Orah - opšta tema

Milorad Trivic, jel imas ti neko lakse pitanje? :D

Salu na stranu, ja sam kupovao pre 10-ak godina kalemljene orahe u institutu Cacak, i zadovoljan sam. Pokusaj, mozda imaju za prodaju...
 
MAVM rasadnik... Samo je sada kraj sezone tako da ne znam da li se moze naci kvalitetna sadnica

Na mojim orasima sam danas primetio rupe precnika 6-8mm na nekoliko sadnica * na razlicitim visinama stabla* koje su verovatno nastale od nekog insekta..Da li neko imao slicna iskustva i kako je iste resavao ..Kazu da slika govori bolje od hiljadu reci . . ::spreman na sve::
probusen-orah.jpg
 
Poslednja izmena:
Da nije detlić ispitivao teren, sad mu je sezona, kod mene prekoputa dvorišta u jednom dvorištu od vodovoda ima prastari orah visok barem 15 metara, njega detlić svake godine u ovo vreme kljuca a posle mi se mota po dvorištu i hvata insekte sa zemlje :) znači pravi gnezdo tu svake godine, mada sam se uvek pitao zašto ne iskoristi prošlogodišnje...

Mada ova rupa mi je nekako suviše pravilna za bilo šta što je priroda mogla da priredi...
 
Panto ja sam do sada svake godine uljima tretirao orahe na pocetku sezone. Znaci, nikakve probleme nisam imao, kora je glatka i mazna, vidi se da je zdrava. Mozda ne bi bilo lose da i ti negde krajem meseca odradis i ti isto, sa plavim uljem, da dodas bilo koji insekticid.

I sad ono stalno pitanje...nikako cudu da se nacudim? Nekada se orah nije prskao nicim, radjao svake godine kada ga mraz nije dirao. Sta je ovo, Bog ce ga znati? Pa orahovo lisce smo upotrebljavali kada prase ili jagnje u letnjim mesecima skinemo sa vatre, bezala je muva od oraha. Sad...ako ne odradis sve sto treba, dobijes ...da ne kazem sta!
 
Imam ja oras star preko 5 godina a visok mozda 1-1.5 m i pre par dana kad sam ga gledao ima isto tako rupe u drvetu to mora da je neki insekt jel detlic nije sigurno, mozda je bas moj oras zakrzljao zbog tih rupa.
 
Pozdrav svima i hvala na na odgovorima..
Župa, ja sam do sada, od sadnje voća, radio i jesenje i *zimsko*prskanje. Konkretno plavim uljem sam pre 2-3 nedelje oprskao visnju i kajsiju koje imam medjuredno pa i orah sa njima.. Smatram da ovo nije skorašnje sudeći po crnom krugu koji se nazire na slici.Ova sadnica je u IV godini i formirane 3 primarne grane sa tim da je najniža negde na 1,8m . Kako je oštećenje negde na 1,5 metara mogu da poludim , skratim orah ispod, molim Boga da krene nešto od latentnih pupoljaka i krenem sa ponovnim formiranjem krošnje gubeći 2 godine u njegovom rastu.Problem je da na 2 druge sadnice sličan problem imam na pola metra visine i tu nemam plan B. Poslao sam fotografiju i ljudima u MAVM rasadniku pa cu videti šta će profesor Ognjenov da mi kaže..
 
Panto,
ajd' kad cujes sta je uzrok, podeli sa nama druze! Bas bih voleo da znam uzrok.

Danas sam dobio mejl od ljudi iz MAVM-a i oni na osnovu slike sumnjaju na zimu i mraz kao glavni uzrok problema i traze mi vise slika iz razlicitih uglova ..Verovatno misle na zimu 2011-2012 koja je bila grozna i gde su ,osim oraha koji su se vidno smrzli,ostali delovali da su pregurali zimu ali su kasnije znali da pokazu ostecenja. Ja sam ove rupe konkretno gledajuci ove kise i mraz , koristeci spric i zagrejani kalemarski vosak , popunio istim , zalepio rupe tesa trakom i sada cekam da vidim *rezultate*svoga rada..:ideja:
U svakom slucaju javicu o detaljima :sjasi:. .
 
Postovanje, orasi samo sto nisu krenuli pa sam ih danas obisao i oprskao Funguran-om imajuci u vidu da mi je to preteklo od jesenas..Pre nekoliko dana sam se pentrao po merdevinama i pomalo orezivao vrhove grana imajuci u vidu da su prosle godine bas porasli i video na nekoliko vrhova ovo

probusen-orah1.jpg


probusen-orah2.jpg


Konkretno rupe su na nekoliko vrhova grana na 30-40cm ispod ali je srednji deo stabljike totalno crn i u raspadu tako da me ovo pomalo izludjuje a u isto vreme neverovatno mi je da se to samo meni desava :veseljak::..Ja sam isekao , tamo gde sam primetio ostecenje, na mesto ispod istog i zato sam ih danas i dodatno oprskao pa videcemo . .
 
Juce pao obilazak i tretman oraha

fotografija0354.jpg


fotografija0353.jpg


Prskanje nisam slikao, inace aparatura je bila Bordovska corba i VIllager MD 14...
 
Panto, ja imam isto na trešnjama od jesenas, nešto je ušlo gore u presek i izašlo sa strane ispod drugog trećeg pupoljka, savet je odseći taj deo i presek namazati voskom radi zaštite!
 
Pozdrav svima.
Ako moze mala pomoc za pocetak. :osmeh:
Imam jedno malo gazdinstvo nedaleko od Valjeva. Tu imam jedan manji vocnjacic od prilike 30-40 ari. Taj vocnjak je poprilicno star tj sljive koje se nalaze u njemu su stare i vise gotovo da ne daju rod i ne planiram da ga obnavljam. U vocnjaku se nalazilo nekoliko stabala oraha koji su se tokom poslednjih godina rasticili i sad imam poprilican broj mladih orasa. Jasno mi je da ce njihov prinos i kvalitet biti losiji nego da imam kaleme. Pa me zanima sta bi mogao da uradim sa njima kako da ih tretiram i pospesim? Planiram da posadim i jos kalema. Svaki savet bi mi dobro dosao s'obzirom da tek planiram da pocnem da se bavim orasima.
 
Lagana obrada oko njih bi im dobro dosla, s obzirom da je to zapusteno. Dodao bih im ureu, da ih animiram da krenu sto jace, a s jeseni, pravac Cacak u institut po kalemljene...
Evo kako izgledaju ti kalemljeni orasi kupljeni u institutu u Cacku, zasadjeni 2004-te godine



i poneli rod na svakom zavrsetku...

 
Lagana obrada oko njih bi im dobro dosla, s obzirom da je to zapusteno. Dodao bih im ureu, da ih animiram da krenu sto jace, a s jeseni, pravac Cacak u institut po kalemljene...
Evo kako izgledaju ti kalemljeni orasi kupljeni u institutu u Cacku, zasadjeni 2004-te godine



i poneli rod na svakom zavrsetku...


NA tvom mestu, ja Ureu nebih bacao... ( osim pod uslovom da zemljiste nije dovoljno kiselo )
 
Nazad
Vrh