Orah - opšta tema

pera peric, ja imam 30 komada oraha, sto se ne bi moglo nazvati plantazom, neka iskustva vec imam. Kalemovi su kupljeni u institutu u Cacku 2004-te godine, dakle u 10-oj godini su sada. U sedmoj godini sam video prvi put plod, a prosle godine sam eto tek poceo znacajnije da imam kakav-takav rod.

S' proleca sam spoljne grane po negde rezao da bih dobio na masi i mislim da se odlicno razvijaju. E sad, razmak izmedju njih je 10 metara (mislim da sam trebao 12). To su dva reda po 15 kom. sa dva kraja parcele, u sredini je vinograd. Redovno podrivam oko njih, u jesen rasturim vocarsko djubrivo, po kretanju vegetacije u prolece KAN, i zadovoljan sam.

Nisam ih nesto posebno tretirao (nisam ni imao potrebe), sem jedne godine kada ih je kao mlade napala neka zelena vas, koju sam obicnim fungicidom uklonio.

Svako stablo je imalo svoju markicu (naziv i karakteristicne osobine), bilo je 5 vrsta, kupio sam one koji pocinju sa kasnijom vegetacijom, zbog eventualnih prolecnih mrazeva...sad koji su, to ne bih mogao reci, jer sam te markice sklonio negde da bih znao koje su sorte...izgleda da sam ih i od sebe sklonio :)

Toliko o tome za sada, pozz zupa100!



A jesi li ih prvih godina orezivao i kako?
 
miki25, prve dve godine nisam dirao, posle skoro svaku po malo prekracivao sem vrsnih koje nisam nikako, sve ono iz straha da ih ne osusim (po verovanju nasih starih).



Evo kako izgleda jedan od njih posle 9. godina od sadnje.
 
Fino izgleda. Znaci ti vodilju nikako nisi dirao??
A svi kazu da nju treba prekratiti na nekih 150cm, jos prve godine.
Ja sam sad u strasnoj dilemi, sta da radim sa mojih sadnica.:sta:
 
Poslednja izmena od urednika:
Posadio sam u novembru prosle godine par kalemljenjih oraha sorte Sejn, G139 i elit i kajsije izmedju njih. Sadnice su kao prutici s tim da su neke bile visine recimo metar, a neke bogami i 1,8 metara visine.

Pre neki dan kad sam obilazio vocnjak sam primetio da su na dva ili tri oraha zalomljeni vrhovi. Negde se vidi kao da je orezano makazama, a negde kao da su izlomljeni. Hoce li naskoditi sadnici to lomljenje? I da li treba da se orah u prvoj godini orezuje?
 
Poslednja izmena od urednika:
Remiks,
desava se da neko umesto po parku seta po njivama i igra se kalemarskim makazama ili u nedostatku istih zalama vrhove sadnica..Sve ostecene sadnice orezi iznad poslednjeg pupoljka i zastiti voskom..U novoj sezoni krenuce taj pupoljak tj.mladar kao vodeci..Nije lose da ga i osiguras nekom grancicom koju bi podveyao ispod i koristio bi ti da taj mladar uvezez kasnije i usmeris uvis..
Pozdrav !!
 
Pozdrav svim članovima foruma. Moje ime je Vidosav, živim u Čelincu kod Banjaluke, Republika Srpska.
Jesenas sam posadio zasad od oko 1 ha oraha,odnosno nešto preko 120 sadnica i namjeravam još saditi.
Sorte su šejnov, rasna, šampion i G-139.
Inače po struci sam mašinac, ali eto odoh u voćare ;)
Inače interesuje me da li ste obavili zimsko prskanje i koje sredstvo ste koristili?

https://www.dropbox.com/photos/album/vzZEN3d3W9oWBso
 
Poslednja izmena:
Pozdrav, vikiliks !!
ja nisam i moze da se prskanje prolongira do bubrenja pupoljaka sto je u *normalnoj* godini kod nas pocetak Aprila..Ova godina nije normalna..
 
Pozdrav svim članovima foruma!

Ja sam Rade iz Pirota - novi član foruma. Inače u prethodne dve godine sam zasadio 60-ak sadnica oraha sorte Šampion, Rasna i G-139. Sadnice sam kupio od lika iz Konjuha, i čini mi se da je sve ok. Jedna od sadnica je bila dvogodišnja i čak sam prošle godine ubrao prvi orah. Toliko za sada od mene u uvodnom delu, ali biću aktivan u budućnosti, imam par nedoumica. Učim se polako u voćarstvu i volim da prihvatam mišljenja iskusnijih. Veliki Pozdrav još jednom!

- - - - - - - - - -

Dobro nakon uvodnog predstavljanja imam jedno pitanje. Formiranje stabla do sada se svodilo na uklanjanje bočnih grana i forsiranje rasta glavne grane (stabla), kako je kod određenih sorti stablo dostiglo popriličnu visinu (180-200cm) šta sad da radim, da li da prerežem stablo na toj visini ( i zalijem ga kalemarskim voskom) i pustim da se formira krošnja od okolnih grančicav (slika 1), ili da ne diram glavnu granu već da je pustim da i dalje raste a da pored nje pustim okolne grane da joj pomažu u formiranju krošnje (slika 2).

- - - - - - - - - -

icmgdz.jpg
 
Rade,
ako mislis da rezes kao na slici 1 napravices gresku jer ce vodeca tj.primarna grana biti niza od sekundarnih i one ce imati potencijal da je prerastu..Kako si odlucio da krosnja bude visoka pretpostavljam da si se odlucio za piramidu trebace ti 4-5 sekundarnih grana znaci pusti sve da raste kao na slici 2 dok ne dobijes dovoljno sekundarnih grana koje opet treba da dobijes na odgovarajucem rastojanju i polozaju.Rastojanje izmedju sekundarnih grana treba da bude , literatura i iskustva drugih kazu ,30- 50 cm sto ti nemas na prve dve grane koje po skici krecu sa iste visine sto znaci da bi mozda trebao da se odlucis za jednu koja ti odgovara a drugu skratis do osnove u buducnosti . .
Pozdrav !!
 
Panta, hvala na objašnjenju. Ali da još jednom pojasnimo, nameravam da krošnja bude visoka čisto iz želje da sutra deci

(unucima) omogućim da imaju koristi i od debla (inače nisam još ni oženjen ali gledam u buducnost ), a ne zato što sam

veliki stručnjak pa sam se opredelio za kako ti reče piramidalni oblik. A što se tice krošnje koliko sam razumeo trebalo bi da

izgleda na sledeci nacin ako se ne varam, s tim što bi grane treba ići na različite strane (primer jedna istok, druga zapad,

treća sever). Ne zameri što je skica u paintu. Pošto su sadnice još uvek relativno male, ako imaš neku preporuku za

formiranje krošnje slobodno kaži, svaki savet je dobrodošao.

8


- - - - - - - - - -

2l8gqc2.jpg
 
Panta, hvala na objašnjenju. Ali da još jednom pojasnimo, nameravam da krošnja bude visoka čisto iz želje da sutra deci

(unucima) omogućim da imaju koristi i od debla (inače nisam još ni oženjen ali gledam u buducnost )

U tom slucaju ne diraj vodilicu, a ramene grane pusti na vecoj visini. Imaces bar 3 metra cistog stabla u punoj rodnosti. Takve ramene grane ne diraj par godina, posle ces ih tu i tamo rezati da insistiras na bujnosti stabla jelda.
 
Ako smetam ili ako postoji odgovor na ovo izvinite ;)
Stavio sam oko stabla stajnjaka pomesanim sa slamom da li je to dobro ili da macinjem?
 
Unesi taj stajnjak u zemlju frezom, motikom....a slamu na zemlju kao pokrov tj malč.

Što se tiče rezidbe oraha, ja ne znam što su se ljudi pomamili, ja tu ne bih ništa dirao što bi rekli, samo bih skidao te donje grane da krošnja bude visoko.
 
Ma naravno da skidam donje grane, i sad bi na nekoj visni 1.8-2m počeo da formiram krošnju. Nego sam negde čuo da bi trebalo preseći vođicu, a to mi je onako malo nelogično pa sam zbog toga pitao. Naravno da ću sad početi na toj visini da puštam grane koje će formirati krošnju. Ali opet ne bi da napravim neku grešku pa ybog toga pitam. Mislim da nema glupih pitanja. I da čuo sam da je dobro stavljati pepeo oko oraha. Naime jesenas sam stavio stajnjak, sad pepeo i tako nadam se da nema greške u tome?
 
Nisu glupa pitanja, samo kažem da lično ne vidim neku poentu rezanja oraha kad on prirodno ima jako lepu krošnju. A ta pitanja se provlače stranu dve unazad...za pepeo i ostalo imaš u temama prehrane i đubrenja voćaka.
 
Ja sam danas orezao orah na 120-130cm, pa sta bude... Sve dvogodisnje sadnice izgledaju odlicno, a na jednogodisnjim po vrhovima ima promrzlina. Tacno bih se zeznuo da sam posadio sve jednogodisnje! Jednostavno nisu bile spremne za zimu i cak ovako slaba zima ih je ostetila.


Na jednoj dvogodisnjoj sadnici od 360 kom sam nasao crva, pa sam se malo zabrinuo. Sve ostale su detaljnio pregledane i nema rupa vise nigde.
Usao je kroz pupoljak pri vrhu sadnice i vec stigao do pola.
Nisam bas strucnjak za njih, pa me interesuje kada oni ulaze u stablo i sta mogu sada uraditi po pitanju preventive?
Odradio sam plavo ulje pre dva meseca i ponovio bih sada opet.
Ima li neki preparat bas za crva i da li je jos neko imao problema sa njim od vas?
 
Sta mislite o ovom programu zastite?

1. krajem februara ili početkom marta - preparati na bazi bakra (Bordovska čorba ili plavo ulje)
2. sredina maja - fungicid protiv pjegavosti lišća (Dithane M 45 ili Captan 50 WP)
3. sredina maja - insekticid - Confidor 200 SC ili Afinex
4. sredina juna - fungicid protiv pjegavosti lišća (Captan 50 WP ili Dithane M 45)
5. sredina juna - insekticid - Afinex ili Confidor 200 SC
 
Nazad
Vrh