Orah - opšta tema

Skracujes stablo krajem februara, pocetkom marta na oko 30cm od tla i mazes voskom. Kada izbiju novi izdanci kao buket, skines rukom sve sem jednog najjaceg. Do jeseni ce izrasti novi lider visine oko 2m, ali ces dobiti odlican prijem korena i mnogo bujnije i razgranatije stablo u buducnosti. Ako ne izraste visine 2m, sledeceg proleca opet skratis na 30cm od tla. Znaci da je sadnica slaba i mora da ojaca ili ces imati zauvek krzljavije stablo sa slabim granjanjem. Tek sledeceg proleca ces skratiti vrh na 1,8m i formitati krunu. Ostavljas 3-10 bocnih grana na rastojanju 10cm, a najnizu na oko 1m od tla. U toku leta ih na zeleno skratis na oko 80cm duzine da bi poterali bocne lastare. Ostavljati stablo iz rasadnika je najveca greska i niko u svetu tako vise ne radi.
 
To sto pises je za intenzivni zasad oraha. Za ekstezivni kazu ne treba nista dirati, cak ni orezivati. To pise u knjizi Miladina Soskica. Takodje tamo pise da se skracuje na 90cm-100cm u slucaju intenzivnog zasada. Koja je to vrsta krune? Kada ide 3-10 bocnih grana? U ovoj knjizi se pominje poboljsana piramidalna gde idu 3 bocne grane. I Vaza, koja je bez glavne vodjice, vec se deli na puno grana.

Gledao sam neki video na youtube gde amerikanac krati orah na nekih mozda 30-50cm

https://www.youtube.com/watch?v=Vt8eB3MDMuE

Ali on ovde kaze se to radi da bi se sadnica primila, jer je koren ostecen prilikom vadjenja u rasadniku, i mora duzina stabla da se uskladi sa velicinom korena.
 
U nasim knjigama napisanim pre 30 godina ima mnogo saveta koji su nazalost davno prevazidjeni. Jabuku, na primer, vise niko ne sadi 4x4m. Mnogo je bilo tvrdoglavosti i inercije u procesu tranzicije, ali u poslednjih 5 godina ljudi ili sade intenzivne zasade jabuke ili hobi-zasade na okucnici.

Ja pricam kako ljudi sade orah danas, u drugim drzavama gde se tehnologija uzgoja oraha konstantno usavrsava i gde su pristup i profiti od toga daleko ozbiljniji. Elem, ovo se ne odnosi na tip zasada, vec formiranje i primanje sadnice.

Zanimljivo je cak u ekstenzivnim zasadima (kojih ce biti na malim parcelama i dalje) pojedinci tvrdoglavo slede STETNE savete o sadnji na rastojanju 8-10m. Izvolite, dodjite u orasnjake koji imaju po 10-20 godina clanova Saveza uzgajivaca oraha i vidite koliki je rod i na sta lice? Ima parcela i po 10 ha koje daju svega 700 kg ploda na celoj povrsini. Treba li da se uci na sobstvenim greskama samo zato jer je neko tako napisao u knjizi, a nikada nije imao svoj zasad na povrsini od berem 1 ha? Ogledna stabla nisu isto stoi orah u zasadu. Orah je drvo-samotnjak i nikada niste videli sumu oraha, spontano nastalu u prirodi. Orah sam ili u grupi od par komada radja i 100g po stablu, ali u plantaznom zasadu ne. Ja sam potrosio mnogo vremena posecujuci plantaze i kod nas i u svetu bas da vidim zasto kod mene ne radjaju kalemljeni orasi stari 15-20 godina, a kod drugih radjaju.

Orah u ekstenzivnom zasadu treba da se sadi na velikom rastojanju. Evo teksta sa nase Facebook grupe o tome:

RASTOJANJA ZA SADNJU TERMINALNIH SORTI

Prema iskustvu Nikolaja Kiktenka, sorte oraha sa TERMINALNIM tipom rodnosti (takve sorte se ne orezuju masinski, jer radjaju samo na vrhovima grana) pocinju da guse jedan drugog i prestaju da radjaju nakon odredjenog broja godina:

- pri rastojanju pri sadnji 6x8m, nakon 10 godina
- pri rastojanju pri sadnji 8x8m, nakon 12 godina
- pri rastojanju pri sadnji 8x10m, nakon 14 godina
- pri rastojanju pri sadnji 10x10m, nakon 18 godina
- pri rastojanju pri sadnji 10x12m, nakon 25 godina
- pri rastojanju pri sadnji 12x12m, nakon 30 godina
- pri rastojanju pri sadnji 10x14m, nakon 40 godina

Maksimalna rodnost zasada sorti terminalnog tipa rodnosti od nekih 3,0 t/ha dostize se u starosti 25 godina, pri sadnji na rastojanju od minimum 10x14m - sto znaci prinos od oko 40 kg po stablu.
Dragoceni savet mozete da cujete na 28':20" videa. Kiktenko kaze da je povrsina korenovog sistema oraha oko 50-80% veca od povrsine koju nad zemljom zauzima krosnja. Kada krosnje krenu da se dodiruju, koren je vec dobro isprepletan sa korenjem okolnih stabala. Nadzemni deo stabla 15-godisnjeg oraha tezi oko 600 kg, dok je podzemni deo oko 1000 kg korena i zilica. Kada proredimo zasad i odsecemo deo stabala, tih 1000 kg organske mase pocinje da truli i truje toksinima korenje zivih stabala, koja pocinju da boluju i lisce da im zuti, a sa tim i plodnost drasticno opada. Vreme potreno da koren 15-godisnjeg oraha potpuno istruli je 10-12 godina, posle cega tek orasnjak pocinje da se regenerise. Prema tome, greske treba uvideti odmah i ne raditi jalov posao. Ak one planirate masinsko orezivanje i lateralne sorte koje mogu da se rezu (gde lateralni pupoljci daju 80% i vise roda), onda rastojanje pri sadnji odmah treba povecati na 12m za slabo bujne do 15m za srednje i bujnije sorte.

 
Poslednja izmena:
Ljudi, moj savet je da napokon moramo otvoriti oči i reći da se u naše institute ne može imati poverenje.. Barem, kada se o orahu govori.
Ja sam se to uverio kada sam 2011. god išao u NS da kupim sadnice.. I ako tada laik, video sam da je to samo jedan prodajni centar, pijaca sadnog materijala i ništa više od toga. Iz obaveštenih izvora, a to su ljudi koji su u agrobiznisu i poznaju dobro prilike tamo, dobio sam informaciju da je dobar deo tih sadnica potekao iz trsteničkog kraja..
O tome sam već pisao..

E pa sada se pitajte kakav savet i pouka se može dobiti od takvog jednog centra, koji bi trebao da bude naša "zvezda vodilja".. Kakav savet dobiti od preprodavaca sadnog materijala?.
Gde god da se začeprka, svuda nešto smrdi..

Sent from my m2 note using Tapatalk
 
Postovani, hvala na detaljnim savetima i korisnim postovima u ovoj temi.

Imam nekoliko pitanja za dva oraha :osmeh:

Zvacemo ih istocni i zapadni, nalaze se na oko 20 metara jedan od drugog. Izmedju su dud (veliko stablo) i manji ringlov. Ova druga stabla su na oko 5-7 metara od oraha (stabla su u liniji istok-zapad).

Istocni je ove godine imao vrlo malo ploda i ukucani planiraju da ga poseku, ja bih ga pre orezao. Deblo je oko 60cm u precniku. Da li se stablo ove starosti / velicine sme orezivati? I da li se sme orezati kracenjem debelih grana? Kada je dobro vreme za orezivanje?

hvala
 
To je dobro pitanje, samo kako orezivati kad drvo poraste u vis 10 metara? Kolega ORAH?
Hvala
 
Kolege, treba saditi na pravilnom rastojanju i formirati krunu, a posle 4.-5. godine skoro i ne treba orezivati (ponekad proredjivanje debelih grana iz sredine krosnje i skidanej vodopija).
Uzgoj oraha je skup sport i trazi mnogo vremena dok se ne vide greske. Kad cujes da treba saditi na 12x14m ili 15x15m, covek pomisli: "Pa to je jako veliko rastojanje! Njiva mi propada izmedju oraha!" Glupo je zbog gramzivosti saditi orahe na premalom rastojanju i posle toga izmisljati kako da lecis taj propust.

Terminalne sorte mogu da se orezuju da se grane ne bi spojile, ali im treba po nekoliko godina da oforme nove rodne grancice u toj kolicini, a onda "Jovo nanovo" i opet orezuj. terminalne sorte radjaju nha krajevima grana. Terminalne sorte svejedno traze povremeneo proredjivanje krune i odstranjivanje debelih grana i vodopija iz centra krosnje.
Lateralne sorte je moguce ostrije orezivati, jer im je i do 80-90% roda na bocnim bupoljcima (Chandler) duz grana i necete izgubiti rod nekoliko godina, vec cete cak stimulisati razvoj bocnih pupoljaka i rodnih grana. Znaci, pri ekstenzivnom uzgoju treba ipak birati lateralne sorte, jer makar mogu da se orezuju i velika stabla. Ako idete na ekstenzivni zasad svejedno ne treba saditi na malom rastojanju, ako nemate mogucnost masinskog orezivanja. U svakom slucaju ce lateralne sorte biti rodnije od terminalnih. Cak i Rasna, koja je u nesto manjoj meri lateralana sorta (imao oko 40% roda na bocnim pupoljcima i 60% na vrhovima grana) je rodnija od Sampiona ili Sejnova.

Orezivanje velikih stabala rucno je tezak posao i trazi dizalice. O ovoj temi sam nedavno pisao u odgovoru Peri Pericu.
 
Skracujes stablo krajem februara, pocetkom marta na oko 30cm od tla i mazes voskom. Kada izbiju novi izdanci kao buket, skines rukom sve sem jednog najjaceg. Do jeseni ce izrasti novi lider visine oko 2m, ali ces dobiti odlican prijem korena i mnogo bujnije i razgranatije stablo u buducnosti. Ako ne izraste visine 2m, sledeceg proleca opet skratis na 30cm od tla. Znaci da je sadnica slaba i mora da ojaca ili ces imati zauvek krzljavije stablo sa slabim granjanjem. Tek sledeceg proleca ces skratiti vrh na 1,8m i formitati krunu. Ostavljas 3-10 bocnih grana na rastojanju 10cm, a najnizu na oko 1m od tla. U toku leta ih na zeleno skratis na oko 80cm duzine da bi poterali bocne lastare. Ostavljati stablo iz rasadnika je najveca greska i niko u svetu tako vise ne radi.

Hvala na savjetu, ali za mene je to previše radikalno. Ako ću skraćivati na 30 cm koja je svrha kupovati sadnice visoke 2 m ("prva klasa") i plaćati ih 12+ €, onda treba kupovati sadnice visoke 70-80 cm sa dobro razvijenim korjenom za 7-8 €.

Takođe, nema mi logike rezidba krajem februara i početkom marta kad su, bar kod mene u poslednjih nekoliko godina, tada najveći minusi i snijeg.
 
Slazem se. Ne treba savetovati ljude koji ne traze savete ) Ako sadite na 10x10m svakako nemojte da skracujete sadnice.

Sad tek ne kapiram. Zasto prekracivanje sadnica ima veze sa rastojanjem sadnica ako se to radi da bi ojacali koren, da ne bi deblo zakrzljalo,.... U svakoj varijanti sadnje (4x8 do 15x15) stabla imaju identicne uslove u prvih 4-5 godina.
 
Sad tek ne kapiram. Zasto prekracivanje sadnica ima veze sa rastojanjem sadnica ako se to radi da bi ojacali koren, da ne bi deblo zakrzljalo,.... U svakoj varijanti sadnje (4x8 do 15x15) stabla imaju identicne uslove u prvih 4-5 godina.
Ako vec sadis na pogresnom rastojanju, kakva pomoc od drugih saveta? )) Bolje neka ljudi rade kako rese sami.
 
Poslednja izmena:
Izvinjavam se kolegi Orah, nisam znao da je ovaj forum njegovo vlasništvo.
To što ja radim pogrešno to je moj problem. Nije mi jasno što se nervirate oko toga, sad bi svi trebali da počupamo svoje orahe i da krenemo nanovo po savjetima kolege Oraha?
Volio bih da se javi neko sa ovog foruma ko je zdravu sadnicu visine 2 m skratio na 30 cm.
U suštini, ako smatrate da sam izgubljen slučaj i da radim pogrešno, pa čak i kad tražim logično obrazloženje, molim Vas nemojte trošiti svoje dragocjeno vrijeme i ne morate odgovarati na moje postove.
 
Ljudi, moj savet je da napokon moramo otvoriti oči i reći da se u naše institute ne može imati poverenje.. Barem, kada se o orahu govori.
Ja sam se to uverio kada sam 2011. god išao u NS da kupim sadnice.. I ako tada laik, video sam da je to samo jedan prodajni centar, pijaca sadnog materijala i ništa više od toga. Iz obaveštenih izvora, a to su ljudi koji su u agrobiznisu i poznaju dobro prilike tamo, dobio sam informaciju da je dobar deo tih sadnica potekao iz trsteničkog kraja..
O tome sam već pisao..

E pa sada se pitajte kakav savet i pouka se može dobiti od takvog jednog centra, koji bi trebao da bude naša "zvezda vodilja".. Kakav savet dobiti od preprodavaca sadnog materijala?.
Gde god da se začeprka, svuda nešto smrdi..

Sent from my m2 note using Tapatalk

Isti slucaj i sa vocarskim institutom u cacku. I oni su uglavnom preprodavci sadnog materijala koji za njih rade privatnici. Samo deo sami proizvode a ostalo nabavljaju od drugih. I normalno prodaju visestruko skuplje jer su oni institut. I narod kupuje jer ima poverenja u institut. A kad bi znali ...
 
Aco, izvini. Nisam mislio nista lose. Samo se trudim da svoje greske podelim sa drugima, da ih ljudi ne ponavljaju. Zato forum i sluzi. Pre 3 godine sam cupao 2 reda oraha Sejnovo u 15. godini, a tako cete izgleda, nazalost, i vi koji produzavate da sadite pregusto. To me je opametilo. Sto se tice skracivanja sadnica, najbolje je da pitate Tokija za njegovo iskustvo.

Kakva je sudbina krupnih zasada oraha sadjenih po doktrini nasih profesora:
http://www.vojvodina.com/mediji/arhiva3/031125.html

Ima jos jedan u Vojvodini povrsine 10 ha, na prodaju, u istom takvom stanju.

Uzdrzacu se u buduce od komentarisanja tvojih postova. Srecno!
 
Poslednja izmena:
Molio bih za savet kad i u koje vreme posadiditi sjeme oraha da bi se dobila potrebna sadnica . Znam da orah neprenosi genetiku ali kod nas su kalemljeni skupi a meni je potrebna veca kolicina sadnog materijala. Pozdrav.
 
Molio bih za savet kad i u koje vreme posadiditi sjeme oraha da bi se dobila potrebna sadnica . Znam da orah neprenosi genetiku ali kod nas su kalemljeni skupi a meni je potrebna veca kolicina sadnog materijala. Pozdrav.
Dule, mislim da se o ovome već pisalo na forumu. Pogledaj unazad, a ako ne nađeš mislim da na drugom računaru imam neki dokument o tome, pa ću ga podeliti.

Sent from my m2 note using Tapatalk
 
Inače, odradio sam prošlog vikenda jesenje "plavo" prskanje funguranom, u koncentraciji 40g/10l vode.
Stablima koja nisu sav list izgubila, ja sam im pripomogao, ručno poskidao, pre prskanja..
 
...Sto se tice skracivanja sadnica, najbolje je da pitate Tokija za njegovo iskustvo...

Kolega ORAH, nemojte zameriti....Apsolutno se slažem sa Vama i podržavam to što radite jer to su pionirski koraci u razbijanju predrasuda i prakse s' kojom živimo ceo svoj vek.
Ipak, treba imati i razumevanja za nas sitnije, ekstenzivne i buduće proizvođače. Ja se već dugo vremena češkam po glavi i razmišljam da kupim kalemljeni orah.
I iskreno ne mogu da zamislim situaciju da kad mi stigne sadnica od 2,5 metara ja da je skratim na 30cm...a znam da sam je npr. platio najmanje 12 eura....
headscratch.png
...

Naravno podržavam sve vaše akcije i slažem se sa teorijom i dokazanom praksom i naravno slažem se da intenzivno gajenje plantaže oraha nije jeftin sport.

I naravno podržavam da svako na ovom forumu može i treba da kaže svoje mišljenje a pogotovo Vi koji ste veliki izvor znanja i što je najvažnije i prilično neprocenjivo a to je da to znanje hoćete da podelite.
Zato Vas ohrabrujem da slobodno kažete-napišete svoje mišljenje bez obzira na okolnosti....
pozdrav i hvala
 
Nazad
Vrh