Orah - opšta tema

Leo,
da ne bude da te odvracam od pokusaja guste sadnje . . . .
Ja sam negde u literaturi , doduse bez detaljisanja i vrlo sturo ,nasao da se u zapadnim zemljama i *intezivnim*orasarima sadi orah na 5x4 metara i zestokom rezidbom i svim mogucim agrotehnickim merama dostizu fantasticni rezultati u rodu ali nisam cuo da je u Srbiji neko imao takva iskustva. Tako da ako imas nameru da udjes u takvu pricu treba ti verovatno puno tehnicke pripreme , hrabrosti , znanja a bogami i srece ....
Pozdrav !!
 
Ovo mi deluje kao Rat zvezda sa ovim masinama i pobeselim Amerima . Video sam u predlozenom pregledu snimaka za ovu temu i malu masinu za *krckanje*oraha. Da li neko od forumasa ima neku slicnu varijantu.Mene to zanima informativno jer sam jos uvek sa mojim sadnicama u trecoj godini .:spavam:
Zupa, kada ces da djubris orah i koje NPK koristis .
Pozdrav iz Smedereva . .
 
Panonac,
zavisi od mnogo faktora *namena zasadjenih sadnica , kolicina sunca i maksimalne letnje temperature , tip zemlje i vlaznost ,ucestalost vetra . . *
Ja konkretno imam plac na suncanoj strani*okrenuto prema jugozapadu * i strahovito visoke temperature leti koje , sudeci po literaturi, umeju da zaustave fotosintezu i rast oraha koji je u trecoj godini tako da bih voleo da se isti nalazi na suprotnoj strani koju cesto ljubomorno gledam jer ista strana ima manje temperature a u isto vreme u prolece odmah ujutro dobije sunce i znacajno umanjuje opasnost od prolecnih mrazeva koji mogu ostetiti plod i letinu . . . .
Sigurno je da mozes bez vecih problema saditi na obe strane mada izgleda da malu prednost ima *zaklonjena*..
 
Ja sam iz okoline Banjaluke , i imam nameru zasaditi orah , nisam jos pronasao kalemljene sadnice u ovoj regiji .
Nudi mi se sejanac , navodno kvalitetan , koji prorodi najdalje u sestoj godini .....sad ne znam ni sam koliko je to pametno ?
 
Milorade,
dobro dosao medju potencijalne orasdzije . .
Zavisi sta imas nameru da u buducnosti dobijes od tog oraha.Kazu da sejanac tesko moze da prenese osobine ploda tako da je veliko kockanje da posle 10-tak godina shvatis da si dobio los i kostunjav plod.Zato svi kazu da treba kupiti kalemljenu sadnicu . . .
 
I ja sam za kalemljenu sadnicu , ali ne mogu da nadjem u BiH i kako da znam ko je pouzdan kalemar ljudi su skloni uvaljivanju .
 
Milorade,
mozda treba da sa rasadnicima u Srbiji da pokusas da pronadjes sadnice oraha koje bi trebalo brzom postom da mogu da se *prebace* preko granice jer kazes da si negde kod Banja Luke .. U svakom slucaju ne znam kako to ide sa carinama ali ti garantujem da ces , ne bih da reklamiram jer to mi nije namera i nemam sa kalemarima i rasadnicima nikakve specijalne veze , ja konkretno iz MAVM rasadnika dobijem brzom postom poslednje 2 godine neostecene sadnice i u fantasticnom stanju.. Sada je februar i malo teze verovatno mogu da se nađu kvalitetne sadnice , treba malo vise brige oko njih ako se posade na prolece ali vredi pokusati mozda i autom doci do Srbije ...Koliko sadnica imas nameru da posadis ??
Pozdrav !!
 
Preko granice je zabranjeno prenositi floru i faunu, znači životinje i bilje, zabranjeno je preneti i kalem grančice, pelcere od cveća itd, tako da mislim da ovo nije izvodljivo.
 
Vidim da na hrvatskim forumima hvale novosadske vrste oraha i preporucuju kupovinu istih u Srbiji .E sada kako to rade stvarno ne znam ali smatram da *nasa* granica na Drini nije k*o berlinski zid . . :ppozdrav:
 
Ja sam samo rekao kako je po zakonu, sigurno ne možeš 100 komada tek tako preneti na neviđeno :D Na manje se uvek može sakriti, a na veće kao što rekoše, preko firme neke može...
 
oktopod Koliki je vek klijavosti oraha .Nabavio sam neke krupne pa mogu reći veličine osrednje breskve pa bi da ih stavim na klijanje .:ppozdrav:
 
Nemam pojma, al nađoh nešto preko google:

Sadnja oraha iz semena.
Orahovo seme ima prirodni period mirovanja koji mora proći pre nego što seme počne da klija. Najjednostavniji metod za prekid perioda mirovanja je sadnja semena u jesen. Svakako seme morate zaštititi od miševa i drugih životinja. Sadite na oko 5cm dubine. Seme možete zaštititi od životinja na sledeći način: uzmite običnu limenku, potpuno je otvorite sa jedne strane, a sa druge probušite rupu prečnika oko 2 cm. Sada utisnite konzervu preko semena tako da rupa koju ste izbušili u konzervi dođe na nivo površine zemlje tačno iznad semena. Obične konzerve ne morate uklanjati jer će se one vremenom raspasti od rđe, ali aluminijumske konzerve morate ukloniti kako ne bi oštetili biljku.
Za prolećnu sadnju period mirovanja možete prekinuti stavljanjem oraha u vlažni treset (ne na mokar). Njega je preporučljivo staviti u plastičnu kesu i držati u frižideru 6 do 12 nedelja odnosno do sadnje. Sadite na dubini od 5 do 7cm u rano proleće.

http://www.mojaradionica.com/sadnja_oraha.htm
 
  • Like
Reagovanja: zis
oktopod Koliki je vek klijavosti oraha .Nabavio sam neke krupne pa mogu reći veličine osrednje breskve pa bi da ih stavim na klijanje .:ppozdrav:
Vek klijavosti oraha je 1 godina .Stavi odmah mozda nesto i nikne.Prvo ga stavi u vodu par sati pa onda u zemlju i sacekaj 1-2 meseca pa ces videti rezultat.Ja tako kasno nisam stavljao nikad pa neznam kakav ces da imas procenat klijanja.
 
  • Like
Reagovanja: zis
Nazad
Vrh