Odg: Rase kunića

Ja sam ukrstao beckog plavog muzjaka sa novozelandskom zenkom i sa panonkom i uvek sam dobijao sve crne,nikada ni plavog ili belog,tako da pola pola nije uvek pravilo.Inace drzim kunice za tov pa ukrstam 2 ciste rase zbog boljeg prirasta,a za priplod uvek ostavljam samo cistu rasu.Pozdrav
 
Dali je neko cuo za odgajivacnicu Ganc iz Jakova ??To drzi jedam mesar iz Jakova ,drzi iskljucivo ciste novo zelandske ima uvek preko 20 zenki na kocenju a muzjake povremeno uveze iz inostranstva i izadje ga tetoviran cistokrvni zekan sa transportom oko 70 evra ,ja sam mislio da je mnpgp skuplje.Tako da prodaje i kao priplodni materijal ako nekog zanima da iscisti krv .
 
Ja sam lutao po internet oglasima i nasao sam dosta oglasa gde se nude novozelandski beli i panonski beli po ceni od 400 din po mesecu starosti.Nekada sam drzao belgijske orijase i novozelandske bele.Orijasi me nisu bas zadovoljili (sto se tice isplativosti~dugo se drze do klanja) a novozelandski se isplate (po nekoj mojoj racunici) ali samo za licnu upotrebu.Tako da sam to gajio samo za sebe,klao sam u turama po 35~40 kom.Prekinuo sam sa uzgojemzbog odlaska na stranu (radi posla).Sada cu najverovatnije ponovo ali se dvoumim sa cim da krenem.Nekako iz svih ovih prica mi deluje da je najbolja kombinacija novozelandski beli i panonac.U svakom slucaju nema boljeg i zdravijeg nesa od "zekana"pa sa cim god da krenem.:ppozdrav:
 
Ja juce na sajmu u Somboru kupio zekana novozelandskog od 7meseci, danas je vec dobio
zadatak.Osim njega kupio sam i 15kom mladih mesanaca za dalji tov.

crni nekir dobar odabir vrste, ja isto imam panonke zecice a sad ponovio momka, kao sto pisem.
 
@kristal.Blago tebi druze kad imas gde da kupis u blizini.Ubio sam se ovih dana prelistavajuci oglase ali u Uzickom regionu regionu tesko da ima i mesanaca(domacih).Ja kad sam prekidao da gajim sve moje kunice (priplod) sam dao jednom drugaru,medjutim on to sve izmelezio s nekim domacim tako da to ni na sta ne lici,a veoma tesko sam dosao do cistokrvnih.No otom~ potom,ne predajem se dobavicu ih nekako.
 
Verovatno ces naci na prolece, u vas kraj vise se koristi:::000::ali peceni kunic spikovan sa slaninom i belim lukom, isto je dobro i zdravije je..:ppozdrav:
 
Mnoogo zdravije...ja inace radim kao mesar u jednoj pecenjari ali kunic je kunic.Posle toga mi je na prvom mestu mlada jaretina pa tek onda :svinja::ppozdrav:
 
Zna li neko ima li igde u Uzickom kraju neki odgajivac panonaca,hajkoma ili novozelandskih belih??Ubih se trazeci po internetuali slaba vajda.Ovde u B.Basti ima Belgijskih orijasa,kalifornijskih (pijacna verzija) i svakojakih mesanaca.Sve su prilke da cu morati da se zaputim negde dalje popriplodni materijal.
 
Nabavio sam kalifornijske tri zecicei jednog zekana od razlicitih ljudi,drzim ih zajedno u kavezu. zanima me koliko smem da ih tako drzim.dal da odvojim zekana odmah. sta treba da znam o toj rasi,imam kaveze sa poc. dnom sa ocima 1.3x2.5cm dal mogu oni tu da budu i kad porastu[zuljevi]
 
Poslednja izmena od urednika:
Kad da odvojim muzjaka,kad oni mogu da se pare,
 
Poslednja izmena od urednika:
Najbolje je da ih odvojis sada svakog u svoj kavez mada neznam koliko su stari, ali najkasnije oko 3 meseca posto vec sa cetri zna da bude kasno!
 
Kad da odvojim muzjaka,kad oni mogu da se pare,
Ja preporucujem,da ih i pre 3 meseca odvojis,posto sam imao iskustva da mi se zenka koja je bila sa muzjakom sa 4 meseca zivota se okotila sto znaci da je imala 3 meseca kada je ostala skotna!A i bolje da budu odvojeni barem ce zenka biti na miru,a i muzjak ti nece biti ustrojen...A sto se tice parenja svi govore sa 5-6 meseci,ali dosta njih pustaju i sa 4.5 meseca i zenke se lepo okote.najbolje da ti sam odlucis kada ce to biti!
 
I ja sam imao ista iskustva sto pre to je bolje em sto se zekani tuku izmedju sebe em skoci zec krvnog srodstva itd.
 
Tako je,inace ta zecica sto se okotila,to prvo leglo je sve pobacala,a meni bilo zao da je koljem,pa je ostavim i evo sad je vec 3 ture lepo odgajila prosek oko 6 komada ali su svi podjednaki kao loptice su:osmeh:!Ja posto u proseku imam oko 25 do0 35 malih zecica,nakon odbitka svi su zajedno jos mesec dana,a onda ih sve razdvajam,posebno muzjaci(koji se kao ludi vijaju i tuku)a posebno zenke(koje su dosta mirnije)i tako do nekih 3.5 4 meseca i onda svi na klanje!!!
 
Ako sam Peru NS dobro razumeo,posle dva meseca bi trebalo odvojiti muzjake od zenki? Znaci za sada sa 5 nedelja starosti,odvajanje samo od majke a kad napune 2 meseca onda podelana M/Z.
 
Pa kolega ja nekih 35 dana drzim sa zecicom male,pa onda jos nekih 35 do 40 dana zajedno ih drzim i onda ih sortiram M-Z,Barem ja sam imao lose iskustvo sa tim pa nezelim da mi se to opet ponovi!!!Jedino ako ih forsira sa hranom pa ih sa 90dana koljes,onda nema potrebe da ih razdvajas,ja moje do 3.5 meseca hranim granulama i detelinom i onda jos nekih 2 nedelje ih cistim sa kukuruzom i onda na klanje,barem kazu da im je meso od 3 do 4 meseca starosti najzdravije!!!
 
Nazad
Vrh