Orah - opšta tema

2 kg veštaka po sadnici je preterano! Ne mogu ni da zamislim kako to izgleda uopšte, kao pesčana plaža oko sadnice?? Ako su sađene prošle godine, onda si trebao 200 grama što je 2-3 šake otprilike.

Bakar nije protiv insekata već fungicid, on dezinfikuje stablo i mesto gde je bila lisna drška, tako da sledeće godine list u startu bude zdrav a ne zaražen gljivičnim oboljenjem, to važi i za grane koje krenu iz tih pupoljaka.
Meni su preporucili 1kg djubriva po m2, mada i meni je delovalo da je to malo preterano! Ja sam isto nasao podatke da je mladoj sadnici dovoljno 200g. Mada opet moram da kazem, da ja sejem svuda izmedju pasulj i radim sistem za navodnjavanje na prolece.
Po analizi i preporkama je tako, ali imam deficit fosfora u zemlji i moram to da nadoknadim. Jbg cale godinama bacao 15 15 15 i naravno da je moralo doci do deficita necega.

Pa sta da radim ljudi? Treba da pljunem 1000e na djubrivo, da ih poslusam ili da smanjujem? Nisam pametan.

Za bakar si u pravu, on je fungicid, ali ja sam mislio da je plavo ulje i bakarni preparati jedno te isto. Vidim sada da je p.ulje kombinacija bakarnog oksihlorida i nekih mineralnih ulja.
Prska se radi zastite od polganja jaja insekata, grinja, a i ujedno je fungicid.
Mislis da bakarni oksihlorid ne deluje na polozena jaja u kori i sl?
 
1kg po m2 je 10 000 kg po ha... nemoguce. Nemojte preterivati sa azotnim djubrivima, jer sadnica ne sazri i zato se desava izmrzavanje... A sto se tice ovoga 2 kg po sadnici, verovatno su mislili na ukupan broj sadnica po ha, i da rastura po celoj njivi, sto je suludo, sto da hranis korov.
 
hahahah, da tacno. 100m x 100m = 10000m2 To mu onda dodje u mom slucaju 100g po m2, a kod Sala 200g po sadnici, 2kg po ar.
Tesko nama, sa nasom matematikom ::sramota::
 
2 kg veštaka po sadnici je preterano! Ne mogu ni da zamislim kako to izgleda uopšte, kao pesčana plaža oko sadnice?? Ako su sađene prošle godine, onda si trebao 200 grama što je 2-3 šake otprilike.

Bakar nije protiv insekata već fungicid, on dezinfikuje stablo i mesto gde je bila lisna drška, tako da sledeće godine list u startu bude zdrav a ne zaražen gljivičnim oboljenjem, to važi i za grane koje krenu iz tih pupoljaka.

dali moze da skodi nesto
 
1kg po m2 je 10 000 kg po ha... nemoguce. Nemojte preterivati sa azotnim djubrivima, jer sadnica ne sazri i zato se desava izmrzavanje... A sto se tice ovoga 2 kg po sadnici, verovatno su mislili na ukupan broj sadnica po ha, i da rastura po celoj njivi, sto je suludo, sto da hranis korov.

hahaahahhah odavno se ovako ne nasmejah na forumu,nisam stručan ali sa tim proporcijama će spržiti zemlju na duži period.Mogu da zamisli još i taj čarobni pasulj između hahhahhaahahah...............
 
mala pomc iz vaseg iskustva
razmisljam sta da posadim na jednom strmom delu orah (za gradju) ili crni bor, cilj sadnje bi bio dugorocnije resavanje trnja, divlje kupine, pavite itd a i da bi posle nekog vremena iha haj bilo bi neke koristi od stabla za gradju
kako je vase misljenje da li da sadim orah i koji bi vi preporucili
unapred hvala na pomoci
 
Orah se đubri kompleksnim mineralnim đubrivima. S jeseni, posle opadanja lišća, rasturiti izaorati 400 do 500kg po hektaru ili 4kg po stablu đubriva NPK odnosno 0:15:30. Rano sproleća, pak, rasturiti i zaorati 200 do 250kg po hektaru ili 2kg po stablu kompleksnogđubriva NPK čiji je odnos 20:5:5.

- - - - - - - - - -

ovaj sajt sam nasao na forumu

- - - - - - - - - -

Zasad kalemljenog oraha
podiže se tako što se zemljište dobro pripremi (očisti od panjeva iporavna, pođubri i poore). Zatim se kopaju rupe široke 120, a duboke oko 60cm. Ako jezemljište umereno plodno, u jame treba najpre ubaciti i sa zemljom dobro izmešati 30 do40kg dobro zgorelog stajskog djubreta i 2 – 3kg mešanih mineralnih djubriva, najbolje uodnosu 10:20:30.

- - - - - - - - - -

ja sam to procitao nisam izmiskio
 
Poslednja izmena od urednika:
Sve što se pročita ne mora biti sto posto tačno. Tako ovo što je napisano nije netačno, već je samo orijentaciono. Tačnu količinu đubriva ne može niko da ti kaže pre analize zemljišta, kao ni koju tačno formulaciju da koristiš.

Ako je zemljište dobro, onda važi da se na zimu baca veštak sa više K, a u proleće sa više N, time je ovo što je napisano dotaklo poentu.
 
meni pise da moj browser ne podrzava automatsko kopiranje.dali ima neki drugi nacin

- - - - - - - - - -

dali neko zna uredbu za 2012 koliko isplacuju po sadnici subvecije
 
Evo uredbe, na strani 5 je pomenut orah.
http://www.mpt.gov.rs/postavljen/12...dbe vocke vinova loza hmelj i lincura (3).pdf

- - - - - - - - - -

...evo i uredbe za 2013. god.
Pogledati dole na dokument PDF
http://uap.gov.rs/pravilnik-o-podst...snjih-proizvodnih-zasada-vocaka-vin/?lang=lat

Konkretno se daju subvencije samo za sorte (Sampion, Srem, Tisa, Backa i Mire)!!!!!
Prc, e zato sam ja u startu odustao od subvencija, jer to stvarno nema smisla. Kao ocuvajmo stare dobre sorte.
Kuda ide ova drzava, zna li? ::jako_besan::
Strana 2, clan 5
 
Ако се подстицаји из става 1. тачка 1) овог члана односе на
производне засаде са српским домаћим и одомаћеним сортама воћа, односно
сортама винове лозе из члана 5. овог правилника подстицаји се увећавају за
50.000 динара по хектару подигнутог производног засада

sto su onda napisali ovo

- - - - - - - - - -

Ради подстицања подизања производних засада са српским
домаћим и одомаћеним сортама, прихватљиви трошкови за саднице воћа,
винове лозе и хмеља, утврђени у складу са чланом 4. овог правилника, увећавају
се у одговарајућем износу у складу са овим правилником, и то за:
1) воћне засаде са домаћим сортама: кајсије (Новосадска
касноцветна, Новосадска родна, НС-4 и НС-6); вишње (Шумадинка), шљиве
(Чачанска најбоља, Чачанска лепотица, Чачанска рана, Чачанска родна,
Чачански шећер, Ваљевка и Јелица), крушке (Јунско злато), јабуке (Чачанска
позна, Рани делишес, Чадел), брескве (Дора и Јулија), малине (Градина и
Крупна двореда), ораха (Шампион, Срем, Тиса, Бачка, Мире) и одомаћеним
сортама: дуње (Лесковачка и Врањска), јабуке (Будимка и Колачара), шљиве
(Ранка) и вишње (Облачинска);

- - - - - - - - - -

toki toliko sadnica imas zasadjeno i koje
 
Pa ni meni nije jasno!
Jel to samo kao bolje ako sadis te stare srpske sorte ili je uslov za subvencije?
Ajde ljudi, ako ima neko kompententniji da pomogne, jer i meni je u interesu da dobijem koji dinar, ako moze.:veseljak::
Imam sve racune od sadnica i racune od materijala za ogradu i sl.
Ma ako stignem sutra, idem u upravu za agrarna placanja, pa cu da se raspitam.
Cak i ako ima neke sanse, siguran sam da je rok za podnosenje zahteva do kraja ovog meseca za jesen.

- - - - - - - - - -

toki toliko sadnica imas zasadjeno i koje

Pogledaj na strani 20 ove teme sve sam ispisao
 
ja mislim da daju vise novca za srpski sorte.ja sam predao jos jun jul neznam tacno i odgovolili mi da su papiri ok izasla mi iskekcija i oni su isto rekli poslala je papire nazad i trebalo bi da bude.valjda bi mi rekli odma kad sam poslao papire
 
Ajd mi molim te posalji pp ili na toki.dino@gmail.com, sta je sve potrebno da se spremi od dokumentacije ili bar neki link, ako postoji.
Ne znam jel moraju fiskalni za sve ili kako to vec ide.
Da ne spemujemo ovde vise o tome...
 
jesi li gledao za kap po kap i ja mislim da stavim na prolece mislim da stavljam creba i sam da montraim kapaljke oko 5 po stablu.ako imas neki sajt povoljam kazi
 
Ja planiram prskalice i okiten crevo u redovima. Moram tako zbog medjukulture, ali drugar mi je radio sistem za sljivu ove godine.
Daj mi mail, poslacu ti sve sta je on uradio. Dosta jeftino izaslo...
 
Nazad
Vrh