Orah - opšta tema

svaka čast na površini i odrađenom poslu!

Nemoj da stavljaš najlon, upariće se sadnice i pojaviće ti se buđ i raspala kora, stavljaj mrežicu fasadnu pa zaheftaj
 
Hvala
Ma brine me malo mraz i izmrzavanje sadnica, pa sam mislio da kad stegne zima to odradim...
Samo se zime plašim.
Pokušao sam da osiguram sadnice od izmrzavanja, ali nisu hteli da rade osiguranje za to!
Kažu, samo cvet osiguravaju?
 
ja sam takodje pre dve godine posadio 3,20 ha. pa da malo razmenimo iskustva. Prvo, a na mestu gde sam i ja pogresio ali ne slucajno nego namerno, da bih dobio od drzave pespovratna sredstva je razmak. I ja sam sadio 9x10,5 zbog odredejenog broja sadnica. Medjutim u svetu se sadi orah od 12x12 do 14x14. Ovako znam ,s'obzirom da se orah sadi i za pokolenja,da cu u 18 godini morati svako drugo stablo skinuti. Naravno nije ni lose jer 5-6 godina koristis oba, ali ako ides sa obaranjem grana i pravilnom rezidbom vlo brzo ni kolicima nece moci da se prodje. Drugo. Svi nesto kude sampiona. Jeste, malo je podlozniji pegavosti ploda i lista ali kod mene je on najbolje napredovao za ove dve godine i uz redovno prskanje ne moze mu nista pegavost.. Dal mu prija zemlja ili sta vec iglavno grancice u prvoj godini dostigle debljinu 5 milimetara. a ostale, rasna i g139 2mm. Bolje su po meni dvogodisnje sadnice. Ja sam posadio jednogodisnje ali rasadnici da bi izgledale sadnice sto lepse i zbog lakseg vadjenja zalivaju do kasno Orah tako zelen i pun vode udje u zimu i smrzne 7-8 pupa pri vrhu. Protiv zeceva ima originalna mreza. samo je stavis. Ja sam narucio negde u Novom Sadu. za taj broj ti treba nekih 200 evra investicije al si resio problem za stalno. Brza montaza i demontaza tj postavljanje i skidanje. Voleo bih na pp da mi posaljes ime tog prodavca iz Konjuha. Milsim da znam na koga mislis. Mada sam ja otisao u susedno selo Lazarevac. Nemoj da ti kocic bude blizu stabla i direktno sadnica bide vezana za stub. Zadrzi se sneg i tu sadnica od mraza pocrni. Ja sam udaljio kocice na 50 cm i razvastim stapicima privezao. Ako ne duva jak vedar skoro da ti zimi i ne treba biti vezan ,pogotovu ako nize formiras krosnju. Ja sam po ugledu na Bugare podigao krosnju na 190-200. Nije to dzaba. Bugari su najaci sa prinosom po stablu. i redovno radja iz tog razloga. Bas mi je drago da nekom mogu malo pomoci posta u mom kraju nije bilo nikoga koji se u vocarstvo razume. Imao sam veliku srecu u jednog gospodina kog sam upoznao sasvim slucajno. Profi rezac . Kada to kazem mislm stvarno profi ,. ne slaze se skoro ni sa jednim nasim strucnjakom i u potpunosti je u pravu. Da se smrznes leti koliko covek zna. Brzo vidis ko je u pravu. Dal nasa struka ili on koji se usavrsavao na zapadu.Pozdrav kolega i drago mi je
 
Kolega, hvala na savetima, imacu u vidu sve navedeno.
Danas sam zavrsio ogradjivanje vocnjaka i zekonji ce bar biti otezano ulazenje. Na prolece cu uraditi i jednu pastir zicu na struju sa donje unutrasnje strane ograde i mislim da vise nece moci da ulazi.
Juce sam premezivao sadnice Kunilentom i primetio da je vec nekih 20-ak stabala grickao. Uglavnom je samo probao pupoljke, ali ostecenja nisu velika i mislim da ce se sadnice izvuci.
Od subvencija sam odustao, jer sam nasao podatak da se subvencije daju samo za sorte- Srem, Macva, Tisa i jos neke prevazidjene sorte.
Kocice sam stavljao na oko 10 - 15cm od sadnice i pricvrscivacu ih trakama od unutrasnjih guma za auto. Morao sam stavljati PVC kocice, jer vetar na mojoj parceli ume biti prilicno jak. Ceo atar je ravnica bez sume. Jos nisam poprskao bakrom, ali ovih dana cu i to odraditi. Mozda nije pametno sto sam prvo mazao kunilent, ali morao sam. Stablo cu skratiti sto nize, mozda cak i na 120cm, jer ne zelim visoku sadnicu. Interesuje me da li Rasna stvarno tako brzo stupa na rod? Ja sam hteo sve pod Rasnu, ali ipak sam poslusao savete iskusnijih vocara i stavio pola pod Sejnovo.
Jos me interesuje koliko si odvajao kalem od zemlje i da li zagrces sadnice pred zimu? Drugar mi je obecao neku vecu kolicinu tankog kartona, pa sam mislio i njega da stavim oko sadnice, ali onako sa dosta prostora za vazduh. Dosta me brine izmrzavanje, jer ni jedna osiguravajuca kuca, nece da mi osigura zasad od izmrzavanja!
Pozdrav kolega i hvala na savetima.
 
Cestitke na zasadu... Je l' moze neka slika? Gde si nabavio sadnice i po kojoj ceni ako nije neka tajna? A kunilent radi na +5 imaj to u vidu... pozz
 
Hvala, bice slika, ali sada je tamo jos uvek stnjika i ne vide se sadnice dobro. Nisam orao zbog radova oko ograde, ali bice uskoro i slike.
sadnice su iz Konjuha, dvogodisnje, 10e komad sa sortimentom i svom pratecom dokumentacijom.
Kunilent mi je za prvu pomoc, a svakako uskoro stavljam verovatno karton oko sadice, a danas je i ograda zavrsena.
 
da li neko moze da mi nekako objasni kako mi je najbolje kalemiti orah posto sam totalno zbunjen...imam 10 sejanaca koji su vec prerasli za kalemljenje i 50 sam posadio sejanaca pa se nadam da ce bar 30 da nikne....hvala unapred
 
@toki

kalem mora biti najmanje tri prsta iznad zemlje. meni se na tri sadnice zbog obilnih kisa proletos kalem utopio u zemlju i sve tri se osusile a krenule odlicno imale grancice extra. agrnuti ih mozes jedino slamom ,jer slama ne smrzava za razliku od zemlje ,stajnjaka, kartona kad se natopi....nemoj da se bojis izmrzavanja. Cak i da bude nije strasno, uglavnom ako su povadjene nespremne onda smrznu. ali ako ostane samo jedan pup to posle lako ide. a mogu da smrznu samo 4-5zadnja.
 
Poslednja izmena od urednika:
Dragi prijatelji, imam zasad oraha od 130 stabala, pa me zanimaju preporuke za redovno, preventivno prskanje, (u kom periodu i kojim preparatom), kao i redovno djubrenje.
Takodje me zanima i orezivanje oraha jer sam cuo da ga ne treba nikako orezivati, a uopste nemam iskustva sa orezivanjem...

Unaprijed zahvalan na svim savjetima.
 
Sada odradi prskanje sa nekim preparatom na bazi bakra. Samo trazi bakarni krec u apoteci, a proizvodjaca imas dosta... (ja sam sada uzeo Bakarni oksihlorid 50 - Galenika, npr...) Prskanje istim preparatom ponovi na prolece. Kod mladih zasada sada mozes odraditi i mazanje cetkom, Dosta manje rastvora se potrosi. Za 130 kom. mladih sadnica, dovoljno ti je 1l rastvora. Obavezno zastiti sadnice od zeca!
Za ostala prskanja u vegetaciji, imas dosta brosura i preparata na netu, skoro svi su na istoj bazi, razlikuju se nazivi, proizvodjaci, cene i kvalitet. Za orah u vegetaciji imas 3 osnovna preventivna prskanja, a ako se pojavi neki problem u medjuvremenu, reagujes po potrebi.
Sa djubrenjem pazi, ali moj ti je savet da obavezno odneses zemlju na analizu i dobices kompletan savet i preporuku za analiziranu zemlju.
Besplatna je za registrovana domacinstva za zemlju do pete klase. Nista ne radi napamet i neces bacati pare uzalud.
Orezivati moras prvih par godina, zbog visine stabla i formiranja primarnih grana, a kasnije orezujes samo po potrebi. Mada orah kasnije zaista ne treba preterano "cackati'.

Daj bar reci koje si sorte sadio, razmak, oprasivaci, koje godine. Zbog cega ga gajis, stablo, plod?
 
Sadio sam Rasne 30%, a ostalo su podjednako Seinov, 139, 251 i nesto malo Sampiona. Razmak izmedju redova mi je 7,5 a izmedju sadnica u redu 8m, trokut sadnja.
Zasadio sam u jesen 2011. god. i te prve zime (zbog niskih temp. i do -30) mi je iznad snijega izmrzlo 90% sadnica, ali su iznad kalema ponovo potjerali i sad su stigli ponovo u prvobitnu velicinu.
Prskao sam ja sad bordovskom corbom i zastitio sam od zeca...
Radio sam analizu zemljista prije sadnje i dosta joj humusa nedostaje (10t/ha) pa sam sad razbacio oko sadnica stajskog djubriva...

- - - - - - - - - -



Evo i slika kao zasad izgleda.
 
Vidis da nije bas da nista ne znas :)
Samo analiza i pratis stanje azota u zemlji, jer njega orah dosta trosi.
Ja sam sadio ove godine i po analizi zemljista, savetuju mi da uopste ne bacam stajnjak. Ima 3% humusa.
Sta su ti rekli na NPK(MAP) i KAN?
Na koliko si ostavio visinu stabla?
 
Rekli su NPK, ove godine sam dva puta djubrio sa NPK i 2 puta sa KAN, sa po 100g oko svake sadnice i dobro se pokazalo bas su izrasli.
Prevrsivao sam ih na oko 180cm, a na proljece moram opet prevrsiti ove sto su bili izmrzli pa ove godine opet porasli.
Mene najvise obrine zastita od velikih hladnoca u toku zime i orezivanje.
Sta mislis da li da sad opet poprscem bakarnim krecom i ako sam prskao bordovskom corbom.
Koliko si ti zasadio?
 
Pa ne znam, mozes opet prskati, nece skoditi. Svi ti preparati su na istoj bazi, samo sto je to gotov proizvod i ima tu jos dosta korisne hemije. Ja cekam da stane kisa, pa onda cu raditi i prskanje i krecenje.
Kolicinu vestackih djubriva dupliras svake naredne godine, jer im je i potraznja za djubrivom veca.
U jbt koliko si stajnjaka bacio, pazi da ne podivlja.::samo bes:: Mozda malo vise da razgrnes okolo...
Stvarno ti lepo izgleda vocnjak, vidi se da si uredan i vredan :)

Moj zasad sam predstavio na prosloj strani ove teme, ali procitaj celu temu kada budes imao vremena, ima dosta korisnih stvari.
 
Procitacu. Znaci ti krecis sadnice? Ja ih jos ni jednom nisam krecio...
Ma slaba mi je zemlja pa sam morao baciti dosta stajnaka.
 
cao svima yanima me dali mora da se prska sada bakrom i zasto.ja sam na noje sadnice bao 2 kg npk 8 16 24 po sadnici.inace cadnice su zasadjene prosle godine dali sam pogresio i dali moze skoditi a imam ih 650 kom.
 
Procitacu. Znaci ti krecis sadnice? Ja ih jos ni jednom nisam krecio...
Ma slaba mi je zemlja pa sam morao baciti dosta stajnaka.
Nisam jos, ali hocu. Nije na odmet, a neko lepo rece ovde na forumu "lakse je primetiti problem na beloj sadnici".

- - - - - - - - - -

cao svima yanima me dali mora da se prska sada bakrom i zasto.ja sam na noje sadnice bao 2 kg npk 8 16 24 po sadnici.inace cadnice su zasadjene prosle godine dali sam pogresio i dali moze skoditi a imam ih 650 kom.

Koliko ja znam, prskanje bakrom je najbitnije, jer sprecavas eventualan ulazak insekata u stablo, pred zimu. Naravno dobra je preventiva i zbog bolesti.
Za djubrenje je verovatno ok ako je razbaceno ravnomerno.
Meni je preporuka 1000kg (MAP + KAN) po hektaru, sto mu dodje 1kg po 1m2. Sejem pasulj izmedju, pa moram da bacim svuda.

650kom! Svaka cast, ajd napisi nesto detaljnije o tom vocnjaku...
 
2 kg veštaka po sadnici je preterano! Ne mogu ni da zamislim kako to izgleda uopšte, kao pesčana plaža oko sadnice?? Ako su sađene prošle godine, onda si trebao 200 grama što je 2-3 šake otprilike.

Bakar nije protiv insekata već fungicid, on dezinfikuje stablo i mesto gde je bila lisna drška, tako da sledeće godine list u startu bude zdrav a ne zaražen gljivičnim oboljenjem, to važi i za grane koje krenu iz tih pupoljaka.
 
zasadio sam 650 kom jesen 2012 na parceli od 6,5 h sadnice sam kupio u konjuhu kod krusevca rasna ,139 bugarski i nemacki gaizenham neznam kako se tacno zove preko leta su mi se osusile oko 180 kom pa sam sad ponovio zasad sadio sam 8 * 10 na trougao lepo mi izgleda plantaza sada sam je ogradio bacio djubru pored sadnice i celu parcelu poorao bas mi je juce bila fito sanitarna ispektorka veoma je zadovoljna ocekujem neki novac da mi se vrati.a do sada sam ulozio preko 25000 eur a na prolece planiram da stavim kap po kap.bas mi je drago sto imam sa kim da pocaskam i posavetujem u mom kraju niko nista nezna sto se tice oraha.

- - - - - - - - - -

cime je najbolje da isprskam stabla
 
Nazad
Vrh