Orah - opšta tema

Potreban savet,na koje mesto je bolje posaditi orah,u zaklon ili osuncanu stranu.

Osunčane.

Ja sam iz okoline Banjaluke , i imam nameru zasaditi orah , nisam jos pronasao kalemljene sadnice u ovoj regiji .
Nudi mi se sejanac , navodno kvalitetan , koji prorodi najdalje u sestoj godini .....sad ne znam ni sam koliko je to pametno ?

Zavjesi koliko je pametno šta im je primarna namjena. Ima i sejanaca dosta različitih.

Preko granice je zabranjeno prenositi floru i faunu, znači životinje i bilje, zabranjeno je preneti i kalem grančice, pelcere od cveća itd, tako da mislim da ovo nije izvodljivo.

Sve je ovo dozvoljeno Oktopode. Samo se mora prijaviti. :)

oktopod Koliki je vek klijavosti oraha .Nabavio sam neke krupne pa mogu reći veličine osrednje breskve pa bi da ih stavim na klijanje .

Ako smijem da se uključim...

Zavisno od načina skladištenja veoma dugo. Priprema, tj kalusiranje za sadnju oraha je sledeća:

1. način. U frižideru, orahe držati u vlažnoj i veoma čistoj tkanini, sve u najlon kesi 14 dana pred sadnju. Ne vaditi iz frižidera niti mijenjati tkaninu.
2. način. Orahe držati potopljene u hladnoj vodi 10 dana. Svaki dan obavezno promijeniti novu vodu.

Neki od ova dva načina primjeniti pred samu sadnju oraha, tj. druga polovina marta. Nije rijedak slučaj da poneki nabubreli orah već pukne i krene sa klicom.
 
Pozdrav forumaši
Nov sam član i imam neka pitanja u vezi podizanja zasada...

Parcela na kojoj planiram da podignem zasad se nalazi u Mačvi i ima površinu od 3,7ha, a orah bih posadio (za sada) na oko 1ha.
Zasad se podiže radi dobijanja ploda, a stablo mi nije prioritet.
Sadnju planiram na jesen, a dotle bih da sve pripremim i osmislim unapred.
Prvi korak koji planiram je bušenje cevi za navodnjavanje na sredini parcele, jer blagi pad terena je na dve strane od centra njive.
Planirani razmak između sadnica će biti 10m x 10m. Zasad će imati 4 reda sa po 25 kom.
Područje nije pošumljeno, dobro je osunčano i prilično je vetrovito. Zemlja je plodna i ocedita, a podzemne vode prolaze na oko 4m dubine.
Česta je pojava kasnih mrazeva.

Jedinu dilemu imam oko izbora glavne sorte i kombinacije vrsta oraha.
Za sada u uži izbor glavnih sorti su ušle dve kombinacije - (Rasna - G. 139 - ? ) i (Kasni Rodni - Novosadski Kasni - ?)
Planiram da ovih dana naručim sadnice za jesen.
Voleo bih da čujem vaše savete u vezi izbora sorti i naravno koji odnos u broju sadnica predlažete?
U pitanju je, dakle 100 sadnica ukupno...
 
Toki ,
dobro dosao medju ljubitelje oraha .
Imajuci u vidu da sadnju planiras za jesen na vreme si krenuo i imas puno vremena da napravis pravu pricu i pripremu oko oraha.
Sto se tice odabira vrste , imajuci u vidu da si u Macvi , smatram da ne treba puno da se brines oko kasnih mrazeva i da sve Novosadske sorte oraha bi odgovarale tom terenu i klimi .Ja sam se konketno odlucio za Rasnu imajuci u vidu da cveta , barem prema prici i literaturi imajuci u vidu da sam tek u trecoj godini , homogeno i da je dobar oprasivac bugarskom Sejnovu koga imam kao drugu kulturu kao i nesto Jupitera i Gajzenhajma .
Cela ova prica oko oprasivaca i *moranja* imati 3-4 vrste mi je malo cudna jer sam na netu pronalazio materijale profesora sa Poljoprivrednog fakulteta koji je imao samo Sejnovo u orasaru negde kod Banja Luke i imao korektne prinose bez neke zestoke agrotehnike ali ja sam ipak apsolutni pocetnik sa malim brojem sadnica .
U svakom slucaju , imajuci u vidu veci broj sadnica , imas mogucnost da u saradnji sa nekim rasadnikom za koji se odlucis zajedno dogovorite glavnu sortu i oprasivace, broj i raspored sto ti ja preporucujem kao i sadnju neke kulture izmedju oraha imajuci u vidu da treba orahu dosta vremena da *zatvori*prostor .

Svima bih cestitao na *preko* 300 postova u ovom delu foruma
Pozdrav !!
 
Panto hvala na savetima...
Već sam razgovarao sa jednim od vodećih proizvođača sadnica u Srbiji i on mi predlaže Rasnu.
Takođe je zanimljivo da mi on garantuje da za ovu sortu nije potrban oprašivač, jer ima izraženu homogamiju, ali ja bih ipak ubacio bar 10% Jupitera i G139.
Našao sam podatak da se Rasna uglavnom gaji kao prateća sorta Šampiona...?
Neko je ovde u temi pomenuo da oprašivač može da oprašuje u krugu od 500m, tako da i dalje mi nije jasno koji procenat oprašivača u voćnjaku je dovoljan?
Sadnice za jesen moram da naručim do 15 marta, pa mi svaki savet mnogo znači :cao:

Panto, ako nije problem da mi kažeš nešto više o tvom voćnjaku... Znam da je mlad, ali me interesuje, da li zaista Rasna počinje da rađa tako rano ili je to samo priča prodavaca?
 
Prošla godina je bila , verovatno znas, vrlo losa sto se tice vocaka a za orah narocito. Bilo je skoro ceo februar zestoki minus * 5 oraha u III godini mi je izmrzlo*a onda u maju dodatni minus koji je za malo preteklog cveta onemogucio oprasivanje.Srecom bilo je pola metra snega tako da nije doslo do totalnog izmrzavanja sadnica * jer me je tako covek iz rasadnika umirio kada sam se raspitivao* pa sam odsecanjem stabla i preko latentnih pupoljaka spasio sadnice koje se jos oporavljaju . I pored toga ja sam imao po nekoliko oraha na desetak stabala tako da sam proverio da li je orah pravi tj. da mi nisu *uvalili* lažnjake sto izgleda se desava . Istina je da sam prve 2 godine njihovog rasta imao nekoliko zametnutih oraha na sadnicama ali sam ih uredno skidao da ne bi oslabio biljku i da ne bi eventualno jak vetar polomio mladu granu sa plodom tako da je istina da ove sadnice i u rastilu verovatno *daju*plod ali do pravog roda i nekih para treba prilicno sacekati. Ti vidim da imas nameru da pustas grane nize tako da ces pre se opariti i skratiti znacajno taj period ali i pored toga treba da isplaniras nesto izmedju cisto da ubijes vreme i da ima neku vajdicu .
Ja sam ipak samo vikendas sa tridesetak ari pa ocekujem da ce neko od vecih zemljoposednika da ti pomogne savetima i njihovim decjim bolestima vezane za sadnice i uzgoj oraha .
Za Rasnu sam cuo i procitao na par mesta da joj skoro ne treba dodatni oprasivac i da je dobar oprasivac za Sejnovo ali u princiru nista ne gubis dodatkom novih sorti jer one pored oprasivanja ipak donose i sigurno dobar rod tako da nema generalno nekih gubitaka i praznog hoda.
Imam negde skriptu nekog naseg coveka sa 5ha oraha,firma se zove Coba sistem, koji je napravio pravu stvar i pokupio sve te informacije sa neta sa nekoliko mesta i vredi je citati kao lektiru sto ja bogami cesto radim Tamo ima puno prakticnih stvari koje sam nasao narocito ko uz orah sadi i kajsiju .
Pozdrav !!
 
Poslednja izmena:
Mikikimi je pogodio na sta sam mislio. Svidja mi se skripta jer je ,cini mi se , strasno aktuelna tj.sa cenovnicima iz 2012-te i razbija neke nase pocetnicke iluzije o lakim parama od oraha .
Izgleda da je ova zima se pokazala dobro, samo da je ne ureknem:sreca:, pa svima nama zelim da ove godine pricamo o pozitivnim desavanjima u vocnjacima.
Pozdrav !!
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima u ovom delu foruma.
Imam na placu tri velika stabla oraha starih preko 50 gobina i od 50-80 cm u precniku. Slabo ili nikako ne radjaju godinama i uglavnom prave hladovinu. Nacuo sam da se drvo oraha moze dobro prodati, pa me interesuje kakva su vasa saznaja o tome.
Iscitao sam celu temu ali ne nadjoh nista konkretno.
 
Pozdrav voćari-orasdžije !!!
Da li je vreme za prvo prskanje oraha i sa čim, u pitanju su sadnice posađene jesenas?? I još jedno pitanje, treba li okrečiti mlade sadnice oraha?
 
Kimi,
svi programi za zastitu oraha kao prvo prskanje navode pocetak otvaranja pupoljaka sto kod oraha je negde tek u Aprilu tako da* nije vreme za borbu* . Na forumu vidim da su ljubitelji kajsije podigli borbenu gotovost i cekaju 2 povezana topla dana da krenu u akciju.Sto se tice sredstava ima puno proizvodjaca i njihovih programa i preporuka tako da mozes ih lako pronaci .
Sto se tice krecenja sadnica misljenja su razlicita. Neko kaze da stabla vocaka treba 2 puta kreciti i to negde u januaru , ako ulovi se neki plus u temperaturi kada se moze smanjiti opasnost od *mrazopuca* i u maju kada treba malo pomoci vocki u borbi sa toplim vremenom. Drugi kazu da je ovaj vid agrotehnicke mere zastareo*narocito za jezgraste vocke* i suvisan mada ja mislim da nije lose obici svako drvo i posvetiti mu malo vremena i okreciti ga jer se moze videti nesto sto ti moze pomoci da vidis neki problemcic koji bi ostao neprimecen da nisi bio u krecenju . Samo treba obratiti paznju da se tada krecom i smesom ne ode previsoko i ne zamazu pupoljci koji trebaju sada u prolece za start i normalan rast vocke sto tebi moze biti problem imajuci u vidu da je tvoj orasar zasadjen jesenas tako da ja tu nista ne bi dir*o..
 
Poslednja izmena:
@Panta SD hvala. Poslušaću tvoj savet što se tiče i krečenja i prskanja. Ja sam moje orase orezao pre 20-ak dana i pošto nisu veliki svaki sam dobro "zagledao". Ima par komada koje je zec dirao, ne puno ali je dirao, jedan ili dva sam našao sa promrzlim !!?? vrhom i to sam prekratio. Za dalje videćemo, samo neka krenu...
 
Sta mislite imali ovom nesretniku pomoci? Sem da se posece :osmeh: Nisam vise siguran, ali trebao bi da ima izmedju 10 i 15 godina, nikad djubren, zalivan itd.
vzikd2.jpg


hv781s.jpg


6zlmx1.jpg


20q1h7l.jpg
 
Ne znam da li je vredan truda tj. da li ima nesto od ploda i kakav je plod uopste. Ukoliko ima dobar plod mogao bi*radikalno* da ga rezes pa kom obojci kom opanci. . .

- - - - - - - - - -

- - - - - - - - - -

Kimi ,
Dobro si onda prosao jer cini mi se da nisi stavljao nikakvu zastitu od zeca. Mislim si malo pozurio sa orezivanjem jer se obicno ceka toplije vreme zbog mogucih mrazeva i pocetak bubrenja pupoljaka da bi imao jasnu sliku koji pupoljak je odrveneo i gde recnuti ali u redu je ...
 
Otac mi je danas kupovao neko cveće, goji i slično i ponet manijom sadnje (razumem ga), bez da me posavetuje, kupio neki orah koji nemam pojma ni gde misli da posadi a da ne smeta...pa imam par pitanja.

Sorta je Juglans Regia L. Koja je to sorta, u brošuri piše domaći? Traži li oprašivač?

Drugo u brošuri piše samonikli, na etiketi za podlogu piše "sopstveni koren". To mu dođe "iz koštice"? Drugim rečima to ništa ne valja? Ne vidim mesto kalemljenja, kao i sam izgled sadnice mi dodatno potvrđuje da je to divljak kakve viđamo na putu do njive :D

Koliko je takav orah bujan da bih znao gde da ga sadim, što se tiče krošnje a i prostiranja korena? Da li da ga prekratim ili pustim da raste slobodno?
 
Juglans Regia L. nije sorta nego vrsta. Sve komercijalne sorte su sorte ove vrste tzv. domaćeg oraha (engleski, persijski, grčki, karpatski , domaći - isti orah a različiti nazivi). -Sopstveni koren- znači sejanac. Pošto se ne zna koja je sorta, sadi ga u blizini drugih stabala oraha pa će se već nekako oprašiti. Ako ga ne orezuješ tj. pustiš da samostalno formira krošnju biće ogroman a može se oblikovati kao i svaki. Kod slobodne krune, obim krošnje je od prilike jednak obimu korena, ako glavnu žilu prikratiš pre sadnje sistem će biti plići a širi i obrnuto. Ako sadnicu skratiš tako da prve grane budu veoma nisko onda će i proroditi ranije.
 
Na papirčetu piše:

Vrsta: orah
Sorta-klon: Juglans Regia L.
Podloga-klon: Sopstveni koren

A u brošuri, katalogu svih proizvoda za taj piše "domaći orah".

Znači glupost, divljak...lepo kažem ocu al ne sluša, ja se pravim pametan, mora da je po mom, ja komandujem.. :D

Nemam drugi orah na placu, imam jedan prastari koji je u planu da se vadi, ni to me ne pitaj zašto...
 
Nazad
Vrh