Orah - opšta tema

Pokušaj da oprskaš sa nekim hemijskim sredstvom po preporuci zaštitara
Ja koristim Mankrogal . Deluje mi da je u pitanju siva pegavost i tretiraj preventivno sve orahe .
 
Moji orasi kao i krajputasi gube mnogo lisne mase zbog ozbiljnog napada pegavosti . Na Rasni sam ovih dana video cak i da je krenuo ponovo da izbacuje mladare i pocinje da cveta . Kako cu proci ovi zimu ziv nisam .
 
Pokušaj da oprskaš sa nekim hemijskim sredstvom po preporuci zaštitara
Ja koristim Mankrogal . Deluje mi da je u pitanju siva pegavost i tretiraj preventivno sve orahe .

Poslušao sma te i kao da je bolji malo ali i dalje je svetao jako. Odbacio je posle prskanja sav list i poterao nov mladar i za sad raste.
Ostale sam sve oprskao preventivno i još se drže
 
Ima li šta za krckanje ove sezone?
Kod mene je 50% roda pocrnelo i osušeno a kod krckanja videću kako su proći sa ovim delom koji vizuelno izgleda OK . Ne znam da li je neko programom prskanja očuvao plod i lisnu masu . Ja sam resio da kupim STIHL atomizer jer sam ga ulovio na nekoj akciji da sledeće godine njima tretiram orah .
 
Kod mene je 50% roda pocrnelo i osušeno a kod krckanja videću kako su proći sa ovim delom koji vizuelno izgleda OK . Ne znam da li je neko programom prskanja očuvao plod i lisnu masu . Ja sam resio da kupim STIHL atomizer jer sam ga ulovio na nekoj akciji da sledeće godine njima tretiram orah .
Meni voze traktorski atomizer 1000L kroz vocnjak, ali ove godine se nisam puno trudio da uzalud ulazem.
Prvo je djubrivo zimus bilo preskupo, pa ih je kasni mraz desetkovao i na kraju oluja omlatila.
 
Orah je krenuo malo ranije kao i svo voće . Ja sam pre mesec dva orezivao malo grane oraha i video sam da su neki vrhovi grana bili prilično suvi . Lepo je krenulo da izbijaju mladari pa ćemo već videti sta nqm je činiti . Osim male kolicine ploda prosle jeseni mi je stradao jis jedan orah u 10 godini pa se spremam da ga vadim.Definitivno je problem sa korenom jer mogu da ga zaljujam rukom pa ću videti sta se krije dole .
 
Negde posle 1.Juna sam standardno stavio dve feromonske klopke za Zeuzeru. Krenulo je kilavo sa brojem uhvacenih ali sinoc se cak 35 leptirova uhvatilo u njih.Ne bi trebalo da on moze na mojim orasima da napravineki veliki problem jer su * stariji* ali me opet jeza hvata sa ovim brojevima .
 
Poslednja izmena:
Pa kao što sam i rekao. 10 stabala samo za baštu i to sorta Rasna s tim da mi je jedna sadnica propala pa sam je zamenio sa sejancem domaćim koji daje solidne plodove e sad videćemo kroz vreme.
Razmak je diktirao i prostor pa je međuredni 10m, a u redu jedna od druge na oko 11-12
Ovo sam zamislio kao neki ogled do ne krene rod pa da vidim kako ide podizanje, održavanje neki početni prinos pa bi možda dizao nešto do hektar npr za neku penziju danas sutra
 
Pa kao što sam i rekao. 10 stabala samo za baštu i to sorta Rasna s tim da mi je jedna sadnica propala pa sam je zamenio sa sejancem domaćim koji daje solidne plodove e sad videćemo kroz vreme.
Razmak je diktirao i prostor pa je međuredni 10m, a u redu jedna od druge na oko 11-12
Ovo sam zamislio kao neki ogled do ne krene rod pa da vidim kako ide podizanje, održavanje neki početni prinos pa bi možda dizao nešto do hektar npr za neku penziju danas sutra
Neka je sa srecom. Ja isto mislim da dobro je startovati sa manjim brojem sadnica da bi mogao da ispratis stvari i naucio osnove ali i moras da pazis ukoliko bi se širio jer vreme brzo prolazi pored oraha u razvoju .
To sa sejancem moze da bude ozbiljan rizik ali i meni je u 20tak kalemljenih koje sam posadio uleteo jedan * divljak* ali nemam zelju da ga se resim vadjenjem .
Video sam neke turske prezentacije na You tube-u sa kalemljenjem ,po stablu bi rekao izmedju 5 i 10 godina starih, sadnica pa kada bih naleteo na nekog ko bi garantovao uspeh mozda bi ga prekratio za probu .
 
Nazad
Vrh