Obrada vinograda

Не морају редови ићи север-југ. Ако садиш виноград на брду, садиш га по изохипсама.
Коље поби уз чокот на северној страни. Ништа нећеш искривити.
Оба препарата су добра и не треба још нешто.

Где ти је виноград? Негде високо у планини када су се тек сада појавили ластари? Које сорте имаш?
 
U backoj uz Titelski breg. Nije na bregu.
Imam samo stono demir kapiju hamburg muskat italiju kraljicu vinograda afus ali. Nisam naso sadnice crvene plemenke I nju na jesen hocu da zasadim. To je basta uz kucu lep plac. Imam.I voce uglavnom kajsije visnje tresnje I sljive. Po 4 komada uglavnom razlicite sorte. I maline I kupine. Pomalo svega radi zanimacija.
A kod Uzica selo otac ima ranc lep I.dosta sljiva I jabuka.
Tu pecemi dobru rakiju od ranki. ...
Oko voca znam ponesto ali.oko vinograda mi je pocetak.
 
лепо место за виноград.
давно сам садио лозу, заборавио сам како полако расте, треба јој времена за развој.
A да уместо коља, за почетак, узмеш неке штапиће? мање ћеш оштетити коренчиће, а послужиће.

- - - - - - - - - -

заборавио сам да те још питам како си се одлучио за виноград уз коље, а имаш сорте које су за мешовиту резидбу?
 
Pa necu ostetiti koren. Sadio sam rupi tako sto sam iskosio sadnicu dijagonalno u rupi ako je rupa kocka kocka , bas kako je na slikama za sadnju.
A kolje sam pripremio 1,2 m visine a imam i cuskiju da rupu lepo napravim i zabodem kolje dobro.

Ovo mi je bitno da bude 7 do 10 cm od stabla gde izlazi iz zemlje.
I na jedno 20 do 30 cm visine cu da vezem lastar za kolje.
Ako imas sliku neku posalji mi da vidim kako se radi vezivanje , planiram da napravim osmicu od plasticnog kanapa .
Ako treba mogu nesto i da poturim da kanap ne dodiruje lastar.

Tu na Titelskoj visoravni odmah iznad sela bilo je puno vinograda, medjutim nije imao ko da radi pa su sve povadili. Mozda je ostao samo jedan.
Moj tast je zasadio bio 1984 veci vinograd 400 cokoti , sadnice uzeo iz Radmilovca i pre tri godine je prodao vinograd i zemlju jer nije mogao da radi.
Vinograd niko ne radi , stoji i propada , covek radi u Austri sa sino m i kad se vrati kaze da ce odluciti sta ce sa zemljom.

Ostala stara kuca, prava backa sa lepim placem i bastom na lepom mestu odmah uz breg.
Mislili se mi sta da radimo, ne mozes uzeti neke pare a i nisu nam neophodne i ja se dogovrim sa zenom da mi to malo uredimo i zasadimo to voce.
Prvo smo ogradili betonskim stubovima i ulaz betonirali, zatim gde nije voce poorali i podelili, jedan deo zasejali
detelinu i nju dajemo komsji koji to kosai i nosi , mi a 4 ara ispred kuce smo parkovsku travu zasejali, i uredili za sedenje i uzvanje ....

Vikendom idem i radkam , bitno da sam napolju i kada odem u penziju da imam zanimaciju.

Dobio sam od prijatelja kotlic od burenceta za pivo za tocenje, od rosfraja, fantastican je
vec sam dva puta pravio paprikas. Odusevio sam se a i prijatelji koji su nam prvili drustvo.

Stavicu neku sliku ako budem umeo...

A sta mi kazes za sorte, pomogli su mi dobri ljudi koje samo virtuelno poznajem....
Volim ovu crvenu plemenku , ali je kod nas slbo ima u rasadnicima u Hrvaskoj vidim da se nudi.

Ako mi bude islo grozdje imam mesta jos za dva ili tri reda, pa kada odem u penziju i naucim da radim mozda cu saditi i vinsko.
Videcu, bitno da imam svega pomalo. Mozda cu i saditi kajsije ili sljive za rakiju , ima i kazan ali nema voca za rakiju.
Mozda cu kupovati par kazana voca pa peci, tast ima burad jer je peko komu.

Imam coveka koji mi reze voce, za detelinu dobijacu stajnjak, i sada sam naucio zahvaljujci forumu i prihranu vestakom.

Forum je dobar zaista , mada ima ko zivi od poljoprivrede a ima ko je amater kao ja. I tu moze biti razlika u pristupu.

Imam dve kajsije koje su stare preko 60 godina i jos radjaju, dacu da se kaleme. I imamju dve bjelosljive koje su desetak godina stare.
I njih cu da sacuvam . Od njih je dzem fantastican , kada jedes milsis da dzem od kasije.
Koliko sam ukapirao to je neka authona sorta bjelosljiva tu u selu.

Zahavljujem na savetima .

Ja ko los djak, stalno nesto pitam i zapitkujem ....
 
Ух какав леп врт имаш! Рајски. Ствараш нешто што многи само маштају.
И ја сам аматер и тачно је да има разлике у начину гајења нас и професионалаца. Ми можемо водити рачуна о сваком грозду.
Ниси морао да садиш под углом, могао си и вертикално. Све зависи од типа земље, где је вода, па ту сместиш корен.
Не брини за начин везивања. Осмица је сасвим добра, пролази и обичан обмотај. Важно је само да канап не сече, а онај обичан неупредени пластични је сасвим добар.
Питао сам те за коље јер се оно углавном користи уз ниску, кратку резидбу, за крајинску, жупску, понекад лепезу. Те твоје сорте траже мешовиту резидбу, пуно ће бити ластара и није их лако распоредити око коца. Зато многи и те твоје сорте орезују на кратко, имају укупно 6-8 ластара по чокоту. Тако добијају мало, додуше врло квалитетног грожђа. Није ти касно да ипак размислиш о жици. Тада би имао и пуно могућих облика чокота да изабереш.
 
Izgleda da se nismo razumeli skroz. Ovo je prva godina od sadnje I pobicu kolje. A stavicu betonske stubove 2, 5 m od cega ce pola metra u zemlju. I tu cu razvuci zicu.
Ali dotle jos nismo dosli. Nocaspadala velika kisa pa cu u sredu ici da prskam.
O rezidbi samo citam nemam prakse.
 
Kad si posadio kalemove?jesenas ili proletos?ako si proletos ili kesenas nebitno sadio opusteno u prvoj godini i nemora kolje...sledece godine rezes a 2 oka iliti u glavu.. pa onda u prolece udaris kolje oplevis i ostavis 2najlepsa lastara i onda njih vezes za kolac...i trecu godinu jednu lucu ostavljas drugu seces i ovu vezes preko gornje zice i to je to
 
Izgleda da se nismo razumeli skroz. Ovo je prva godina od sadnje I pobicu kolje. A stavicu betonske stubove 2, 5 m od cega ce pola metra u zemlju. I tu cu razvuci zicu.
Ali dotle jos nismo dosli. Nocaspadala velika kisa pa cu u sredu ici da prskam.
O rezidbi samo citam nemam prakse.

Да, нисмо се разумели. Ја се шаблонски држим принципа прво стубови па онда садња, па жица. Касније постављање стубова може нанети штету. Када имаш жицу онда ти коље не треба, осим ако желиш високо стабло, али и тада може без коља, довољно је развући пар дебелих доњих жица.
Срђан ти даје добар предлог, једнокраког Гијома. Права ствар за почетника, једноставна и лака за рад.
 
Jesenas sam sadio.
To sto mi Srdjan govori, ja citam citam I iskreno da kazem ne razumem sve.
Ukapirao sam da sada treba da pobijem kolje I privezem lozu kada bude oko 30 cm. I Dragan sto mi je rekao da prskam.
Toliko sam ukapirao.
I za kasnije sam skontao da treba da odredim hocu li jednostruki gijo ili dvostruki. Teoretski znam kako se to radi. Kopiracu ovo pa cu citati kada dodje vreme.
Jednom sam pio vino iz Bikic Dola belo bilo je fantasticno...
 
Da li mogu sada prskati od trave glifosalom tj. mix sirokolisnih+uskolisnih u vinogradu? Ima trave dosta

Sent from my CUBOT CHEETAH 2 using Tapatalk
 
Koja godina vinogradu?ako je stariji vinograd oplevis sa stabla mladare sto su isterali sacekas 1-2 dana da rana zasusi i onda mozes da prskas.ako je mlad vinograd kao ova slika gore sto sam okacio onda je motika najbolje resenje ili da se posavetujes u apoteci s cim bi mogao da prskas..
 
Danas sam oprskao lozu prva godina visina od 10 do 30 cm kako koji cokot. Prskao Ridomil gold ali posle 3 sata pala kisa. Sta cu. Prskacu cesce posle nesto slabijim sredstvima kao sto je cosan. Jos nisam pobio kolje da privezem lozu da vetar ne polomo, to cu kasnije .
Od 24 loze tri se nisu primile. Njih cu dopuniti kada nadjem crvenu plemenku. Do jeseni planiram I stubove stavim I zice da razvucem.
 
Poslednja izmena:
Planiram da za 3 - 4 opet oprskam mladu lozu, znaci 10 dana nakon predhodnog. S cim sada da prskam.
Jacim sredstvima sistemicina ili laksim, na bazi bakra I sumpora. Od insekticida imam diometat, nureld I bifentrin
pa bih od toga nesto koristio.
 
Jebiga sad, pa trgovac ce mi preporuciti ono sto ima I
sto vise sredstava a mozda I ono sto mu ima vecu marzu.
Mozda kada bi pitao strucnjake iz poljoprivredne stanice.

Inace ja sam gledao ista sredstva od raznih prooizvodjaca imaju ralicitu maloprodajnu cenu u istoj apoteci po 50%.
 
Slobodno još jednom idi sa Ridomilom većina sistemika i kombiniranih(sistemično-kontaktnih) preparata ima i u preporuci da se ide tzv blok metodom znači dva puta za redom obično prije i poslije cvatnje ali ako je to mladi vinograd cvatnja ti nije ni bitna.Znači ja bih ponovio Ridomilom nešto za pepelnicu tipa Postalon ili Domark + neki od insekticida koje imaš a da su registrirani protiv Američkog cvrčka koji ti prenosi zlatnu žuticu a sad se razmnožava, moljac ti nije toliko bitan kad nemaš plod.Poslije možda kad dođu topliji i suvlji dani još dva šprica sa bakrom + sumpor i to bi vjerojatno bilo to za ovu god ali zavisi od vremena. Ako se jako okiša ili vinograd pogodi neko nevreme možeš još koji put sa sistemicima.
 
Nazad
Vrh