Ogrev (ugalj, drvo,...) -- nova tema

Grab treba cepati dok je sirov. Kad se osuši i okosti to su muke tantalove. Ali on dok stigne gore do vas već je presuv. Ja u svojim šumama imam sve od pomenutih vrsta drveta, osim bukve koje imam jako malo pa je koristim samo za sušenje mesa. Za grejnu sezonu pripremim i grab, i cer i bagrem. Bagrem je dobar za potpalu, lako se cepka i brzo plane i vrlo brzo zagreje. Cer i grab su dobri zbog dužeg sagorevanja. Njih uglavnom pomešam, naročito kad napunim kotao kasno uveče.
 
Ikod nas dolaze razni šalabajzeri uglavnom prodaju vrbu i lipu narodu pricaju kako je cer.Ja nsbavljam sa homolja tj prijatelj koji donosi pčele na suncokret kada dolazi po njih donese mi drva i kameni ugalj iz rudnika Resavica. Uvek pravs mera i prava drva.cena zadnjih 5 godina je uglavnom 25-27e ove 30 e,jedva mi nasao drva.

Kolega ova Resavica i mene interesuje. Nigde je nema kod mene (Kraljevo) ili je preskupa. To je fantastican ugalj i mi smo se sa 5 tona skoro 2 zime grejali (uz nesto drva naravno). Ne ide mi vise do kofe dnevno sa malo drva na 200 m2 grejanja non stop. Plevlja i Stavalj su prihvatljivi ali pepela vagon.
Jel zatvoren taj rudnik Resavica ili jos radi?
 
Kolega ova Resavica i mene interesuje. Nigde je nema kod mene (Kraljevo) ili je preskupa. To je fantastican ugalj i mi smo se sa 5 tona skoro 2 zime grejali (uz nesto drva naravno). Ne ide mi vise do kofe dnevno sa malo drva na 200 m2 grejanja non stop. Plevlja i Stavalj su prihvatljivi ali pepela vagon.
Jel zatvoren taj rudnik Resavica ili jos radi?
Druže rudnik radi ali kako se tu kupuje ugalj ni ja ne razumem.
Otprilike ovako ,cena je 7 crvenih stim da ga nikad nema na stanju mora da se upisuje preko ljudi koji rade pa zatim ideš u određeno vreme na utovar znam da me je drugar psovao jel je čekao ceo dan sa traktorom na 40c. Uglavnom "neko" može da ga kupi i u Bg ga proda ,cena je od 14000din pa na gore ,uglavnom još na taj se ovaj resurs pljačka za račun nekih moćnika. Čuo sam i za još neke rudnike da rade na isti princip,mislim samo da je Kovinski u onom fazanu doeš i kupiš.Pogledaj na zvaničnom sajtu koliko se kreće cene u rudnicima i koja je cena na stovarištim ,sve će ti biti jasno.
 
Mene jedne godine nije mrzelo pa sam iz jednog cerovog dozemca iseko kocku kojoj sam izracunao zapreminu, a zatim izmerio tezinu. Kad sam to preracunao ispade da mu je tezina oko 1150 kg/m3. Bio je jos sirov trupac i znaci da bi potonuo. Posto mi to delovalo pretesko bucnem tu kocku u vodu da proverim i potonu.
 
Jedna zanimljiva tabela, gde se vidi da je Grab sampion. oko 18MJ po toni mase je drvo razlike medju pojedinacnog grveta po masi su minimalne i uzima se 18 u proracunima.

216-Tabela8.jpg
 
To je neki njihov prosek, veruj mi da je meni ispalo kao sto sam napisao. Mada sam uzeo blize zemlji uzorak, a pri vrhu je laksi. Jos je bio iz opasnog potoka, dok sam ga obarao voda tekla iz njega.
 
I meni je cudno za brezu i cudno mi je sto nema bagrem.

@Aca
Mislim da se ovde uzima neki srbs standard (ne znam koliko je to) vlage, a kod tebe je procenat vlage bio mnogo veci.
 
Ma granica je zakon....

Verovatno mislis na granicevinu. Nisam cuo da to neko koristi za ogrev. Bar kod mene. To je skupo, tvrdo i plemenito drvo. Nema sanse da mozes ekser zakucati u njega ako nisi busilicom izbusio rupu. Kod nas se koristi iskljucivo za gradju. Ja imam merdevine od granicevine i bas su teske i neprakticne. A nasledjene su od dede koji je umro pre skoro 50 godina.
 
Bas to. Kod mene je ima mnogo i koristimo je i za ogrev. Teska je u p.m. Kad seces staru gredu iz nje varnice izbijaju,kao da seces beton.
 
Nazad
Vrh