Obrada vinograda

Svaki ciga svoga konja hvali.

Generalno sve je bolje od ruke.

Kod mene ih mozda od polovnih vise ima roto jer su vise dolazile.
Ona sve ispred sebe ravna.

Za koju si se ti odlucio, za koju konkurisao?
Tek sada videh da si menjao post.
Kolka je njena cena sa pdv-om?
 
Poslednja izmena:
Ja idem kinezom druga spora na 1800 obrtaja da bi imao brzinu nozeva i da bi imao dovoljan pritisak ulja da mogu podesavati visinu posto nemam onaj rezervoar posebno vec sve ide preko traktora..a sto se tice radne snage,muka cela..a sad ovo zakacis za dan predjem sve vinograde i milina...
Imam samo problem ja od gore imam jedan veliki noz koji realno malo teze sece veliku masu nebi bilo lose prepraviti na 2 manja noza kao ovi sa strane al nemam pojma di bi mogao da nabavim.kuciste kao bocna i da se prepravi...
 
Tvoja je sisalica u obliku cirilicnog P. I samo jednom ides redom.
Dok ja dva puta, tako sve ono sto je od gore ostalo u prvom prohodu u prohodu sa dr strane reda iz suprotnog pravca odradi.
 
Imam pitanje u vezi zalamanja vrhova lastara. Juce sam opet zalamao vrhove lastara jer su neki narasli preko najvise zice a kod nekih su zaperci mnogo narasli.

E sada pitanje je kada vrh odsecam gde to radim u odnosu na list koji je visina na koju skracijem. Da li iznad lista ili ispod lista pa ce clanak koji ostane biti kao neki patrljak.
 
To je po meni manje bitno. Postoji dilema da li zaperke skidati skroz ili ostaviti sve ili ostaviti dva~tri lista. Po meni najbolje oko groždja sve skidati, ogoliti skroz, a iznad ići na ostavljanje 2~3 lista na zaperke.
Mislim ja šišam sve što štrči i ne skidam oko groždja ali to je do mene već.
 
Sto se tice ovih gore ne gledam gde zalamam, i meni to deluje nebitno jer on posle izbije na prvom pogodnom mestu nize od mesta secenja. Jedino mislim da je veca verovatnoca da ce ubrzo da izbije ako mu se ostavi taj "patrljak" kako kaze Ben jer onda dok se taj deo susi ovaj ispod ima snage da izbije. Ovo dole sam u prva dva zelena orezivanja gledao da provucem gde ima mesta, gde nema sekao sam da ne pravim veliku guzvu, sad cu sad u sledecem prolazu cu samo da skidam bez provlakanja, otprilike kao sto bi masina odradila. :)
 
Imam pitanje, koliko puta treba prskati vinograd u periodu od prskanja posle precvetavanja do prskanja u šarku.
Zapazio sam da su ova dva granicna prskanja koja sam naveo jako vazna a izmedju u programima zastite ima razlicit broj prskanja.
 
Znao sam da ces tako nesto reći , zavisi I td odnosno , ništa da nećeš reći.
Ajde da probam ponovo, ove godine koliko puta ćes prskati u navedenom periodu od precvetavanja do sarka bez ta dva prskanja.
 
Ali nista ti ne znaci da ti Tomix kaze koliko ce on puta i kad prskati jer kod njega i kod tebe nece biti iste vremenske prilike tokom godine, a od toga najvise zavisi broj prskanja. Jer sve pocinje od toga sta se desava, razlicite vremenske prilike pogoduju razvoju razlicitih bolesti i to moras nauciti vremenom da pratis i da odredjujes kad ces prskati a kad ne, realno ti niko ne moze pomoci oko toga jedino da ti dolazi jednom nedeljno u vinograd da gleda i da ti kaze sta da radis 😀 Ja cu na primer sad sacekati sutra da vidim da li ce biti kise, ako ne bude vec sutra popodne ako prosusi okopavanje mladih kalema, onda zalamanje pa freziranje i prskanje za kraj. I sve to pre vikenda jer posle se opet najavljuju neke padavine...
 
Naravno da vise faktora utice , vremenski u smislupadavaina i tempeature najvise, medjutim da pitan za iskustvo koje se steklo za neku prosecnu
gpodinu a ne tesku teoriju. Verovato je to par prskanja , i cilj mi je bio da iskristalisem koja su glavna za grozdjani moljac.
Za sivu trulez znam u precvetvanju i u sarku.
Ali dobro tesko je nekad dobiti konkretne i jasne odgovore...
 
Ne sa vrlo malo, već sa malo.
A interesuje me I kako to rade najbolji ....

Malo ili vrlo malo tvoja stvar.
Kratko i jasno se trudim da pisem, ko razume shvatice.
Hoces prskas ,neces prskas -tvoja volja.
Kolko puta opet tvoj vinograd-tvoja stvar.

Milan se potrudi da ti detaljnije pojasni -ti pises o teskoj teoriji.
 
Ti toliko napisao a ja lepo pita koliko puta ti obicno prskas, znaci prosecni uslovi, a ne zavisi od ovoga zavisi od onoga ....

I nisi napisao jednostavno da jednostvnije
ne moze biti na primer
jednom , dvaput ili triput ....

Neka, naucicu to ja sve ....lakse ili teze
...I ako je teze bice bolje savladano ...
 
Za grozdjanog moljca treba stavljati klopke da se vidi prisustvo..ako ti prskas od moljca a komsije ne prskaju to ti je isto kao da nisi ni prskao..od komsije predje kod tebe..a sto se tice broja prskanja to nemoze niko da kaze po datumima..svi to rade po nekoj svojoj semi..znaju kad je prvo prskanje pa odprilike na 2nedelje ide prskanje..na svakom preparatu pise koliko dana netreba prskati,s tim da ako dodje do obilnih padavina obavezno se ponovi prskanje..
 
Ja groždjanog moljca nikada nisam primetio kod mene. Da li zbog karakteristike predela ili mog vida ali nisam.
Ben Roj traži konkretne odgovore na konkretno pitanje a odgovor ne može da bude konkretan pa da ga ....
Ja sam 5 puta tretirao do sad, još jednom ću sigurno a verovatno još jednom (zavisi od botritisa)
Mnogo je bitnije tajming kad tretiraš nego striktno držati se broja tretiranja a da ne pričamo da nijedna godina nije ista.
Ja npr. uglavnom tretiram sistemičnim sredstvima translokacionim, u najmanju ruku lokal sistemičnim, i gledam da budu kvalitetna. I pored toga ove godine mi se javila u nekim vinogradima plamenjača. Omašio sam tajming kad su kiše bile, zakasnio sa zalamanjem i eto jbg.
Možda je bolji veći broj tretmana, kontaktnim sredstvima u pravo vreme...Finansiski dodje tu negde.
Tako da ben, ne filozofiraj nego u vinograd i prati situaciju 😃😃😃, tako se uči najbolje...
 
U Srđane vidim da si iz Bikić Dola, jednom sam izvanredno belo vino pio iz Bikić Dola,
kupili bili mislim da je bila neka zadruga , bilo to pre 2000 godine odlicno je vino. Na PM cu ti se javiti ...

Koliko sam ukapirao za grozdjanog moljca je bitno prskanje pre cvetanja i to je kao obavezno, uz sve ove uslove oko pracenje leptira i td.
I sada ja logicirm kada je sledece odprilike prskanje. Za sljivu to se zna mada isto tako zavisi, zato sam tako i razmisljao.

Sicko , pitam konkretno za konkretnu situaciju, to je ova godina. I sada tu mi svi vrdaju ne kazu jasno , ja sam prskao
posle precvetavanja, zatim kada se uzrnio kao biber i sada mene interesuje da li treba jos jedno jer nije bilo kisa , pre saraka ili ne treba.
I niko nece da napise. Ja cu najverovatnije kako mi je i Milan napisao oprskati jos jednom pred narednu kisu.


Inace i ja preferirm sistemicima u ranijoj fazi. Rekli su mi i to radim da uvek dodajem 0,3 % sumpra .

Skontao sam i da je Mikal i Ridomil da su za plemenjacu proverena sredstava a za sekundarbne infekcije Forum Star,
i za Pepelnicu dosta znam preparata, a za botritis takodje znam Pehar, Signum , Switch i Teldor sa kratkom karencom.

Mora istovremno da idu teorija i praksa i to je to, ali mora se znati sta je prakse verifikovala kao dobro.
I pošto nemam nikoga ko u komsiluku ima iskustva moram da pitam i cujem savete iskusnih.
I mozda i sitnčavim, ali moram da razjasnim sebi.
Tomi se izgleda, jedared slučajno otelo, pa je u jednom postu dosta dobro naveo koncepciju zastite....

U svakom slucaju hvala Srđanu i Sicku na odgovorima.
 
Ben
Da pojasnimo "otelo" mi se kada sam ti vise veceri na viber -u na lepo, polako sve pojasnjavao.

Budi iskren pa priznaj da ovo sto je Srdjan gore tebi pojasnjavao o grozdjanom moljcu imas od mene identicno na viber-u.

Ovo sve sto Sicko pise je u saglasnosti sa svim mojim porukama tebi na viber-u.
I to mi je sada hvala .
Izvini na smetnji !!!
 
Nazad
Vrh