Orah - opšta tema

Postovani u zasadu oraha (130kom) sam posadio par jabuka, krusaka, tresanja, visanja i kajsija cisto za svoju upotrebu, pa me zanima sta mislite da li je to preporucljivo zbog raznih bolesti koje napadaju pomenute voce da ne na vucem i na orah kavu neman??

Srdacan pozdrav.
 
Postovani u zasadu oraha (130kom) sam posadio par jabuka, krusaka, tresanja, visanja i kajsija cisto za svoju upotrebu, pa me zanima sta mislite da li je to preporucljivo zbog raznih bolesti koje napadaju pomenute voce da ne na vucem i na orah kavu neman??

za kajsiju sam cuo da se redovno sadi kao pomocna kultura ali za ove ostale nisam,ali ne verujem da ce imati uticaj sto se tice bolesti,sem sto ne bi trebao da tretiras svaku vrstu posebnim preparatima protiv bolesti ispasce ti i do 30 prskanja:sjasi:
 
Poslednja izmena od urednika:
Ja sam te vocke kontao za sebe da budu bez prskanja pa se plasim da ne navuku kakve bolesti koje bi se mogle prosiriti i na komercijalni zasad oraha.
 
Trešnje višnje kajsije....đene đene...jabuke kruške ćeš bogami morati, mada zavisi i od sorte, nije isključeno da se prenesu insekti, grinje, buve, vaši, za konkretne bolesti ne znam da li su kompatibilne..
 
Ne znam, ne znam ni zašto se obično kajsije sade kao međukultura, moje neko mišljenje je jer kajsije i nemaju nekih bolesti lista i insekte, prilično malo tretmana traže a i brzo se dođe do roda pa potpomažu proizvodnju oraha što se tiče finansijskih ulaganja koja vlasnika prilično isrcpe već u samom startu visokom cenom sadnica.
 
Ma ja sam zasadio u jednom cosku po par sadnica od svake vocke, cisto za svoju potrusnju, da se ne prsce, al sam se posle dosjetio da to nosi rizik za orah, sto se tice raznih bolesti, sad sam u dilemi da li da ih prenesem da drugo mjesto.
 
Poslednja izmena:
dali bi neko bio ljubazan da mi kaze meku tabelu za prskanje u kom periodu krece i cime isto tako me zanima za djubrenje hemiskim djubrivom
 
E ovako.
Moj deda je pre jedno 40 god. posadio oko 20 oraha...
Po njegovoj prici lepo su radjali i imao je solidan plod.
E sad pre jedno 10god. bio je neki pozar i izgoreli su. Ostali su samo dva koja vatra nije uhvatila...
Ovi sto su izgoreli posle toga su iseceni.
E sad,
pre neki dan sam proso pored te parcele i video sam da ti gde je bio panj,
poterali su novi izdanci. Ima ih otprilike od 3-7kom. Debljine od 5-15cm, i visine preko 2,5m.

Pa sam razmiljao da li bi to uopste rodilo ako bih ocistio i ostavio po jedan izdanak..?
 
dali bi neko bio ljubazan da mi kaze meku tabelu za prskanje u kom periodu krece i cime isto tako me zanima za djubrenje hemiskim djubrivom

Ja sam sebi napravio nekakav plan, što ne znači da tako treba ali...

1. krajem februara ili početkom marta - preparati na bazi bakra (Bordovska čorba ili plavo ulje)
2. sredina maja - fungicid protiv pjegavosti lišća (Dithane M 45 ili Captan 50 WP)
3. sredina maja - insekticid - Confidor 200 SC ili Afinex
4. sredina juna - fungicid protiv pjegavosti lišća (Captan 50 WP ili Dithane M 45)
5. sredina juna - insekticid - Afinex ili Confidor 200 SC

Đubrenje:

1. kraj novembra - NPK 7-20-30 ili sličnom omjeru, količina u zavisnosti od starosti oraha (starost u godinama x 200 grama)
2. kraj marta - KAN, količina u zavisnosti od starosti oraha (starost u godinama x 100 grama)
2. kraj aprila - KAN, količina u zavisnosti od starosti oraha (starost u godinama x 100 grama)
 
Genca, pitanje je odakle su poterali ako su bili kalemljeni, da li iz podloge ili iz plemke, ako je iz plemke odlično ali ako je dole iz podloge onda ćeš imati običan sejanac ili ko zna koji...
 
Pitao sam dedu, nisu bili kalemljeni...
Znaci trebalo bi da budu isti kao sto su i bili...?
 
genca, tako je.

nemanja, svako seme svakog voća koliko ja znam se sadi takvo kakvo je, međutim postoji optimalno vreme sadnje a za orah je to u jesen, recimo sredina novmebra.
 
Pozdrav svima,
Pošto vidim da se ovdeprisutna ekipa odlično razume u problematiku, hteo bih da obavimo par konsultacija:

  1. U slučaju da se ide na kombinaciju Rasne I još 3 vrste, pri čemu je Rasna rasporedjena u sredini, da li bi bolje bilo da se sadnice oko nje grupišu jedna do druge:

http://www.dodaj.rs/f/2C/Gr/3ZzHqf1d/1.jpg


Ili da se ostale 3 vrste ravnomerno podele bez obraćanja pažnje na raspored?:

http://www.dodaj.rs/f/1T/FY/4oNIKC4p/2.jpg

Ili smatrate da ovaj raspored uopšte nije ni bitan?

  1. Koliko rastojanje bi ste odredili za sadnju Crnog oraha/Sejanca? (samo za drvnu masu, ne za plod)
  2. Odnosno, da li bi ste počeli sa nekim manjim rastojanjem (npr. 2x2, 2x3, 3x3……) a nakon odredjenog broja godina krčili I vadili svako 4 stablo kako bi ostala imala vise prostora za dalji rast……
  3. Znate li za neke plantaže oraha u Srbiji? (ali sa već formiranim stablima koja su počela da daju plodove, ne tek zasadjene)
Hvala unapred
 
pera peric, ja imam 30 komada oraha, sto se ne bi moglo nazvati plantazom, neka iskustva vec imam. Kalemovi su kupljeni u institutu u Cacku 2004-te godine, dakle u 10-oj godini su sada. U sedmoj godini sam video prvi put plod, a prosle godine sam eto tek poceo znacajnije da imam kakav-takav rod.

S' proleca sam spoljne grane po negde rezao da bih dobio na masi i mislim da se odlicno razvijaju. E sad, razmak izmedju njih je 10 metara (mislim da sam trebao 12). To su dva reda po 15 kom. sa dva kraja parcele, u sredini je vinograd. Redovno podrivam oko njih, u jesen rasturim vocarsko djubrivo, po kretanju vegetacije u prolece KAN, i zadovoljan sam.

Nisam ih nesto posebno tretirao (nisam ni imao potrebe), sem jedne godine kada ih je kao mlade napala neka zelena vas, koju sam obicnim fungicidom uklonio.

Svako stablo je imalo svoju markicu (naziv i karakteristicne osobine), bilo je 5 vrsta, kupio sam one koji pocinju sa kasnijom vegetacijom, zbog eventualnih prolecnih mrazeva...sad koji su, to ne bih mogao reci, jer sam te markice sklonio negde da bih znao koje su sorte...izgleda da sam ih i od sebe sklonio :)

Toliko o tome za sada, pozz zupa100!
 
zanima me jos nesto posejao bih travu izmedju redova dali je pametno i koju travu naj pamernije posejati zbog djubrenja zemljista hvala
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh