Oprema za seno i senažu

Da li je neko radio remont sip favorit 240, trakastog sakupljača ? Gde pronaći potrošne delove, ko proizvodi....
 
Isece jedno pola na duzinu koja je od noza do noza 6cm, ostalo se provuce duze. Moze da se ugazi, samo kod izuzimanja treba da se sece da bi bilo kako treba. Kombajn dosta bolje usitni al je i teze odraditi sa njim, sve ima svoje prednosti i mane.
 
vladj prelistao sam sve strane.neko pise da sjece zadovoljavajuce,a opet u jednog clana ima 20 nozeva na prikolici,pa kako onda ona sece sa 20 a ova sa 4,zato sam pitao ako ima iskustva sa tim...A da u potrazi sam za prikolicom da kupim,al nije zurba.


Mislim da kolega Zoran Kostovic ima SIP sa 6 nozeva, pa ga mozes pitati za detalje. A kao sto rece kolega Alen sa manje nozava se isto moze utabati masa, samo je problem izuzimanje ko nema noz.
 
Ja imam Mengele sa 6 nozeva i uradio sam ove godine prrko 20 prikolica senaze. Ugazi se dobro i odlicna je bila. Ja ne secem nicim, samo redom kupim vilama i ide zgodno, mnogo bolje nego sto sam mislio.

Послато са GT-S5570 користећи Тапаток 2
 
Sto je vise u vis napravis ona se sama sabije dosta, samim tim i manja mogucnost da se kvari, kazem vam, ovi sa sipovim rade dosta dobro, jeste krupno ali se ipak ne kvari i rade u vis po 2-2,5m visoko
 
Pa taj tarup je za to i namenjen, kosi i tovari u prikolicu i sitni do neke mere, sad ne verujem da moze kao kombajn.
 
Zar nije bolje da se masa makar dan prosusii na njivi ?
Veliki procenat vode ce imati ako odmah radi na zeleno .Kako ce se odraziti na vrenje u silo jami?
 
Takav tarup je za to namenjen. Trebalo bi zita raditi sa njim u vostanoj fazi jer je njima to optimalno vreme siliranja. A cim rade travu ovako znaci da moze, ali ipak bolje malo da se prosusi, a za to ide kombajn sa pick-upom ili samoutovarna, jer taj tarup nije namenjen da kupi red koji je pokosen
 
Ako radi direktno siliranje travne mase, kao sa ovim tarupom, ne dobija se senaža već silaža trava. Razlika između silaže i senaže trava je u sadržaju suve materije. Senaža ima veći udeo suve materije, a to se postiže provenjavanjem. Jako velika prednost senaže u odnosu na silažu je što je stabilnija, tj ima pravilniju fermentaciju i bolje se konzerviše, jer su bakterij mlečne kieline dosta tolerantnije na manji udeo vode nego truležne bakterije koje kvare silažu i senažu.
 
Možda se nismo razumeli, kad sam rekao trava mislio sam na sve što se može silirati a nije kukuruz, preciznije sam trebao reći od trava i leguminoza. Senaža ili silaža imaju proteina u skladu sa biljkom koja se silira. Slažem se za senažu lucerke da je jedna od najboljih, samo postoji jedan problem a to je gajeje lucerke u Centralnoj Srbiji, na kiselim zemljištima. E onda tu stupaju na scenu travno-leguminozne smeše, združene setve leguminoze i strnog žita, u suštini i od prirodnih livada i pašnjaka se može raditi senaža. I po pravilu ako se dobro uradi ima bolji kvalitet od sena od iste kulture u istoj fazi ubiranja.
 
Shvatio sam najbitnije senaza trava je po tebi bolja -manji procenat vlage bolje se konzervise,stabilnija ako se odradi kako treba.

I silaza i senaza mogu da se rade od lucerke , trava, livada, i dr kombinacija sa strnim zitima.

Senaza se radi sa kombajnom za senazu koji ima pick up i kupi provetreno ili samoutovarnom prikolicom.
Travna silaza se radi sa tarupom kao u postu gore.

Jer dobro pratim :osmeh:.
 
pozz, jel zna neko da mi kaze jesul grablje marke kuhn balerina od 2,5 m teske za imt 539 i imali neka bolja opcija sto se tice grablji
 
Po ravnici i manjim brdima ide bez problema. Gde je veca strana mora se biti oprezniji, i upravlja se sa razdvojenim kocnicama
 
Nazad
Vrh