OLT plugovi

koliko ja znam, sa kutijom je bila 25000kn, što je oko 3500€

al treba naći dobru polovnu sa 4 reda, i raditi će bez problema, za oko 1500€

Nudjena je proljetos 4-redna za 5000Kn bez kutija za gnojivo. Lane je sijala kukuruze ali je stanje bilo spremna za FULL remont. Ne treba mi takav stroj a to se kod nas tesko prodaje pa sam ju prepustio dalje...

Nadje se sijacica dosta povoljno a ako netko bas zeli dvorednu, lako se 4-redna skrati...
 
Pa da i opet dijelova budem vidio možda i budem za koji dan išao dolje u tvoj kraj ako se oni dolje ne budu prodani a još malo cijena opane .
Kod vas svega za male novce
 
Danas sam išao da vidim jedan plug, rečeno mi je da je OLT, ali na pločici se više ne vide štampana slova već samo ona ukucana i piše RATAR 3/2. Dakle neko će već bolje znati da li je to zaista OLT. Za plug mi je rečeno da je velik, da ima vario konstrukciju, i da ne postoji masa koju neće zaorati.

Ja tražim neki (jeftiniji) plug kojim bih eliminisao tanjiranje koje plaćam, odnosno koji će moći da zaore nepotanjiranu kukurzovinu bez gušenja. Sad imam IMT 757 dvobrazdni, koji to može da radi ali je potrebno paziti da se prate redovi. Pošto ja ne sejem baš najbolje, iskrivim i sastavi mi ne budu baš 70cm, onda bi trebalo u oranju svaki četvrti red paziti, ispravljati, sužavati, širiti... a meni se to baš i ne radi. Ja sam navikao da uđem u brazdu i pustim misli do novih šljiva, a kad se već približim razoru ili kraju, onda gledam pa ispravim, izjednačim, poravnam, kako to već treba...

I tako čujem ja za ovaj OLT Ratar, i za njega mi napričaju da je ono - ne okreći se sine, oreš i ne misliš šta se dešava pozadi. Pri tome mi je još rečeno i da neće biti skup, računam za te pare mogu i baciti treću glavu, pa sam otišao da ga vidim. (Međutim cena nije takva kako mi je rečeno već je ipak pristojna.)

Plug je zaista ogroman, visok i dugačak (zaboravio sam metar da ponesem pa ne znam tačno koliko je), 2+1 je i mislim da ga moj rus 82.1 ne bi mogao ni transportovati. Bez treće glave je poluga znatno manja i u dvobraznoj varijanti bi, mislim, rus mogao da radi sa njim. Konstrukcija je masivna i jednim toplingom se podešava zahvat svih glava pojedinačno (povezane su međusobno plougom i rotiraju na bolcnama), postoji strelica koja pokazuje obeleženi zahvat (od 30 do preko 40). Ako bi se taj topling zamenio hidrauličnim klipom dobio bi se pravi vario plug. Svideo mi se oblik dasaka, mislim da bi zaista mogao lepo da zatrpava masu, jedino što gazda kaže da traži veću brzinu za dobro zaoravanje. Ne sviđa mi se što praktično nema gde da mu se nabudže pretplužnjaci, naravno i to što je premasivan.

99% to nije plug za mene ( i 99.99% ga neću kupiti), ali pošto u ovoj temi odavno nije pisano ovo je prilika da možda neko ko ima iskustva sa ovim plugom kaže nešto više o njemu.
 
idi na stranicu od olta i pogledaj za koju snagu traktora je takav plug, olt ratar postoji.....strašno jake konstrukcije, i mislin da idu na dubine rada oko 35cm......daska je mislim ista kao na mom slavoncu i ima izmjenjivi prednji dio daske......
 
Nije ovaj što sam ja gledao takav kao na OLT stranici, konstrukcija je kao kod vario plugova, takav još nigde nisam izguglao...
 
Evo nekoliko slika:
e59b9c5dd41c74a162c961462a563120.jpg
dc9d0ce25016c93e71dc03e1153d26ca.jpg
92d007333a7cb7b927e2754142870960.jpg
4063b17d638b0190c13c6fb62aaabdf3.jpg
74a52739e52a5e34214df186d8363a98.jpg
386050d040dbc3e4d8cdeb6dd045c19c.jpg


Послато са SM-N9005 уз помоћ Тапатока
 
Sta ga je vuklo da ga je majstor ovoliko zabrazdio, pobogu?!?

Inace, prvi puta i vidim i cujem za ovakvog ratara. Plugovi nepoderivi i nesalomljivi, koliko znam radjeni u zahvatima od 14" i 16" ali vario me stvarno iznenadio...

Svaka cast na slikama i ako nije tajna koliko ga cjene? Nisam kupac, samo me zanima onako, da znam ;)
 
Dukej zašto misliš da ga rus ne bi mogao nositi? Nosio sam sa rusom četvorobrazdnog regenta bez problema,pa nije ovaj ni duži ni teži. Ako je korektna cena razmisli ti dobro još jednom. Koliko vidim fale mu samo peraja, inače oslalo je u korektnom stanju , pravi vario :osmeh:
 
Poslednja izmena:
Da, da, da... Kako da ne... Rus 82.1 je svemocna masina i nosit ce i orati s ovolikim plugom...

Daj, covjece, budi malo realan... Jel ne vidis na sta ovo lici? pa i standardnog ratara ima sta nositi po cesti traktor od 100ks a kamo li ovo cudo...
 
Kolega rus možda nije svemoćna mašina ali ja sa slično masivnim plugom orem već 10 godina i nemam nikakvih problema ni sa nošenjem ni sa oranjem. a da mož da digne može npr šprica mi je teška 1300 kg i nosi je od zajebancije tako ako nisi radio sa njim nemoj omalovažavati voljenog nam rusa a ovaj plug nema više od 900kg.
 
Vidi ovako... Kolega ima RATAR 14" 3+1. U kombinaciji 4 glave je radio ursus 1634 s njime a s 3 glave ga MF od 100ks nije mogao mrdnuti pasu nabavili Posavca (po novom Slavnoac) 3x14" i rade ko ljudi. Ratar je dosta tezak plug, mislim da je dobrano tezi od 900kg koje spominjes, pogotovo na velikoj polugi iza traktora je jako nezgodan za nositi.

Rus 82.1 nema sto traziti s bilo kojim 3x14" plugom a kamo li s ovim cudom.
 
Pa to je valda normalni 82.1 je traktor od 80 ks mada vuce 3 x 30 bez problema govorim iz iskustva. Inace moj utisak je da 1221 lakse nosi cetri glave nego taj usrus.
 
Ne zaboravi da rus ima jako veliku zapreminu motora i enormni obrtni momenat . Ovo u kombinaciji sa mnogo radnih brzina daje da u oranju sa 3x14 ide u svakom zemljistu do 20 dubine . Iz te zapremine rusi izvlace fabricki 110 ko iz p.... a taj motor nosi 3x40 u dubokom oranju .
 
Dođi braco kod mene na jesen da vidiš kako rus ide u kukuružnjaku sa 3*14 na 30+dubine i pjevuši pa onda kaži nešto.
 
Kad sam se davnih dana na forumu raspitivao za 820.2 (nedavno sam spominjao taj nesretni traktor) SVI su mi na forumu rekli da MOZDA moze vuci 3x12" ako je laksa zemlja a da na 3x14" ni ne pomisljam jer odlazi lamela... SVI su preporucili 2x14" ili 2x16" ako je laksa zemlja u pitanju...

Sad mi pricate price da 82.1 moze vuci ovoliki plug...

Ne vrijedi s "rusofilima" realno pricati o nicemu kako mi se cini...
 
na youtubeu ima samo jedan 82.1 koji ore s tri brazde i to neki poljak koji vise stoji na mjestu nego sto ore. Filmici iz Srbije, ukljucujuci i Dukejev je oranje s 2x14" IMT plugom...
 
Jel ti dovoljno kad ti kazem da sa torpedom 7506 neki ljudi oru sa 3 brazde..ok,pod psenicu,ali kod nas je laka zemlja.rus 3 brazde vuce bez problema.Niko ne ore sa 2..
 
Nazad
Vrh