Ogrev (ugalj, drvo,...) -- nova tema

Jednom sam kupio trupce od šumarije. Također preveliku količinu. Dvije zime ih nisam uspio potrošiti, a treće zime su bila osjetno lošija. Jednostavno nisu više davala toliko topline. Pretpostavljam da se to dogodilo zbog ljetne sječe tih drva.
 
Uzeo sam, neplanirano, u junu 12 kubnih metara bukovih trupaca. Sve je to otpad od tehničke građe - drvo je zdravo ali nije za tehničku upotrebu. Cena je 5380.00 sa PDV plus troškovi prevoza šuma-mesto pripreme u ukupnom iznosu 17400.00. Ukupni troškovi struganja, cepanja i lokalnog prevoza su izneli 29500.00. Slaganje je obavljeno u domaćoj režiji pa se ne iskazuju ti troškovi.
Dva meseca pre toga sam nabavio 15 pr. metara hrastovine, strugane i iscepane. Ukupno je iznelo 141000.00.
 
Jel oni dovoze one balvane od nekoliko metara (Srbija sume ili ko vec) , 15m su ti dovezli sve ggotovo i kada si slozio jel si preracunao koliko tu ima?
Kod nas na cepana mnogo kradu, bukvalno iseku 1m iscepaju i onda ga prodaju kao 2
 
Bilo je dugačkih trupaca po 6-10 m a bilo je i kratkih 1.5-3 m, prečnici takođe vrlo različiti - od 20 pa do i preko 80 cm.
A što se tiče posebne nabavke iscepanog drveta to je nabavljeno od poznatog prodavca koji veoma uredno pakuje gde praktično nema razlike između ovog što on doteruje i onog metarskog kako većina drugih prodaju.
Vrlo je bitno šta se prodaje i označava - primer: kada sam ovu bukovinu složio i premerio, onako kako većina pakuje i prodaje, ispalo je da imam čak 21 pr.metar a kada se preračuna 12 kubnih metara prema pravilima onda imam samo 17.4 prm!
 
Kako se to racuna po pravilima?
Drug mi je dovozio jedne godine ali samo 4m i tacno toliko je stalo kada sam slozio, i posle batalio i saznam da mu se nisam isplatio jer on mojih 4m proda skoro kao 8.

Nisam merio ni ove ni prosle verujem da mi je covek doterao stvarno metrovska 9m, poredjaio ih pored ograde ugrubo akd preracunam stvarno ima 9m. ali kada su iscepana i slozena merih i merih, nema sanse da dodjem do 9m.
Dodjem do 8, uporedjivajuci sa proslom godinom toliko prostora isto zauzimaju.
Redjam ih deo koliko mogu da stanu u boksu i tu izmerim visinu, sirinu, dubinu, ostatak u supi isto izmerim saberem dodjem do 8m
jedne zime sam kupio tj.dokupio 3m i dotra covek, ma gledam mali mi kup, redjam, izmerim jedva 1.6, pozovem coveka kazem priiajtelju ovde ima jedva kubik ipo, on poce, plivajuci metar, trt mrt, ma reko proveri ti, zove on popodne kao tacno zeznuo se taj nejgov radniks to dovovezo, doveze on meni sutradan jos malo pogledma ma ono ima jos mzoda 0.6 slozim izmerim i tacno 2,2-2.3m i batalio sam i da ga zovem a nisam ni anrucio vise od njega.
 
0.69 metara kubnih = 1 prostorni metar
U kubnom metru drveta kada se meri i obračunava ne sme da ima bilo kakvih šupljina a u prostornom metru ima.
 
Kod složenih metrica (cijepanica) ima više šupljina. Kraći komadi se bolje slože. To bi moglo biti pojašnjenje zašto s kratkim drvima ne možeš dostići volumen koji su imale metrice (cijepanice). Ima još jedna stvar kod metrica. Što su metrice (cijepanice) sitnije to je više komada u prostornom metru, a samim time i više šupljina. Nekad kad se metrice izrađivalo ručno, nije bilo puno sitnih. Danas svi koji prodaju drva imaju cjepače, hidraulične ili na svrdlo i nije problem izraditi sitnije cijepanice, dok si se nekad kvrgave ostavljale poprilično debele.
 
Kako se to racuna po pravilima?
Drug mi je dovozio jedne godine ali samo 4m i tacno toliko je stalo kada sam slozio, i posle batalio i saznam da mu se nisam isplatio jer on mojih 4m proda skoro kao 8.

Nisam merio ni ove ni prosle verujem da mi je covek doterao stvarno metrovska 9m, poredjaio ih pored ograde ugrubo akd preracunam stvarno ima 9m. ali kada su iscepana i slozena merih i merih, nema sanse da dodjem do 9m.
Dodjem do 8, uporedjivajuci sa proslom godinom toliko prostora isto zauzimaju.
Redjam ih deo koliko mogu da stanu u boksu i tu izmerim visinu, sirinu, dubinu, ostatak u supi isto izmerim saberem dodjem do 8m
jedne zime sam kupio tj.dokupio 3m i dotra covek, ma gledam mali mi kup, redjam, izmerim jedva 1.6, pozovem coveka kazem priiajtelju ovde ima jedva kubik ipo, on poce, plivajuci metar, trt mrt, ma reko proveri ti, zove on popodne kao tacno zeznuo se taj nejgov radniks to dovovezo, doveze on meni sutradan jos malo pogledma ma ono ima jos mzoda 0.6 slozim izmerim i tacno 2,2-2.3m i batalio sam i da ga zovem a nisam ni anrucio vise od njega.
Postoji šumarska tablica sa koeficijentom po kojoj se računa.A da bi računao moraš da znaš šta kupuješ, postoji 7 klasa kod ogrevnog drveta tehnička cepanica,tehnička oblica,cepanica,oblica,sečenica,pruće i sitno granje i panjevi.Pa na sve to ima i podela unutar klasa tipa debela kvrgava,tanka bez krvga,ravne sa čvorom,ravne bez čvora.

Ako hoćeš prostorni metar da prevedeš u kubik, ideš po formuli Vprm*K k je koeficijent iz tablice.

Najpošteniji ti je onaj koji ti dotera sva drva jednaka,najviše te zakine onaj koji ti dotera šarena (krupna i sitna).

Problem je što većina neće da kupi dozemljake i ostalo krupno,pa se onda meša i tu si uvek u manjku, a koliki je manjak zavisi od poštenja :D
 
pricao mi drug, drvar, narucio mu neko 5 m ali krupna sa naglaskom nemoj sitna da mi stavljas, krupna mislim 30cm + precncika.
On tovari drva i vidi ma mnogo suplje i ubaci sitnija tipa 10-15cm precnika.
Kupac pocne da se buni sto mu ubacio sitnija, on uzme i zivadi sitna kada stovario i odvoji i kaze pogledaj kolko imas (skoro pola m) kaze ti si na gubitku, ja cu si uzmem ova drva i cu se grejem na njih.
Kupac kadar nevera kada video koliko ustvari drva se nagura u supljine.

Ja kazem kada narucujem necu drva ispod precnika flase od 2l, ali slobodno prosaraj neka ima takvih i malo debljih jer njih ne cepam.
 
Ako kupuješ na metar, onda nema smisla računati u kubicima jer će uvek da fali :D Dobra drva su 1.3m za kubik, a to nećeš nigde da dobiješ, ako sam sebi ne spremaš.

A i staro pravilo je ne može neko da dobije samo krtinu, a neko samo koske nego mešano.

Dok smo radili šumu nikad nisam voleo te što biraju i zanovetaju, zato smo brzo i batalili prevoz, nego dodji na figuru biraj i tovari, pa ako ćeš sebe da zajebeš niko ti ne brani, još poneseš i svoj metar :D

Zato je kod prostornog metra bitno klasiranje, a za to niko nema ni volje ni snage jer oduzima dosta vremena, pogotovo ko radi na sitno.
 
Ja ga cenim po gomili, doks am ziveo kod mojih znali smo tacno koliko m stane kad aih naredjamu uz garazu, to nam bila neka mera. Odokativno smo mogli da procenimo i po gomili kada se iscepaju i naredjamo ih da se suse pre finalnog pakovanja
 
Prodavac drveta od jutros prodao 2 kamiona po 9 metara i ima i dalje interesovanja a po onim vrućinama pre mesec dana nije uspeo da proda jedan za 3 nedelje. Kakvi smo to ljudi ...
 
Nazad
Vrh