Orah - opšta tema

Ja sam razmisljao okiten 1\2 i uvrnem kapaljke sa regulatorom mislim da je 0-60 l protok kod njih i kod svakog sstabla 2 ili 4...
kapaljke su 12din,okiten je 30ak po metru... ne znam posto je taj cvrsti kap po kap... ali deluje mi da je ovako bolj varijanta jer zalivas samo gro korena... e sad najbolje bi bilo 2 reda creva pored reda voca,pola metra levo,pola metra desno...,ali ko ce to isfinansirati...
 
Pa i ja cu verovatno okiten sa prskalicama, to mi treba zbog medjukulture.
Ovo crevo stvarno dobro radi, a kada se vocnjak malo razraste, nema gubljenja vode. Stvarno lepo radi, bas sam ga proucavao kod drugara.
Poslao sam ti mail, puno ti sanduce.
 
Jel' ima neko od mojih zemljaka viška 6-7 sadnica kalemljenog oraha ili možda zna gdje ih u Banja Luci ili okolini mogu kupiti?
 
Pozdrav ljudi, nov sam ovde i
razmisljam o sadlji oraha na 1,2 do 2ha oraha, tj prvo razmisljam o kupovini zemljista,
pa tu imam najvise brige.
To su prakticno dve njive blizu jedna druge i na jednoj je sada soja, i prilicno je ravna,
a druga je zarasla i pod nagibom. Obe se vode kao 5 i 6 klasa i nalaze se u opstini Beocin,
znaci na obroncima F.Gore pa razmisljam da li mi je to uopste dobra lokacija za orahe?

Sta mi vi predlazete, koji bi moji logicni koraci bili sada?
Da odradim analizu zemljista?
U tom smislu pitanje, jel moram da radim analizu na dve dubine (0-30cm i 30-60cm), ili mi to nije vazno?

Kako idu podsticaji drzave sa orahom?


Sto se tice same sadnje, tesko da mogu da napravim kašu kravlje balege, zemlje i vode,
pa jel ima neka alternativa tome ? (ne znam kako balegu da nabavim svezu)

Hvala na informacijama :cool::cvetic:
 
Poslednja izmena:
To bi trebalo da je sjeverna strana Fruške Gore, pa bi trebalo da je i ekspozicija terena sjeverna? Ako je ekspozicija terena loša (S, SZ, SI) treba tražiti adekvatne sorte koje kasnije kreću i imaju kraću vegetaciju (Rasna, G139, NS kasni ...). Valjda na te parcele zimi "dolazi" sunce.

Mislim da orah nije prevelik probirač zemljišta ali je sigurno da je bolje ako je zemlja kvalitetnija. Takođe, pravilnim đubrenjem i prihranom zemlja se može značajno popraviti prema zahtjevima oraha. Uradi analizu, oba sloja (ako već kupuješ 2 hektara šta ti znači 30 eura), a kad budeš đubrio i prihranjivao radi to lokalno (oko sadnica) jer ćeš u suprotnom imati velikih problema sa travom i korovom.

Možeš saditi i sadnice koje su umočene samo u vodu, ali... Mislim da se preporučuje i nekakav rastvor sa plavim kamenom zbog dezinfekcije žila, ili da se doda fosfor zbog boljeg prijema sadnica ali sa tim nemam iskustva tako da ...
 
To bi trebalo da je sjeverna strana Fruške Gore, pa bi trebalo da je i ekspozicija terena sjeverna? Ako je ekspozicija terena loša (S, SZ, SI) treba tražiti adekvatne sorte koje kasnije kreću i imaju kraću vegetaciju (Rasna, G139, NS kasni ...). Valjda na te parcele zimi "dolazi" sunce.

Da upravo je tako. Jedna (veca) je tako orijentisana a druga je prilicno ravna pa bi trebala da ima "svakakog" sunca.
Duž te manje protice mali mali izvor koji izvire 50m pored, pa kontam da je to skoz ok varijanta ako mi bude trebalo vode
(mada se malo razliva preko njive, ali kontam da se to lako sanira...)

Hvala za preporuke sorti


(ako već kupuješ 2 hektara šta ti znači 30 eura)

Ja sam zvao NSseme i oni mi rekose da je analiza 2600+1300din=3900din po jednom uzorku (osnovni parametri + mehanicka svojsta).
Jel ima jos negde da se radi ta analiza, ili su oni jedini?


a kad budeš đubrio i prihranjivao radi to lokalno (oko sadnica) jer ćeš u suprotnom imati velikih problema sa travom i korovom.

Odlican savet, samo kako to da odradim? Usput, ja nemam nista od mehanizacije, pa bih sve iznajmljivao :-/



Možeš saditi i sadnice koje su umočene samo u vodu, ali... Mislim da se preporučuje i nekakav rastvor sa plavim kamenom zbog dezinfekcije žila, ili da se doda fosfor zbog boljeg prijema sadnica ali sa tim nemam iskustva tako da ...

NIsam jos nigde cuo za ovakvu varijantu, pa cekamo onda da se neko javi i prosvetli nas.
Hvala puno !
 
Svako voće kad se sadi mogu da se prvo skrate žile pa onda da odstojio 24 sata u rastvoru bakra, npr bakaroksihlorid 50 grama na 10 litara vode, ali to i nije nešto krucijalno iskreno...
 
Pozdrav svima,
na ovom i nekoliko slicnih foruma primecujem da se javlja sve vise ambicioznih ljudi koji bez ikakvog iskustva hoce da posade velike povrsine orahom sto mene odusevljava sa jedne strane jer mi je drago da se za ovu vocku zanima sve vise ljudi.Sa druge strane smatram da je jako hrabro u ove varijante uci bez ikakvog iskustva i predznanja imajuci u vidu da su potrebne velike pare i da se rizikuje sa velikim brojem sadnica i povrsinama bez potrebe .Predlazem svima da posade ogledno manje povrsine gde bi mogli da sagledaju problematiku i prebole *decje* bolesti pa onda da eventualno *zagrizu* na ozbiljne povrsine. Razmisljajmo mozda malo konzervativno a ne razmisljajmo ovako 5 hektara x 156 sadnica po ha x 40 kg.ociscenog oraha po stablu x 1200dinara po kilu oraha u megamarketu jednako ::novac:: .
Pozdrav i sve najbolje !!
 
Poslednja izmena:
Poprilicno si u pravu.

Ja sam bio jedan od takvih do pre 2 meseca (i JAKO sam nov u svemu ovome) jer sam zurio da kupim zemlju pre jesenje sadnje.
Posto sam sad to propustio, sad sve studiozno izucavam jer imam vremena do proleca (ili jeseni). Naravno ovaj forum smatram kao dragoceno mesto za ucenje kako pocetnika tako i iskusnijih ljudi, pa se nadam da cu uz pomoc svih vas se najbolje pripremiti za ono sto me ceka!

...hvala svima unapred!
 
Dobro dosao Drakula. Polako sa sadnjom i izborom sorti. Orah jeste vocka koja se moze saditi na razlicitim terenima, ali naravno sve se mora raditi studiozno.
Ja sam Orah izucavao skoro 2 godine i sve radio postupno. Sadnice naruci za sledecu jesen i ne zuri. Narucivanjem sadnog materijala, ces moci da biras. Za prolece uvek ostane
skart od sadnica, tako da je svakako bolja ugovorena jesenja sadnja. Imas vremena da uradis analizu i da u toku sledece godine sve pripremis.
Moj savet je da sadis jednogodisnje, jer ce se bolje primiti i adaptirati na zemljiste na kojem sadis.
Naravno svaka godina je jedinstvena, kao i ova. Ove godine, zbog produzene vegetacije, jednogodisnje sadnice u mom slucaju nisu bile spremne za jesenju sadnju.
Tako da sam ipak posadio dvogodisnje.
Koliko god se trudio i planirao, tesko se desi da sve ide po planu i budi spreman na kompromise.
Ukoliko registrujes gazdinstvo, analiza je besplatna i od sledece godine ce biti izmenjen zakon o subvencijama.
Obavezno trazi racun za sadni materijal i sortiment sadnica, jer trebace ti kasnije zbog subvencija i prodaje.
Napravi plan sadnje, osmisli zastitu od zeca i srna kojih tu pretpostavljam ima dosta. Ukoliko se njive nalaze blizu sume, racunaj i na posetu veverica.
Imas nekoliko literatura o orahu i mozes ih skinuti na netu.
Za pocetak nabavi knjigu ili skini PDF od Miladina Šoškića. "Orah i Leska"
Uporedjuj sorte i napravi izbor vodecih, a naravno racunaj i na 10 do 20% oprasivaca.
Imaj u vidu da Srbija ima jako dobre sorte Oraha (mozda i najbolje) i da su dosta hvaljene i van nasih granica. Orah voli ovo nase podneblje i dobro uspeva kod nas.
Srecno i samo polako.
Javi ovde kad ima nesto novo...
 
Pa ni meni nije jasno!
Jel to samo kao bolje ako sadis te stare srpske sorte ili je uslov za subvencije?
Ajde ljudi, ako ima neko kompententniji da pomogne, jer i meni je u interesu da dobijem koji dinar, ako moze.:veseljak::
Imam sve racune od sadnica i racune od materijala za ogradu i sl.
Ma ako stignem sutra, idem u upravu za agrarna placanja, pa cu da se raspitam.

Da li se daju subvencije i za podizanje ograde oko zasada??
 
Cekacemo ovu novu godinu, pa da vidimo.
Ja sam takodje slupao oko 3.500e u ogradu, imam sve racune i cekam taj nov zakon.
U zakonima iz proslih godina, nisam nasao nikakav podatak za subvencije ograde, ali sam saznao da se uprava za sumarstvo time bavi.
Samo cuvajte racune, jer bez toga nista.
Sacekacemo do proleca, ja cu prvi pokusati da nesto izmuljam.
Ako neko zna nesto vise o ovome, recite ljudi.
 
30 posto od ukupne cene svih sadnica ti je dato kao subvencija za podizanje ograde ako sam dobro razumeo?
 
Nazad
Vrh