Orah - opšta tema

zoki drum, ne planiram da rasturam ureu po svojim orasima, hvala ti. To je bilo upuceno nekom drugom... u zapustenim orasima. Mislim da nema bolje djubrivo u ovom periodu, za takve slucajeve, animacija im je zagarantovana
 
Gdje mogu da se kupe kvalitetne sadnice oraha?
Kalemljenog naravno, jer ove obične mogu i sam da proizvedem mada ne znam koliko je to pametno.
Koja sorta je najbolja za ove moje krajeve, sušne i kamenite, bez navodnjavanja (može se zaliti prvih godina malo). Ja sam planirao da na jesen posad onako nasumično (znači ne u voćnjak nego oko kuće na selu po imanju) tridesetak sadnica oraha. Te sadnice znači ne bi mogao da prskam.
 
Neško, ja sam svoje kupio u institutu u Čačku. Verovatno ima i u institutu u Novom Sadu. Savetovao bih ti da isključivo kupiš u institutu, sertifikovan. Dok ti čekaš da prorodi, obrao si zelen bostan. Zamisli da posle 5-6-7 godina prorodi, ti shvatiš da ti je neko uvalio divljaka.
A to da ih ne prskaš, zaboravi. Moraćeš barem prvih 4-5 godina, sem ako nije tako područje da ga ne napada ništa, što je nemoguće.
 
Pozdrav svim clanovim foruma. Pratio sam ovu temu i skoro sve ostale vezane za orah. Video sam da ovde ima ljudi koji se razumeju u ovu temu.
Dosao sam na ovaj forum sa zeljom da sakupim sto vise znanja i iskustva da bih uspesno zasnovao zasad oraha na 4 ha.
Planiram da sledece jeseni to uradim. Ali ono sto me sada najvise brine jeste kradja sadnica. Bojim se da me neko ne osteti. Interesuje me kakva su vasa iskustva?
Zasad bih napravio na ataru koji je dosta frekventan. Znaci nije neki proplanak vec je u pitanju zemlja 2 i 3 klase. I to bi bila jedina parcela u celom ataru na kojoj ne bi bila posejana neka ratarska kultura. Cak sam se zapitao da li je dozvoljeno da se na takvom mestu i na takvoj zemlji pravi zasad oraha. Nije u pitanju zemlja 1. klase i sumnjam da bi to trebalo biti problem.
Ono sto vidim kao resenje jeste da se angazuje neko ko bi cuvao zasad. Mozda samo nakon sadnje i u prolece. Jer po meni to su dva perioda kada bi neko pokusao da udje u zasad. Ne verujem da ce neko hteti da krade sadnice kada vec pocnu da listaju. A za drugu godinu bi vec trebale biti sigurne. Ne bih ga ogradjivo jer mi je to velika investicija za pocetak.

Toliko od mene u prvom postu. Planiram da budem jos dosta dugo na ovom forumu. Pogotovo, ako udjem u sve ovo. :)

Hvala na odgovorima i podeljenom isustvu.
 
Imam IMT-ov spartac koji lici ovom na slici. Baterije su dugacije, ali nozevi su isti.


464051b05e89-800x600.jpg



Da li se zasad oraha moze odrzavati sa prepravljenim spartacem?
Prepravka bi se sastojala u tome da spartac nema razmak izmedju nozeva.
 
Vlado,
ja nisam imao problema sa kradjom sadnica mada sam sadio na frekventnom mestu i smatram da , imajuci u vidu dvogodisnje sadnice koje sam ja kupio, sadnica oraha je teska za eventualnu kradju jer zahteva puno vremena i dosta znoja uz frku da ga neko nahvata .Ja sam konkretno kopao rupe 1x1xo,8m i koren istih je dobro popunio prostor . Koliko ja vidim fukara krade samo sadnicu koja se moze u *trku* pocupati i uteci .Tako mi je na prolece *neko* ukrao sadnicu visnje koju sam posadio na jesen.Ako imas mogucnost da zalivas sadnice i plasis se kradje rezervisi sadnice na jesen i sadi u rano prolece mada ti ja savetujem ipak jesenju sadnju |Dobro dosao na forum . .
 
Panta, hvala na odgovoru.

Sto se tice kradje mene tesi to orah bas nije visnja ili neka druga vockica koja trazi malo prostora i koja za brzo vreme da neki plod. Osim sto ima neku finansijsku vrednost ne vidim zasto bi nekom bila interesantna za kradju. A i ako se ukrade bice samo nekoliko komada. A i ima posla da se iskopa. :)
Ali opet ja ne razmisljam kao lopov... :)

Ako se odlucim za sadnju bice to sadnja u jesen zbog mnogo razloga koji su dobri sa sadnicu, njen koren i buduci razvoj. Sadio sam kod kuce par lesnika u prolece koje sam sam presadjivao. Imao sam osecaj da se te godine samo bore za opstanak i da od razvoja nema nista. Preziveli su i sada su lepi, ali imao sam osecaj da sam izgubio jednu godinu sa njima. Od tada sam rekao: "Samo sadnja u jesen."
 
Pozdrav svima,interesuje me da li postoji rizik od smrzavanja oraha kad se sadi u jesen ? Koliko je neophodno zalivati sadnice oraha vodom ako se sade u prolece?
 
Pozdrav svima,

Interesuje me vase misljenje o razmaku sadnje oraha. Da li da se ide 11x11 ili 12x12? U pitanju su kalemljene sadnice i to verovatno Rasna.
U rasadnicima preporucuju sto veci razmak jer ce kasnije krosnje da se spoje.
Sta je posledica spajanja krosnju? Da li to znaci da ce se u onim delovima krosnje koje su spojene izgubiti stvaranje ploda jer tamo nema dovoljno sunceve svetlosti?

Hvala na odgovorima.

p.s.
U jednom rasadniku su mi rekli da u orasima nema para. Da orah treba saditi samo kao tehnicko drvo. Vase misljenje?
 
the.vlado
Polako...kud žuriš! Moja procena je da treba saditi orah 12 x 10. Orah se ne reže iznutra, zato što rađa svuda i ne treba mu baš svetlost.
Da li ima para u orasima ili nema, još ne mogu lično da ti kažem. Zasadio sam 25 kalemljenih oraha kupljenih u instituru u Čačku 2004-te godine. Počeli su da rađaju pre dve godine. Znači, sve što je trebalo radio sam, orao, podrivao đubrio, čak jedno vreme i štitio od nekih vaši zelenih... dobro. Prošle godine kasni mrazevi i sušno vreme su uništile eventualni rod. Ove godine je druga priča, svaki je rodio po malo. Utisak je da se neki značajniji rod ne može očekivati pre 15-te godine od sadnje.
Izmeri ovo što sam napisao, pa se odluči, eto!

I naravno...pozz Srđan zupa100!
 
Evo jedne interesantne stvari.

Pricao sam jednim prijatnim covekom koji ima zasad oraha preko 25 godina. Voljan je da prenese svoje znanje i iskustvo. Kaze da se radom gresi, ali i uci. Kaze da je njegova greska sto je pravio razmak izmedju oraha 10x10. Da je to onda bilo aktuelno po knjigama u to vreme. Kaze kada bi sada pravio novi zasad isao bi sa razmakom od 20x20. :) Najbolje mu radjaju orasi po obodu jer su najmanje uguseni.

A i meni su jednom rasadniku rekli da ne idem ispod 12x12. Da je to cak i mali razmak.

Nazalost, nikako ne mogu da dobijem na tel. nekoga sa poljoprivrednost fakulteta u Novom Sadu da cujem sta oni preporucuju.
 
Jedno pitanje za sve ozbiljne uzgajivace : kako ste resili pitanje plasmana plodova ?
 
Braco,
rizik je isti kao i sa sadnicom koja je nekoliko godina stara ako *udari* zima kao ona pre 2 godine..Ako se na vreme zasadi , lepo zagrne nema vecih problema . .
Sto se tice prolecne sadnje i zalivanja opet puno zavisi od temperatura i kolicine padavina . .
 
Ja sam moje orahe stavio na razmak od 20 metara i mogu vam reci da su se bas lepo razgranali i iskustveno mislim da je to idealan razmak.
 
Pozdrav drugari, ja sam Aleksandar i nov sam na ovom forumu (poznajem Pantu SD). Doduše, pratim ovaj forum već duže vrijeme, imao sam problemčića oko registracije, ali sad je OK.

U okolini Prijedora (BiH) imam malu plantažu lješnika (0,2 ha) u trećoj god. i malo veću plantažu oraha (0,7 ha) u prvoj godini.

Imam 87 sadnica, sađene u kvadrat 8x8 m (manji razmak pošto je strana, mada kod mene ima i ljudi koji su sadili 7x7 m), Šampion i G-139 po 34 i 35 kom i Rasna 18 kom.

Od 87 sadnica 4 se nisu primile, a dvije su mi oštetile životinje pa se jedna osušila. Imao sam rod u prvoj godini na 10-ak stabala ali sam ga skinuo na preporuku iskusnijih kolega.

Trenutno imam jedan problemčić kao na slici:


image upload no compression

Malo sam tražio po internetu i ovaj moj problem liči na gljivicu "microstroma juglandis" što bi bilo nešto kao "žuta pjegavost lista oraha". Prema onom što sam ja mogao prevesti sa mađarskog i engleskog nije "ekonomski" štetna i nema potrebe za tretiranjem sem što ružno izgleda. Ako neko hoće, tretman je isti kao kod sive pjegavosti lista.

Ali opet, dvije glave su pamatnije od jedne, pa bih vas molio za mišljenje.
 
Slatko se ismejah kad sam procitao komentare tipa: "Zasto bi neko krao sadnice oraha?" Gadna je ovo zemlja, drugari... kradu i samonikle sadnice, tripuju ljudi da je hibrid, sta li je... Znam slucajeve da su ljudima vadili TROGODISNJA stabla oraha, dakle bukvalno su drvece vadili :sta: Obezbedite se dobro, ljudi, ako sadite orahe, lopovi su naculi nesto oko visokih cena sadnice i sad ih cupaju gde stignu...
 
Kako trenutno stoje stvari sve su manje sanse da se upustim u ovu investiciju. A sve zbog jadnog naroda koji zivi u ovoj drzavi. Da zivimo sa boljim standardom onda ljudi ne bi isli po njivama i krali.
Cuo sam svakakve price. Nekim ljudima su obrstili kukuruz sa njve. Jednom coveku su ceo zasad tresanja pokrali. Sve sadnice su izvadili.
Stanje je takvo da covek moze samo da se razocara. Imam volju da ulozim pare u nesto gde bi moja porodica imala korist, a i ljudi koji bi tamo radili, a i drzava jer bih ulagao pare i stvarao nesto. Barem ja to tako gledam. Ali sve to padne u vodu kada neko zbog svoje licne koristi moze da dodje i unisti sav tudji rad. A samim tim polako se i drzava unistava. :(
 
U mom kraju ti sto kradu uopste nisu siromasni... Siromasi guraju kako znaju, a kradu oni koji vole da kradu. Tu ti nije kriva ni drzava, ni standard, ni niko drugi, kriv je covek koji je DJUBRE! Nije gladan onaj koji ti udje u vocnjak i obere ti nektarine, a ostavi vinogradarske breskve, nije gladan onaj koji ti obere sljivu japanku, a ostavi cacanku, nije gladan onaj koji ti izvadi orah, a ostavi sadnice jabuke.

U mom selu ima jedan covek, socijala, siromasan, alkoholicar. On kad krene sezona kukuruza ide od njive do njive i kida po 3-4 korena na svakoj njivi, da ne bi nekog previse ostetio. Jos mu niko iz sela nije losu rec rekao... Al mi je zato prosle godine covek parkirao BMW pored baste i odsekao 30 glavica kupusa, i to na oci mojih komsija.
 
Nazad
Vrh