Orah - opšta tema

Polako Vlado,

Valjda ništa u životu nije ziher, ali kad bi čovjek uzeo u obzir sve rizike nebi trebao ni iz kuće da izlazi.
Orah je dugoročna investicija i prvi ozbiljan prinos pa i prihod, ako sve radiš po PS-u, treba očekivati tek poslije 10-e godine, a to je dug period i svašta se može desiti.

I ja sam tako razmišljao, moj zasad je na osami, sa tri strane šuma, a sa četvrte put kojim u toku dana prođu 2,3 vozila.
Predležem da za sve radove angažuješ lokalce, mlađe momke koji će zajedno sa tobom raditi i zaraditi, pa će i tvoj zasad doživjeti kao svoj. Ti isti momci će vjerovatno drage volje poslije sadnje obići zasad svaki dan, ali možeš i da ih platiš da malo pripaze prvih mjesec dana.

Kao i u svemu što čovjek u životu radi rizici su veliki, u zasad može da ti uđe neka divljač pa ošteti sadnice (kao meni), možda si policajac pa si nekog kaznio pa ti dođe i posječe sadnice, ili muž od ljubavnice dođe ...., a na kraju žilogriz, vjeverica i ostale štetočine.

Kako se ono kaže "ko ne riskira, ne profitira", čovjek jednostavno mora neke stvari da pokuša pa šta bude. Doduše tvoja 4 ha su ozbiljna investicija, pa predlažem da svake godine sadiš po 1 ha. Tako ćeš i sebi olakšati investiciju i smanjiti šanse za neke velike štete.

Ne treba odustajati zbog potencijalnih problema, jer ako sve bude u redu, za šta su velike šanse, imaćeš 15-20 tona oraha (sa 4 ha) što ti godišnje može donijeti i preko 40.000 evra. Mislim da vrijedi rizikovati.
 
Jedno pitanje za sve ozbiljne uzgajivace : kako ste resili pitanje plasmana plodova ?

Ako nešto radiš, moraš prvo misliti o plasmanu. Ispravno pitanje. Ja sam sadio pa sam u hodu o tome razmišljao... Niko ti ništa ne garantuje, moraš se sam izboriti za mesto pod suncem. Ako imaš želju, a imaš, snaći ćeš se, ja jesam...
 
Aco,

Hvala ti na podrsci. Lepo si to napisao. :)

Sto sam vise razmisljao o tome tako se kao jedna od solucija rodila ideja da udjem sa nekim u partnerstvo. Kao sto si rekao sa nekim ko je "lokalac". :) Ideja mi je da zasadim i kajsije, a da partner ubira veci deo zarade od toga. Mislim da bi mu to bila velika motivacija. :) Moj cilj je da mi se u 10-15 godina samo povrate ulozena sredstva i da imam "preziveli" i odrzavan zasad oraha.

Sve su to samo ideje, ali i dalje se nazalost bojim ljudi. Jer cifre na papiru ove investicije rastu svakim danom. :)
Njiva se nalazi 5 km daleko od sela. Tacno u sredini atara i to jos na glavnom (letnjem) putu i to na samoj raskrsnici koja vodi ka sledeca 3 mesta. Znaci mogu da dodju sa sve cetiri strane sveta i da brzo odu.

Necu da gresim dusu za coveka jer ga ne znam, ali svi lokalci kaze da se na poljocuvara ne mogu osloniti. :(

A kada bih procentualno izrazio ono sto su mi ljudi rekli bilo bi sledece:
- Nemoj da sadis tamo, pokrasce te: 70%
- Nece biti problema: 20%
- Ne znam kako da te savetujem: 10%

Inace ja se ne zanosim nekim velikim profitom kao sto si ti naveo od 40.000 evra. Meni je sasvim dovoljno i 5.000 godisnje. To dodje kao jos jedna plata na godisnjem nivou. :)
 
nema ništa od toga evo i ja da ti kažem, barem oko toga da sa nekim sklopiš dogovor, dok ne ideš stalno i sam radiš od toga nema ništa, što ne znači da treba da odustaneš ili da će te pokrasti, već da se ne zanosiš previš i ne ulažeš mnogo novaca
 
Gledaj Vlado, kolika je šansa da ti pokradu sve sadnice?

Onaj ko hoće da podigne plantažu oraha on ti sigurno neće krasti sadnice jer i on razmišlja kao ti, a sa druge strane rizikuje da ošteti sadnicu i da se ista ne primi.
Sadnicu ti može ukrasti neko ko hoće u dvorištu da zasadi jednu ili dvije, ali realno mogu ti ukrasti 5-10 komada i to je rizik u koji svjesno ulaziš. Ja još nisam čuo da su nekom krali sadnice, uglavnom su polomili, posjekli i sl.

Ako ti treba 5.000 evra godišnje onda zasadi oko 1 ha, nema logike da ulaziš u posao na 4 ha i da očekuješ 5.000 evra godišnje. Jedino ako ne misliš da ubiješ cijenu oraha. :)

:cao:
 
E jesi me nasmejao na kraju sa poslednjom recenicom! :)

Pazi, ovde je bilo slucajeva da su ljudima odneli sve sadnice tresanja sa jednog zasada. A siguno ih je bilo vise nego sto cu ja da posadim. Razmisljam da postavim ogradu. To samo moze da me zastiti od onih koji bi uzeli jednu ili dve sadnice. Cena sadnica oraha je mozda i najveca od svih sadnica. Ali ono sto sam i ja napisao u prvom postu ti takodje potvrdjujes. Sadnica oraha nije nesto sto se lako proda i nema bas neku veliku potraznju.

Gledam kako ide cena ograda po jednom duznom mestru. Nije naivna cena na 1.000 metara koliko bi meni trebalo. :)
 
Ja sam mislio da su lale pošteniji?! :) Kod nas se krađa kalemova smatra grehom...čak štaviše, stablo seče samo onaj ko ume da kalemi...ko veruješ!
 
Imam jedno cudno pitanje. :)
Kako ljudi kradu sadnice? Da li ih iscupaju, otkopaju ili samo odseku?

Moram da znam kako neprijatelj razmislja da bih mogao da se borim protiv njega! :)
 
Poslednja izmena:
Ja ga sadim na jesen konacno , pripremam teren za sada .
Oko 2 ha , Sampion , Rasna , Gazenhajm 139. i to je to . Pa sta mi bog da....
 
Da li planiras da iskoristis prostor izmedju sadnica? Na kojem razmaku ces da sadis orah? Kako pripremas zemljiste? Hoces li podizati ogradu?
Ako ti nije problem, molim te podeli ove informacije sa nama.

Hvala i srecno! :)

- - - - - - - - - -

Hahahaha Jel se to spremas da "maznes"necije? :osmeh:

Naravno da ne! Nego imam neku ideju kako bih mozda mogao da zastitim sadnice prilikom sadnje. Ali, ako ne znam kako ih kradu onda ne mogu reci da li je ideja pametna ili nije! :)
 
Nemam u planu da koristim prostor izmedju sadnica , malčiranjem cu cistiti njivu a malč će biti korisno djubrivo. Razmak 9x7 , 158 sadnica po hektaru , zemljiste cu izorati pa onda kopati jame , djubrivo samo stajsko . Ograda obavezno .
 
Milorad Trivic Razmisli jos malo o razmaku, narocito o onom od sadnice do sadnice u redu. Meni je 8 metara, malo... i 9-oj godini se vec sastavljaju...
 
Jeste da jos uvek nemam iskustva, ali slazem se da je to mozda mali razmak. To su meni barem rekli skoro svi koji imaju zasad. Cak su mi to rekli i u rasadniku, a njima je u cilju da prodaju sto vise sadnica.
 
U literaturi svašta piše.

Ako orah sadiš za drvo onda može manji razmak jer će rasti u visinu da "dohvati sunce" i tako ćeš imati lijepo dugačko stablo ali će biti manje roda ali visoko i teško dostupan.

Ako sadiš za plod onda treba veći razmak da bi se mogla formirati lijepa kruna. Opet to zavisi od bujnosti sorti i konfiguracije terena (ravnica ili nagib) ...

Kod mene su na ravnom sadili 7x7 m, pa su se već sad u 7-8 godini krošnje sastavile. Ja sam tražio nekakvu kombinaciju i drvo i plod, a u pitanju je nizbrdica pa sam sadio 8x8 m, a da je ravnica vjerovatno bih sadio na većem razmaku (9x9 ili 10x10).
 
Pozdrav svima!
Ljudi ja sam u novembru 2012. posadio 50 sadnica na površini od oko 50ak ari - razmak sadnje 11x11m. Najbolje bi bilo orah na vecim parcelama saditi u temenima jednakostaničnog trougla, tako da međusobno budu udaljeni min 11m.
Ubacići i koju sliku da vidite moj zasad.

DA.. naravno da je bilo krađe.. 5 sadnica.. Isčupane su iz zemlje, negde u aprilu već im je počela vegetacija, zajedno sa zaštitnim mrežicama.

Ostalih 45 se primilo.

- - - - - - - - - -

Link ka slikama: LINK1, LINK2

- - - - - - - - - -

Pre par mesecu su mi u prolazu polomili još dve sadnice na pola, da bih pre par dana video da mi je polomljena i sadnica koja je prorodila ove god. (imaje na slici) na nekih 30 cm od vrha. Samo čovek da poludi, ali trudim se da učim samokontroli.

- - - - - - - - - -

Zanimljiva je pojava i crnih vrhova na sadnicama, vidi se na linku br. 2.
Još nisam siguran o čemu se radi, ali to me više plaši od svih ovih zveri na dve noge zajedno. Ako neko ima neko mišljenje neka pomogne. To je mi se pojavilo na nekih 15 sadnica. Jedan agronom smatra da je u pitanju monilija.
 
U nekoliko oraha, koji su doduše ležali na zemlji nekoliko dana, kad ih razbiješ unutra ima kao nekakva ljepljiva sluz, gel.
Šta bi to moglo biti i hoće li to nestati kako se i orah osuši?
 
Nazad
Vrh