Obrada vinograda

Hvala druze, juce sam kupio plavo ulje litar 750 din.
Stizu mi makaze za orezivanje fiskars, crne, nadam se da ce mi vrsiti posao.
Danas idem da kupim 25kg dzak 8:16:24 1100 din.
Da bacim npk sto pre mogu.
Pa skupljam informacije odadve za prolece sta da uzmem. Ovde u Nisu pitao u par polj. apoteka juce sto se tice programa prskanja, svi neupuceni i nezainteresovani. Strasno. Moracu sam da vidim sta sve nude pa da se opravljam.
Sto se tice stajskog djubriva imam pregorelog svinjskog, ali ne znam da li ce da mu znaci to? Imam mogucnost i pregorelo zecje da uzmem. Mada je keva jedne godine bacila u basti zecje i sve izgorela. Ne znam da li da se igram.
A kako obradjujete izmedju- da li moze freza, 506, motokultivator da vrsi posao?
Hvala

Sent from my CUBOT CHEETAH 2 using Tapatalk
 
Slobodno koristi i svinjsko i zečje nije ti loza jako izbirljiva što se toga tiče bolje bilo koje nego nikakvo . Moj otac godinama koristi kokošje koje je najače od svih stajnjaka i jedini recimo problem mu je prebujna loza i borba sa zapercima.Međuredno možeš frezom ako ti je zemlja dovoljno lagana da je freza radi ,kako veliki vinogradari koriste rotofreze,podrivače ,deponatore i sl neće ti ni freza ništa oštetiti. Čak sam čuo da npr trganje žila od podrivača čak pogoduje grananju istih i time čak pomaže lozi.
Što se tiče programa zaštite i prihrane loze evo ti link do jedne stranice od malo bolje poljo apoteke pa malo pregledaj imaš svašta pod Agro savjetima za zaštitu.Cedar agro - Novi Marof - Hrvatska
 
Samo napred j....89@...Ja ne mogu da pogodim ovaj tvoj naziv-ime, šta već...a verujem i ti teško potrevljaš iz prve...pa gde ga ubode...
No, dobro da prikupljaš informacije za proleće. Što se tiče plana prskanja, džabe se raspituješ kod trgovaca, još je rano za njih, oni tek kad dođe sezona malo prelistaju teftere da se podsete...Ima tamo u temi o prskanju vinograda pisao sam zadnje dve godine tačno koje preparate sa dozama i datumima...lakše ćeš ti to naći, juče sam, pisao po sećanju...
Đubre , ni veštak ni stajnjak ne možeš bacati na ledinu...moraš to ili zariljati ili zafrizirati i jedno i drugo gubi na svojoj vrednosti i efikasnosti ako ostane odgore. Lepo ti Entuzijast@ kaže bilo koje je bolje od nikakvog...i gledaj da bude pregorelo ( znači da u sebi nema vidljivih delova recimo, prostirke-biljnih ostataka...ostaci slame ili strugotine ili zrna sa čim je životinja hranjena...znači da je odstojalo najmanje godinu dana) jer ako nije, mnogo više tera travu nego što ima efekat pozitivan na lozu. U bašti su ti sve jenogodišnje zeljaste biljke i zečije je svakako prejako...
Freza 506 nije loša za te stvari...samo ne možeš nju večito ...moraš na nekih 5-6 godina ili izriljati ili izorati ili nešto slično. To stoga što freza oće da napravi tzv. plužni đon tjt. napravi se jedan rastresiti sloj a ispod toliko tvrdo da postane nepropusno za vodu...Ja kod mene riljam oko 30-40 cm od reda a sredinu kosim..U proleće prođem frezom taj deo koji sam riljao i to cele sezone održavam bez trave, motikom, a ostalo kosim , ranije motornom kosačicom a zadnjih godina trimerom.
Što se tiče borbe sa pirevinom...znaj da je to borba neprestana...freza je samo rasadi i proširi...ja sam koristio jedan preparat specijalno za nju ( stvarno se sad ne mogu setiti naziva... osnovna namena mu je za papriku za uskolisne korove), a ne smeta za lozu a i glifosav zadnjih godina...Kod tih preparata moraš paziti i ne koristiti ih svake godine, jer loši elementi iz njih znaju da se talože u zemlju i dođu ,pre ili kasnije u vinovu lozu i onda.... sušenje...Možeš stavljati i čaše od jogurta i slične stvari ali opet ...Zato ja kad riljam sad u jesen vadim sve što mogu da vidim od onih dosadnih rizoma, a svaki od njih pravi žbun tokom leta ...Naravno i tokom leta kad okopavam vadim sve delove ( normalno kad imaš vremena za tako nešto) te inače opasne i dosadne biljke...I sa njom ne možeš se izboriti tokom jedne godine...makar tri.

- - - - - - - - - -

Setio sam se ...fuzilejd....Možeš prskati lozu, bez da paziš striktno a zaustavlja rast pirevine....
 
Hvala ljudi!
Nikola se zovem inace, nego mi ovo ime da tapatalku aplikaciji ostalo, pa ne znam da promenim.
Danas sam kupio i ureu, 20 kg dzak 800 din. Palim asov i riljam, da bude sve kako treba. Bas cu sad da izlistam o prskanju i da prikupim i tu informacije.
Idem sve po pes-u, da bude kako valja, cilj mi je da, Boze zdravlje, ove godine izvucem 200kg bar od 5 ari. Ako dozvole uslovi.
Sad kada prodju praznici bacicu npk i izriljati, a kad krene vegetacija isto to sa ureom. Plavo ulje prskanje, a za ostalo cu da vidim sta nude ovde (danas mi spomenuse mankogal) po polj.apotekama.
Jedva cekam rezidbu (radujem se kao malo dete, jer krecem prvu god samostalno, pa da opravdam ukazano poverenje). Pumpu sam ocistio danas i probao na "blanco", radi, valjda je sve ok.
Izvinite ako vas davim i ako cu vas daviti nekim " glupim" pitanjima, hvala jos jednom.

Sent from my CUBOT CHEETAH 2 using Tapatalk
 
Samo napred!!!
I kad sam već u "radnji"...
SRETNA NOVA GODINA....
Sve najbolje od mene!!!
 
Pricam danas sa prodavcem u polj.apoteci, ubedjuje me da bacim u vinograd linzer 15:15:15 sa dodatkom cinka ili sta vec umesto 8:16:24(losa rastvorljivost, puna rizle)...sta mislite o tome, iskustva?
Na netu nasao da nije sa vocke koje slabo podnose hlor i da nije za vinogradarstvo i bastovanstvo?
A on me ubedjuje da uzmem to i da je to najpribliznija zamena za stajnjak.

Sent from my CUBOT CHEETAH 2 using Tapatalk
 
Moj pokojni Deda Sveta, je bio ćevapdžija i radio u kafani " 100 godina" ili "tristo godina" što bi reko Predin...A njegov ( takođe pokojni) brat je bio isto iz te branše ( kasapski zanat), ali radio kao prodavac u kasapnici....
I sad ću pokušati da tačno citiram : " E, moj sinko, trgovac je trgovac, i kad ti je rođeni brat...a brat ti je tek popodne, kad dođe kući" ( mada se neki kunu da je to i danas aktuelno....ako nije još i zaoštreno).
Tako ti druže gledaj na to. Ako ništa drugo ,odi u drugu i treću apoteku pa se raspitaj o istoj temi, pa ćeš imati "pluralizam " tjt. sve različita tvrđenja o istoj temi....garant!!!
 
Moj pokojni Deda Sveta, je bio ćevapdžija i radio u kafani " 100 godina" ili "tristo godina" što bi reko Predin...A njegov ( takođe pokojni) brat je bio isto iz te branše ( kasapski zanat), ali radio kao prodavac u kasapnici....
I sad ću pokušati da tačno citiram : " E, moj sinko, trgovac je trgovac, i kad ti je rođeni brat...a brat ti je tek popodne, kad dođe kući" ( mada se neki kunu da je to i danas aktuelno....ako nije još i zaoštreno).
Tako ti druže gledaj na to. Ako ništa drugo ,odi u drugu i treću apoteku pa se raspitaj o istoj temi, pa ćeš imati "pluralizam " tjt. sve različita tvrđenja o istoj temi....garant!!!
Hvala druze. Idem sutra da vidim da druga misljenja. Najbolje je tako.

Sent from my CUBOT CHEETAH 2 using Tapatalk
 
Pozdrav svim forumasima.
Ovako imam neku zemlju i kucicu na selu gde niko ne zivi vec par godina tako da ja polako to sredjujem da bude jedno lepo mesto za odmaranje i rad :osmeh: posadio sam u novembru 10a maline i imam mesta jos za 20a ali to cu mozda sledece god a ove god planiram da posadim i malo nekog raznog voca na oko 10a i neku basticu malo za sopstvene potrebe. E sad moje pravo pitanje za vinovu lozu je sledece imam tu jedno tri reda po tridesetak metara vinove loze ali je ona zarasla u korov i kupinjak dali ako ja to sve lepo rascistim i posecem do onog panja od loze, neznam kako se tacno zove valjda cokot, i stavim nove stubove, okopam, bacim djubre i sve sta treba dali ce to krenuti.
 
Ako se vinova loza nije posusila moze se vinograd uspesno obnoviti.
Ne seci do zemlje vec ostavi po dve mlade loze iz starog panja.
Kupinjak i korove iskrci , Stubove zameni , zicu zategni.
Pre kretanja vegetaci oprskaj travu Glifosavom.
Zadatak imas ako imas i volju - akcija!
 
Sredjivanje ako imas volje i vreme ti dozvoli mozes odraditi.
Djubre stajnjak ili vestacko ne puno najvaznije u zemlju ubaciti zafrezirati ili okopati da ne ostaje po povrsini.
Najvise paznje kasnije posveti samoj zastiti lista i grozda da bi tvoj posao imao i pozitivan ishod . Zdrav grozd - dobro vino
 
Pozdrav svim forumasima.
Ovako imam neku zemlju i kucicu na selu gde niko ne zivi vec par godina tako da ja polako to sredjujem da bude jedno lepo mesto za odmaranje i rad :osmeh: posadio sam u novembru 10a maline i imam mesta jos za 20a ali to cu mozda sledece god a ove god planiram da posadim i malo nekog raznog voca na oko 10a i neku basticu malo za sopstvene potrebe. E sad moje pravo pitanje za vinovu lozu je sledece imam tu jedno tri reda po tridesetak metara vinove loze ali je ona zarasla u korov i kupinjak dali ako ja to sve lepo rascistim i posecem do onog panja od loze, neznam kako se tacno zove valjda cokot, i stavim nove stubove, okopam, bacim djubre i sve sta treba dali ce to krenuti.

А да ипак нађеш неког искусног виноградара да те на лицу места посаветује како да реконструишеш чокоте? Опасно је сећи вишегодишње краке, не сме се то урадити одједном. Вероватно се мора променити и облик чокота, претпостављам у неку вишекраку лепезу. А ако је тако, онда треба одредити и праву висину будућих стубова, размак и пречнике жица.... Није то за потпуног почетника.
 
Da vidim ja da to oko njih rascistim (korov, kupinjak i sve drugo)da prvo njih oslobodim i dodjem do njih pa onda da pozovem nekog ko se u to razume pa da mi kad ih pogleda kaze sta i kako. Mislim da bi tako bilo naj bolje. Mora neko od iskusnijih da vidi u kakvom je to stanju jer naj manje 4-5godina oko njih nista nije radjeno
 
Постоје препоруке да се нов виноград може успешно посадити на месту старог, раскрченог тек након десет до дванаест година?
 
Ako je vinograd 4 5 godina zapusten a ulozice toliko truda da ga osposobi onda po meni je ovo bolje resenje a i loza poale toliko god piranje u kakvom je stanju...
 
Nazad
Vrh