Orah - opšta tema

@ Oktopod:ppozdrav: imaš piće... Sve je ok, nisam mogao preko opere da skinem knjigu, eksplorer je odradio. Hvala
 
Poz svima. Sta mislite, koliko jedan hektar oraha moze da da ploda u punoj rodnosti ? Video sam na nekim sajtovima da pishe od 4000 do 7 000 kg? Jel to misle na orahe u ljusci ili bez ljuske (ocisceni) !?!

I koliko sadnica moze da stane na 1 h ? Tj. ima malo vishe, dva lanca zemlje...

Gledao sam na youtubu onog lika sto je zasadio orahe u 2004 god. Negde kod Pozarevca, al nisam siguran.. Kaze da mu svako drvo u petoj godini daje po jedan ipo kilogram oraha... Pa u kojoj godini kalemljeni orasi dostizu punu rodnost ?!?

I po vama, koliko para treba da se zavrsi jedan h pod orasima ?!? Znaci, sadnice, djubrivo...

I na koji razmak bi ste ih vi sadili? Znaci samo za plod. Na nekih 1m ili malo vishe bih ih kratio.. Ovo su planovi tek za 2014.godinu..

Hvala svima na odgovorima, unapred.
 
Obicno 9*9, 10*10, 12*12 ili kombinovano ta rastojanja... broja sadnica po ha racunas 10000/a*b... uzmi kalemljene sadnice pre prorode... pozz
 
Pa mnogo je to batice.. Recimo ako neko ima lanac zemlje, to ti je od prilike 14m x 400m, on ladno ne moze ni dva reda da zasadi... Jer mora i sa jedne i sa druge strane da stavi po 5m..
 
Mnogo je kad biju, a zamisli porastu počnu da rađaju, stigne tužba i moraš da ih vadiš, e to je mnogo. Al svakako treba proveriti zakon šta kaže-i manje boli. :ppozdrav:
 
Pa u pravu si. Evo, pokusavam da nadjem na netu i ne mogu... Ubih se trazeci... Jel mozdaznate gde mogu da pronadjem recimo neke zakone ili pravilnike o zasnivanju vocnjaka i pravila ?!? Sve sto sam pronasao je podsticaj o vocnacima...
 
Ma računaj ti da ti krošnja ne zađe u tuđe, sve do zamišljene linije je tvoje, znači odvoj 5 metara, jes mnogo ali je i orah veliko stablo...ili da ga orezuješ posle po meri ako ti tako više odgovara, mada visina je to...
 
jeste mnogo... procitao sam negde da sve sto predje kod komsije (grane ili koren) ima pravo da isece, pa cak i da vas tuzi :(
 
I koliko sadnica moze da stane na 1 h ? Tj. ima malo vishe, dva lanca zemlje...

Gledao sam na youtubu onog lika sto je zasadio orahe u 2004 god. Negde kod Pozarevca, al nisam siguran.. Kaze da mu svako drvo u petoj godini daje po jedan ipo kilogram oraha... Pa u kojoj godini kalemljeni orasi dostizu punu rodnost ?!?

I po vama, koliko para treba da se zavrsi jedan h pod orasima ?!? Znaci, sadnice, djubrivo...

I na koji razmak bi ste ih vi sadili? Znaci samo za plod. Na nekih 1m ili malo vishe bih ih kratio.. Ovo su planovi tek za 2014.godinu..

Hvala svima na odgovorima, unapred.

1. Svaki zasadjeni kalem, bilo koji da je, prosta je racunica ako sadis npr. na 12 m x 10 m = zauzece 12 kvadrata. Pa racunaj!

2. Evo, i ja sam zasadio 25 oraha bas te 2004 godine, sve moguce radnje sam radio, prorodili su posle 7 godina, neznatno. Ove godine je mraz, a kasnije susa ucinila svoje, da je komad jedan ostao. Napominjem da sam orahe kupio u institutu u Cacku.

3. Da se ja pitam, sadio bih ih na 12 x 10 metara razmak. Drugo, ne savetujem da se krati noseca grana, rezaces ih kasnije one koje izadju kao ramene. Raspitaj se malo bolje o tome da li prekracivati kalem!



prilazem sliku kako je to izgledalo prosle godine u julu-avgustu
 
Pa da, lepo je napisati da se sade 12 x 10m.. Al jbg, u Vojvodini su vam parcele malo drugacije u odnosu na Srbiju.. Ja imam par lanaca zemlje, ali svi su razbacani... Svuda po jedan lanac (14m x 400m). I sad, kad bih odvojio i sa jedne i sa druge strane po 5m, znaci da bih ja mogao da zasadim samo jedan red na celom lancu.. I kad svaku stabljiku odvojim po 10m, znaci da bi na jednom lancu stalo oko 38 sadnica oraha.. Zar ne mislite da je to mnogo malo ?!?
Ja planiram da odvojim i sa jedne i sa druge strane po 3m i da zasadim dva reda na razdaljini od 8m. U duzini cu da ih razdvajam nekih 9m i mislim da ce to biti ok. Ipak nije to parcela ko zna kolika pa da treba ogroman razmak... Imacu malo manje od 90 sadnica po jednom lancu, i mislim da ce to biti ok... Jbg, ipak je 38 sadnica jako malo...
 
Tvoja njiva, tvoje pare pa sadi kako god hoces. Ali covek ti je lepo napisao da mozes da imas problem. Jos ako imas nekog mrguda za komsiju eto ti problem 100%
 
1. Svaki zasadjeni kalem, bilo koji da je, prosta je racunica ako sadis npr. na 12 m x 10 m = zauzece 12 kvadrata. Pa racunaj!

2. Evo, i ja sam zasadio 25 oraha bas te 2004 godine, sve moguce radnje sam radio, prorodili su posle 7 godina, neznatno. Ove godine je mraz, a kasnije susa ucinila svoje, da je komad jedan ostao. Napominjem da sam orahe kupio u institutu u Cacku.

3. Da se ja pitam, sadio bih ih na 12 x 10 metara razmak. Drugo, ne savetujem da se krati noseca grana, rezaces ih kasnije one koje izadju kao ramene. Raspitaj se malo bolje o tome da li prekracivati kalem!



prilazem sliku kako je to izgledalo prosle godine u julu-avgustu


Zalivaš li ti to druže? A vidi se i da je zalivadilo....::samo odmor::
 
Leo ,
ne treba forsirati sa brojem sadnica jer su skupe i ljudi ti iz iskustva daju prijateljske savete. Mozda mozes da ides cik - cak sadnju tj.naizmenicno da sadis na 5 metara od komsije orah sa jedne a sledeci sa druge strane na 5 metara od susednog komsije . Da bi bolje iskoristio prostor mozes zasaditi neku drugu vocku* tresnja, kajsija,visnja* i time ekonomski isplativije popunio taj prostor koji je stvarno limitiran.
Negde sam i procitao za varijante da orah uredno orezuje i sade na manjem medjuprostoru ali ne znam da li neko ima pozitivna iskustva iz takve ideje i price .
Svim forumasima a bogami i gostima na sajtu cestitam Novu godinu . . .

- - - - - - - - - -

Zupa ,
hteo bih da te pitam sta znaci da je jedan od 25 zasadjenih oraha ostao posle ovogodisnje stvarno teske godine..
 
Poslednja izmena:
Panta je sasvim lepo gore pisao, potpisujem! Kad su orasi mali, mnogo je i po metra od medje, rasiri se stablo, tek onda nastaju muke. Svadja sa komsijom (koji je u pravu) i sopstvena nervoza, jer nisi toliko iskvaren da te je bas briga sto drugome smeta!

kimi-miki nisam polivao, samo jos to nisam, sve drugo sam radio... orao do stabla, dok su mali bili prskao protiv vasi, djubrio redovno i obilno...rezao tu i tamo bocne grane, izaslo je onako kako je izaslo. Bolje nisam umeo. ::suncanje::


Panto
izvini sto nisam bio dovoljno jasan, mislio sam na plod, ni jedan plod nije ostao, orah hvala Bogu skoro da nije osetio susu! :osmeh:

I naravno...pozz zupa100!
 
@ zupa 100

u kom periodu su otpadali plodovi( pretpostavljam da je bilo roda pošto kažeš da "nije ostao" ni jedan? Sa čim si đubrio? Moguće je da si dao dovoljno azota ali nedovoljno kalcijuma, kalijuma i magnezijuma ili samo nečega od toga...
 
kimi-miki sve sam sagledavao kroz godine porasta oraha. Ucio se sa godinama, popravljao se. Znaci, svake trece godine sam djubrio stajnjakom, i zaoravao iza toga s jeseni. S proleca su isla azotna djubriva, normalno. One druge dve godine izmedju stajnjaka, djubrio sam obilno lincerovim vocnim djubrivom. Tu greske nije moglo biti.

Jaki mrazevi nisu uspeli da naskode orahu, u vreme zametanja ploda naglo je zahladilo, a kasnije stravicna susa su desetkovale rod. Ono sto je ostalo na rodu, skoro da se sasusilo na grani, nesto je opalo pred berbu, a ostatak sam sam stresao, da ne ostane na grani.
Od preko 100-tinak pumpi u polju, ostale su tek 10-ak sa vodom, i one su dosle na rub presusivanja. Recica koja tece mojim krajem je presusila, protekla je tek tokom decembra. Samo hocu da ti docaram o kakvoj se susi radi.
Dosta godina imam, ne pamtim ovakvo vreme.

I naravno...pozz zupa100!
 
Meni je dosta plodova ostalo do pred kraj, nije osetio ni mraz ni sušu, ali je 80 posto otpalo i vidi se na njima izlazna rupa insekta, da nije to kod tebe?
 
Nazad
Vrh