Orah - opšta tema

1.Za hidrogel čuo, ali ne znam podatke iz prakse. Mislim da realno nema potrebe za njim, naročito ako se radi o jesenjoj sadnji koja je daleko bolja nego prolećna..
Ako su performanse folije te koje navodiš, s obzirom na cenu, treba je probati. Ja definitivno sledeće godine uvodim bacanje sloja pepela oko sadnica, na par sadnica sam ga bacao ove godine i tek po koja travka se probije.. Takodje, pepeo je i prirodno djubrivo.. Izvor fosfora i minerala. Pričam o pepelu od drveta, naravno.
 
Vinca,
sadio sam prosle godine sa kumom dunju i on je , iz istog razloga kao i taj hidrogel, stavljao po parce ovcje vune pokrivene sa malo zemlje ispod korena koju mu je dao neki komsija jer nije znao sta sa njom .
Bio sam skeptican i plasio sam se da ce spaliti koren ali su mu se sve primile i fantasticno prosle ovu zegu i susu.
Prica je da skuplja vlagu i da je moze dati korenu kada je frka kao i da laganim raspadom bude i dobro djubrivo.
Izgleda sasavo ali izgleda da nije losa ideja..
 
Da li neko ima iskustva sa nicanjem oraha iz semena odnosno ljuske? Koji je najbolji način za to?
 
Nemam iskustva ali se pripremam ove jeseni da posejem.Kako sam cuo u gajbice se stavi sitan pesak muljak i piljevina ili ti strugotina a gore kompost,sadi se pod samu povrsinu.Treba mu minimum da nikne i bude za rasad 3 meseca tako da ce se sejati u decembru.
 
Nemam iskustva ali se pripremam ove jeseni da posejem.Kako sam cuo u gajbice se stavi sitan pesak muljak i piljevina ili ti strugotina a gore kompost,sadi se pod samu povrsinu.Treba mu minimum da nikne i bude za rasad 3 meseca tako da ce se sejati u decembru.
Citam u Soskicevoj knjizi o orasima da se orah iz semena sadi ili u jesen ili na prolece.
Ako se sadi na jesen treba ga saditi napolju u redovima na 80-100cm rastojanju i 20-30cm u redu.Sadi se na dvostruki poluprecnik*oko 8cm* i okrece se na sav da ne bi dobio iskrivljeno dno stabla..
Ako se sadi na prolece onda ide po receptu kolege Srdjana ali po receptu oni se sade u januaru uz odgovarajucu temperaturu i vlaznost a onda posle 60-tak dana negde u martu treba presaditi oklijale plodove....
Pozdrav !
 
Panto nije mi baš jasno to što si rekao, dvostruki poluprčnik i kako se okreće :)
Ima li kakva slika u toj knjizi na temu sadnje oraha iz semena?
 
Podaci sa jednog drugog foruma oko naklijavanja semena

Univerzalna formula kod dubine setve semena je 1,5 x h, odnosno na primeru: ako je visina semenke 1cm - dubina setve je 1,5 cm.
Čak i 3,5 x h u poljskim uslovima. Hvala na sugestiji, 1,5 x h se odnosi na sobne uslove.



Evo jos jednog zanimljivog linka sa slikama:

http://www.wikihow.com/Plant-Walnuts

....Sadi se na dvostruki poluprecnik*oko 8cm* i okreće se na šav da ne bi dobio iskrivljeno dno stabla...

Kolega @paliic uzmi orah u ruku i videćeš da ispupčenje po sredini od dna do vrha ploda - to je šav

._ _ _ _
|__šav__\ dno -> vrh, tako se i polaže u/na zemlju....
| _ _ _ _ /
 
Vidim neko spominje pre sadnje seme oraha treba staviti u vodu ili frižider? Da li to valja? Orah ima izuzetno jak omotač, kako se on otvori i klica krene? Da li je dobro malo ga kucnuti pre same sadnje ili ga ostaviti takav kakav je
 
Potraži na internetu imaš filmove koji pokazuju da ih stavljaju u hladnu vodu ili u frižider. Generalno je bolje da ima neku vrstu stratifikacije.
Orah pukne po šavu i klica izađe u dva pravca. Jedan deo ode u dubinu i pravi koren a drugi krene ka površini. Zato se sadi položen po šavu kako je preneo kolega @PantaSD da bi se lakše i lepše formarao.
Ja sam početkom oktobra posadio desetak komada u zemlju i nije proklijao nijedan. A u februaru sam našao na putu jedan orah i posadio u saksiju i porastao je. I sad je u saksiji ima ga 40-ak cm.
 
Pokušavam da pogledam na netu ali je teško naći nešto slično oko stratifikacije oraha a kamoli sadnje iz jezgra.... Ima jedan lik koji ga je sadio u saksiju ali ga je prvo izlupao a polagao ga je po šavu.
Samo me zanima za stratifikaciju, neiskusan sam, kako to da uradim sa orahom.... može li samo primer....?

- - - - - - - - - -
 
Imam 20ari praznog placa i odluka je pala na orah ,ima li preporuke oko neke sorte oraha i gde provereno kupiti , u dvoristu koji je sadjen pre 7 god. daje vrlo sitne plodove,a dobio sam od prijatelja koji je uzeo vise sadnica sa instituta navodno srednje,vece velicine sa odlicnim plodom itd.itd. platio debelo i on je poludeo kada je video plod isto ,da bih to izbegao necu sigurno kod njih ali bih zeleo da cujem vasa iskustva... , iz semena daje plod tek posle 8,9 god. koliko se secam ??
 
Imam 20ari praznog placa i odluka je pala na orah ,ima li preporuke oko neke sorte oraha i gde provereno kupiti , u dvoristu koji je sadjen pre 7 god. daje vrlo sitne plodove,a dobio sam od prijatelja koji je uzeo vise sadnica sa instituta navodno srednje,vece velicine sa odlicnim plodom itd.itd. platio debelo i on je poludeo kada je video plod isto ,da bih to izbegao necu sigurno kod njih ali bih zeleo da cujem vasa iskustva... , iz semena daje plod tek posle 8,9 god. koliko se secam ??


Na kom institutu je uzeo sadnice? Ja bih ti preporučio Rasnu 80% i Šeinov 20%, to je moje mišljenje.
 
Umrece tema momci... Kakvo je stanje? Ima li crva? Problema, roda?
 
Nazad
Vrh