Orah - opšta tema

Pomislice neko da sam blesav, ali evo prenecu svoja licna iskustva sa orasima. SAMO jedne godine sam jednom prskao insekticidom, jer su se pojavile neke sitne zelene vasi po listu. "Omajao" sam orahe, ne vodeci bas puno racuna, ispalo je dobro, jer posle par dana nije bilo vise te gamadi.
U principu, kad je ko prskao orah, jos moj deda je leti kad ono ispece prase, i ostavi ga da se ohladi, nalomio grancica oraha i stavljao oko praseta, da ga ne napada muva. Hocu reci da insekti beze od oraha... :)
 
Beže vidim i moljci od kojih nastaje crv u stablu...priče tipa "moj deda" više nemaju smisao, vremena su se promenila, neka generalna načela su naravno nepromenjena i nikada se neće promeniti.
 
U vrijeme tvoga dede ljude koji podižu plantažu oraha su smatrali budalama, doduše možda je tako i danas :osmeh:. Ja sam ipak za prskanje, bar do 7-8 godine dok orah malo ne odskoči.
 
Na pojedinim mladim orasima, zasadjenim prosle godine u Novembru, mi se pojavilo neko sivilo, negde krece od vrha, negde na stablima imaju neke tufne. Evo slika pa ako neko ima neku ideju sta moze biti neka kaze.

www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]

www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]

Da napomenem da su orasi pre dve nedelje oprskani sa plavim uljem...
 
Remiks,
ovaj prvi je verovatno suv u delu koji je pocrneo i krenuce neki pupoljak dole.Sto se tice ostala 2 te tufne sam vidjao i kod mene ali mislim da nema mesta brizi .
 
Kod mene su sve jednogodisnje sadnice ostecene od mraza, pri vrhu. Nisu bile spremne za zimu, zbog produzene vegetacije.
 
Kod mene je na 10-15 oraha ispucala kora, da li ce prezivjeti ako taj dio gdje je ispucala premazem kalem voskom ili cu ih morati prekratiti ispod toga?
 
Miki ako je ispucala uzdužno verovatno neće biti problem, ako je ispucala horizontalno tj prekinula se onda možda bude problema. Mislim da možeš za početak još malo da sačekaš da vidiš kad krenu da se bude šta će biti.
 
Pukla je uzduzno, u duzini od oko nekih 10cm. Plasim se da ne prodru kakve infekcije ili paraziti pa da se ne osusi cijeli kalem.
Da li sad to dezinfikovati i cim, pa zatim zamazati kalem voskom?
 
Dezinfikuj bakrom, namaži kalem vosak, ako nađeš Arbokol, on se osuši časkom i izgleda kao crno staklo a rastegljiv je pa traje namazan celu godinu, ne ispuca
 
Remiks,
Slobodno probaj pupoljke da odvojid na vrhu sadnice ..Ako su suvi i nema znaka zivota tj.traga zelenila onda su mrtvi i slobodno seci iznad prvog zdravog pupoljka odozgore i zastiti kalem voskom iznad njega..
 
Dezinfikuj bakrom, namaži kalem vosak, ako nađeš Arbokol, on se osuši časkom i izgleda kao crno staklo a rastegljiv je pa traje namazan celu godinu, ne ispuca


Hvala puno na savjetima.

- - - - - - - - - -

Sta mislite da li sad u fazi kretanja pupoljaka orah prskati fungicidom i insekticidom?
Ja sam od nekih strucnjaka dobio savjet da poprscem galminom i cipkordom...

Srdacan pozdrav.
 
Mene isto zanima... Da li prskati nečim ili ne dirati ništa do Maja.
Danas sam bacio po 200gr MAP-a oko sadnica, a primetio sam da je Šejnovo već krenuo sa vegetacijom, Rasna još uvek miruje.
Kod mene sve izgleda zdravo i ne bih dirao ništa dok ne uočim neki problem.
 
Ja bih oprskao mankogalom da dezinfikujem malo pupoljke zbog gnomilia leptostylia (ili kako se već piše) a posle u maju isto to.
 
Već sam kupio Mankogal za Šljivu u precvetavanju, ali na Šejnovu se tek vide listići, izašli su oko 1cm i to samo na dvogodišnjim sadnicama... Možda sačekati i Rasna da krene, da ne bi dva puta isto radio? Valjda neće biti kasno da se prskanje odradi za 10-ak - 15 dana, jer ja sam ponovo premazao sadnice Plavim uljem početkom Marta. Bojim se da ne preteram sa preparatima...

- - - - - - - - - -

Da nisi malo poranio sa prihranom? I kod mene su krenuli. Planiram ih prihraniti za 20-ak dana. Bojim se ako ih sad prihranim da će još više ubrzati vegetaciju, a još uvjek postoji mogućnost mraza.

Odradio sam juče zbog današnje kiše, a ostavio sam još đubriva da ponovim ako bude trebalo. Treba i KAN baciti, mislim da nije rano. Mraz nisu najavljivali ni na jednoj prognozi, pa se ne brinem mnogo.
 
Pre jedno mesec a mozda i jace dok je jos bilo mrazeva, a posle onog perioda mislim pocetkom februara kad smo se uplasili da ce kajsije cvetati i da ce vegetacija krenuti
Znaci nedelju -2 dana posle tog toplog vremena, moj brat se nakanuo da vadi orah i sad pre nego sto krenemo panj resavati, treba resiti grane koje su visoko pa cemo ih odseci u stablu
Kad smo krenuli grane seci u roku od 5 minuta gornji deo stabla je bio skroz vlazan (znaci da je orah vec navukao sokova u sebe)
Cesto vidjam velike stasale orahe kako se za godinu osuse mislm da im smetaju ova varljiva proleca, i da je i to problem sa gore slikanim sadnicama, i da ce to biti generalno problem oraha za koji nema leka
 
Druze nije mi interes da plasim ljude :osmeh:
Samo primetim da se desava da odrasli orah bez ikakvog vidljivog razloga se krene susiti sad kontam i zasto, samo lako je sa kajsijom i sljivom to se da zameniti i brzo naraste, a oraj eee njega treba docekati
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh