Orah - opšta tema

Pallic,
ti se boris da Veliko Orasje bude jos vece . .:osmeh:
Sto se tice crnih vrhova , imajuci u vidu da imas mladare ispod njih , mislim da si trebao prvo *uvezati* mladar ispod crnog dela za drvo da bi odrveneli i dobio vertikalan rast ,odseci kasnije te crne delove ispod na prvi *zdravi* mladar i da to mozes uraditi i na prolece sledece godine. Mislim da nije monilija vec da nisi dobro *zatvorio* vrhove sadnica i da je prodor vlage i vode uradio svoje.


Imajuci u vidu da je vreme branja oraha i *zelenjenja* prstiju bilo bi dobro da prodrmamo malo forum i iskusne orasdjije nam sumiraju ovu godinu. Ja sam tek u 4.godini tako da nemam šta pametno reci i prijaviti .
Pozdrav !!
 
Tražim zdrave i kvalitetne sadnice domaćih sorti oraha. Ako ima neko preporuku može na PP. Hvala
 
Pozdrav svima, planiram da zasadim nekih 30 sadnica oraha, po deset Rasne,Šejnova i Gazenhajm 139. Pročitao sam ovu temu od početka, ali bih opet postavio pitanje.
Na koji bi ja ovo način trebao posaditi, da li u red da sadim jednu vrstu, ili pak da ih izmješam? Ne planiram između njih ništa stavljati znači samo orah.
 
Pozdrav svima, planiram da zasadim nekih 30 sadnica oraha, po deset Rasne,Šejnova i Gazenhajm 139. Pročitao sam ovu temu od početka, ali bih opet postavio pitanje.
Na koji bi ja ovo način trebao posaditi, da li u red da sadim jednu vrstu, ili pak da ih izmješam? Ne planiram između njih ništa stavljati znači samo orah.

Slobodno ih izmešaj, možeš i nasumično; zasad je mali i svi će biti relativno blizu, tako da je oprašivanje zagarantovano. Moja je preporuka da samo negde zabeležiš raspored po kojima si ih posadio, da bi mogao da znaš koji je od koje sorte kada prođe malo vremena.
 
Hvala na savjetima, ma tako sam i planirao izmješati, a zabilježiti koja je sorta gdje kako bi se posle vidjelo i po prinosu i kvalitetu, u slučaju da krenem u povećanje broja.
 
Jokics-u,
mislim da je 10 Gazenhajma , imajuci u vidu planiranu povrsinu i broj sadnica, malo mnogo za omogucavanje dobrog oprasivanja.Kako su Rasna i Sejnovo dobra kombinacija, imajuci u vidu da Rasna je dobar oprasivac za Sejnovo i cveta skoro homogeno tj. skoro da joj nije potreban dodatni oprasivac , smatram da mozes vise posaditi stabala ove 2 vrste a 3-4 oraha neka budu neki *rezervni * oprasivaci .Ne znam kakva je mikroklima u Teslicu imajuci u vidu da se Rasna + Sejnovo predlazu za sadnju u vinogradarskoj zoni tj. tamo gde nema prolecnih mrazeva ili su retki.
Pozdrav i neka je sa srecom..
 
pt2p6-rnYc

Jedan *divljak* u mom kraju ali oko njegovog ploda je opsta otimacina..Jutros je bio prelep tako da nisam mogao da odolim .
www.dodajsliku.com
[/IMG]
 
Jeste mada bi bila fora da kazem da nije vec sam se popeo na moj orah.
Pozdrav :ppozdrav:
PS Ko bolje zagleda na terasu iznad ovog oraha videce da omladina u mojem kraju se zanima za urbani nacin poljoprivrede mada sade *problematicnu* kulturu.
Zupa kako ti prodje sa orasima ove godine..

- - - - -
www.dodajsliku.com
[/URL][/IMG]- - -
Orasi%20oktobar%202013.jpg

- - - - - - - - - -


Evo danasnje slike sa placa.Da li jos neko se ovako *zeza*sa asovom oko oraha ili je ova radnja prevazidjena.
Pozdrav iz SD-a
 
Poslednja izmena:
lepo.yanima me zasto si krecio stabla i koliko godina imaju one velike sadnice

- - - - - - - - - -

cao ja sam sale iz negotina jesenas sam zasadio 650 kom ja sam uzimao iz okoline krusevca tacnije selo konjuh rasadnik gilic imas i na sajtu
 
Panto, ma znao sam da si vredan.

Vidite, svoje orahe sam sadio na mesto pocupanih kalemova grozdja plovdine, koje je te godine desetkovano nekakvom bolestinom u Zupi. Hocu reci da je zemlja bila "radna" a narednih godina sam podrivacima obradjivao oko njih.

Drugo me nesto interesuje druze. Zbog cega si spajao grane na ovoj prvoj sadnici? I jedan savet, ako moze. Vec mozes da prekracujes spoljne grane, insistiras na njihovom grananju jelda. Ja to i sada radim, gde-gde i fino se formiraju, veruj mi.

A sto se tice roda, s proleca kada sam video kako su "poneli" vec sam trljkao ruke, dzaba. Valjda od suse, deo je opao, tako da sam imao na tih 30 sadnica puna dva dzaka. Dobro, krenuli su sa radjanjem, to mi je najbitnije.

Poz od Srdjana, zupa100
 
Sasa,
ja sam u cetvrtoj godini a krecim ih jer imam problem sa nekim **opasnim**crvima pa mi je lakse da uocim problem na belom..
Mada me i ne mrzi da ih krecim jer kada me uhvate zivci super mi je medju orasima sa cetkom . .

- - - - - - - - - -

Zupa,
sto se tice podvezivanja grane koju si primetio polomila se vrsna grana u jednoj oluji proletos pa sam jednu bocnu podvezao i usmerio da bude voditeljica.Sledece prolece planiram da kratim spoljne i da se granaju pa cu videti kako ce to da prodje .Inace sam , po savetu coveka koji mi je prodao sadnice, se trudio da najniza grana bude negde na 1,7 - 2 metra i na jugozapadnoj strani mada mi se cini sada da je to prilicno visokoooo.
Pozdrav i uzivaj u krckanju oraha :ppozdrav:
 
Pozdrav svima.citam ovu zanimljivu temu,pa me interesuje da li
u novom zasadu oraha obrada moze da se vrsi kosenjem
ili mora kultivacija.i da li je sad kasno zasaditi neki orah ?
 
Samo košenje uz okopavanje motikom oko stabala ti je najbolja stvar za svaki voćnjak. Sad nije kasno, već rano, za par dana kad opadne lišće se počinje sa sadnjom.
 
Hvala.sta preporucujete od sorti,nekih 10-ak komada bih sad stavio u plac a dogodine bi se finansijski pripremio za neku vecu kolicinu,jer po meni orah je dobra investicija za buducnost
 
bojan bor, ako ces kalemljene orahe, vratices se unazad, imas toliko dobrih sorti, samo napominjem da trazis sorte koje krecu sa vegetacijom kasnije, zbog kasnih prolecnih mrazeva. Ukoliko planiras da zasadis "divljaka" onda i nije bitno.
A investiranje u orah je odlicna ideja, tu se slazemo u potpunosti.
Pozz zupa100
 
Ja pazario u MAVM rasadniku..Cena je bila 12 Eura...
Jos jednu stvar sam primetio u vezi okopavanja oko oraha..Prosle godine nisam bio u mogucnosti da na vreme pokosim oko oraha tako da sam prvo kosenje kasnio 2-3 nedelje i nisam na trimeru koristio strunu nego noz imajuci u vidu da je trava bila bas narasla . . .Kako sam napravio klasicne otkose travu sam stavio oko stabala , super je stitila koren od vrucine i sada kada sam okopavao oko oraha zemlja je bilak*o puter . .
 
Predstavio sam svoj plan za sadnju oraha u ovoj temi ranije, a sada bih da iznesem statističke podatke, pa bih voleo da čujem kritike...
Na površini od 3,6ha u Mačvi, posadjeno 360 oraha u formaciji jednakostraničnog trougla, sa razmakom 10m.
Posadjene sorte:
Rasna 135 kom.
Šejnov 155kom
G139 30kom
G251 5kom
Jupiter 15kom
Šampion 10kom
Srem 10kom
Rupe bušene mašinski sa kardanskom burgijom f 50
Sadni materijal je iz Konjuha kod Kruševca(ne znam smem li pomenuti rasadnik?)
Sadnice sam naručio još proletos i planirao sam da posadim jednogodišnje, ali zbog produžene vegetacije ove godine
ipak sam odlučio da uzmem dvogodišnje. Jednogodišnje su još uvek u vegetaciji! Zelene potpuno.
Voćnjak ogradjen sistemom- oguljen bagremov stub 2,6m ( tretiran u plavom kamenu), pletena žica 7x7cm i bodljikava žica 3 reda.
Pored svake sadnice stavljen PVC kočić, kao zaštita od jakog vetra.
Sistem za navodnjavanje radim na proleće, a planiram da svu neiskorišćenu površinu stavim pod pasulj.
Samo ne znam koji, ali za sada planiram da posejem "zeleni" i da ga vršem kombajnom.
Za par dana počinjem sa tretiranjem sadnica bakarnim krečom, a kasnije bih da ih premažem kulinetom zbog zeca (kupio poslednju litru u Šapcu!)
Verovatno ću stavljati i najlon oko sadnica, pa ako uspe da prodje sve tri mere zaštite, svaka mu čast :D
Ne znam šta još da navedem, a slike ću okačiti uskoro, jer su radovi oko ograde još u toku.
Šta velite, da li će se može isplatiti sav uložen::novac::?
 
Nazad
Vrh