.

ja sam jedne godine sa rusem u lakoj zemlji probao da orem zemlju smrznutu kao beton ali nisam uspeo. Bio sam ubedjen da rusova hidraulika moze da nabije plug u zemlju ali nije mogao da udje, nego je digao zadnje tockove u vazduh
 
Odg: Oranje....

Kako sam ove godine zasrao (izvin'te na izrazu :D) stvar sa oranjem, nikad u životu do sad nisam. Sojište i strnjište sam uzorao na vreme a džombište ništa.

To veče kad sam ovro kukuruze je pala kiša i od onda stalno povremeno kvasi i pravi nemoguću misiju da završim oranje. Ako je mokro i blato ja šlajfujem, ako je smrzlo ja šlajfujem i ne mogu da uzorem. Izlazio sam već milion puta i ne ide, srećom nisu mi daleko njive od sela. Nikad do sad mi se nije desilo da orem kad već krene loše vreme a o mrazu i da ne govorim. Naivno sam mislio da ću kad smrzne lako dovršiti to oranje. Međutim, ispostavilo se da kad smrzne bude još gore. Krene lepo i samo na jednom traktor prošlajfuje i stane u mestu, levi točak se vrti a desni ne. Ne pomaže ni da poplićim oranje (ako uopšte i može pliće od ovog a da na nešto liči), kad stane onda samo pomaže dizanje pluga, malo u rikverc, poplićiti plug i pokušati "na juriš" da se pređe taj metar dva gde je prošlajfovao. Nekad tako prođe nekad ne, al' uglavnom oranje je tu katastrofa. Negde sam svesno morao podići plug skroz pa da taj jedan metar ostane neuzoran da bih uopte prošao dalje. Čak ništa ni ne ukaže da će odjednom prošlajfovati pa da pravovremeno poplićim i prođem taj deo. Jednostavno ide lepo i samo odjednom stane, ako odmah ne stisnem kvačilo tu točak uglača smrznutu zemlju i posle je čak problem da se krene i sa dignutim plugom. Blokada je funkcionisala na početku oranja (koristio sam je kad sam zaoravao stajnjak u strnjištu), ali sad iz nekog razloga ne funkcioniše :udri: . Ni gume mi nisu baš nove :D pa je i to jedan deo ovog mozaika zvanog oranje bez prednje vuče i blokade u ugaženoj njivi.

Sad mi jedino preostaje da se nadam nekom čudu pa da naiđe neko lepše vreme pa da se koliko toliko prosuši površinski sloj i omogući mi da uzorem. Ili da pokušam da vrebam trenutak kad počne da smrzava, odnosno kad nije ni blato i smrznuto kao kamen. Ako se to ne desi, ili ću platiti nekom da mi to uzore ili ću ostaviti za proleće. Još ću videti šta mi je bolje jer sam čuo da sad traže 5000 din za oranje jednog jutra a to mi baš i ne godi sad.
 
Odg: Oranje....

To je nemoguća misija.Znam kako ti je jer sam imao 4 jutra takvog oranja i povuci potegni nekako se uzoralo ali na sve liči samo na oranje ne,grozota božija.
 
Odg: Oranje....

Pa ako na jednu duž moraš dva tri puta ili skroz podići plug ili ga toliko poplićiti da ispadne isto k'o i da si ga podigao skroz, onda ni takvo zimsko oranje nije nizašta. Inače se slažem da je najlošije zimsko oranje bolje od najboljeg prolećnog, ali kad je uzorano, a ja za sad to ne uspevam da uradim.

Nešto sam razmišljao da ako ostane na proleće da se ore, da odmah nakon par prohoda pluga prođe setvospremač dva puta (malo zet da se vežba :D) a potom i da odmah povaljam celu njivu. Posle još setvospremiranje neposredno pre setve. I da se nadam da neće biti sušna godina! :sreca:
 
Odg: Oranje....

Uvek se uradilo i odradilo pa će tako i sada.
Mislim da će se noćas moći orati jer je napolju steglo.Ja ću ići sutra posle posla jer kažu da neće otpuštati ceo dan.
 
Odg: Oranje....

idem do grada da isplacam neke racune i onda kacim plug i idem i ja da vidim sta mogu da uradim, nek se steze jos kazu da ce biti oko -4 a uvece i do -6
inace u pitanju je kukuruziste na koje je vucen stajnjak, al srecom samo tih 50 ari mi je ostalo
 
Odg: Oranje....

Jučer išao poorati dvije bašče, a jednu gazda isfrezao jesenas pa sam imao posla skidajući blato kad se nakupi na lijevi dio prednjeg trapa. Nekad je čak i blokirao prednji lijevi točak.



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us


Uglavnom oranje je išlo prvom brzom na 1700 o/min, sa blokadom i pravilnim korištenjem "prave" hidraulike. Svaka čast Massey-u na stvarno odličnoj hidraulici. ::svaka cast:: Fergusona nebi dao ni za Zetora, ni Torpeda, ni VTZ-a... samo zbog hidraulike (i ajnšlaga, jel). :D No da neidem u OFF vratit ću se na temu.

@Dukej: Znam kako ti je bilo na oranju jer sam i sam to prošao. Zima, oranje smrznutog repišta koje je maaaalo popustilo, a oru Zetor sa prednjom vučom (i on je bez blokade teško išao) i IMT-560 koji u biti neore već šlajdra. Probam ukopčat blokadu i ona malo uhvati pa izbaci, pa nekad neuhvati, pa uhvati pa sranje u boji. ::lose:: Uglavnom onaj komad željeza koji kad stisneš blokadu ima ulogu da "ugura" onaj "bibak" u kućište diferencijala, i na taj način ukopča blokadu, bio je potrošen i nije mogao dovoljno pogurati taj bibak unutra i kandža nije mogla dobro uzubiti. Nakon što sam malo "nasro" materijala sa elektrodom, fino obrusio i sastavio blokada je radila samo tako te se moglo početi sa oranjem. Probaj vidjeti jer ti uzubljuje do kraja, pa jel treba naštimati hod poluge, jel treba možda navarivati ko kod mene ili rasklapati diferencijal. Svakako pogledaj na kolko su ti napumpane zadnje gume (bolje da su na najmanjem dozvoljenom tlaku) jer ako su prepumpane zna bit problema kod oranja u takvim uvjetima. Za pravilno korištenje IMT-ove hidraulike neću te ni pitati jer mislim da znaš kako se ona koristi u oranju. :cao:
 
Odg: Oranje....

Imaš pravo, mada ne bih baš stao u brlju, možda koji cm pre nje :D. Bolje da ja i dalje idem okolnim boljim lenijama! :D
 
Nazad
Vrh