Objekti za smeštaj mehanizacije

dsc0012.jpg
[/IMG]
koje su dimenzije ostalih profila(resetkasti nosaci i drveni elementi) ?
 
Lepo izgleda, samo sto ja na toj slici vidim svega 4 kosnika, a u resetki su sve dijagonalne gredice. Kosnici su samo kod ona tri stuba koji ukrucuju resetku. Na resetci ima nekih vertikala kod stubova. Interesuje me zasto je to radjeno?
To se ne praktikuje prilikom projektovanja istih, ako se stub u celosti koristi kao veza izmedju dve resetke. One se vare ili se srafe za isti, bez dodatnih ojacanja u vidu kutijastih elemenata (cevi).

- - - - - - - - - -

Drveni rogovi mogu da idu i na mnogo vece raspone od 6m, samo sto je tada njihova konstrukcija mnogo komplikovana i skupa. Mada opet izvodljiva. Koriste se takozvane stolice pri njihovom konstruisanju pa se uz pomoc istih raspon moze povecati i do 10m bez problema. Danas se to ne radi jer su celik i beton (za velike raspone prethodno napregnut) uveliko koriste. Naravno to poskupljije izradu objekta pa je jos jedan razloh da se ne radi.

Najposle postoji takozvano laminatno drvo, koje dozvoljava velike raspone kod greda, rogova uz povrcanu nosivost istih elemenata. To laminatno drvo i taj nacin gradnje uveliko se primenjuje u nordijksim zemljama. Gde se hale za hokej, kosarku rukomet prave upravo od tog laminatnog drveta. Rasponi su ogromni (najveca hala ja mislim da moze da primi oko 15000 ljudi a raspon je tu negde oko 40m) i to izgleda fascinantno..
Postavicu slike u toku dana da vidite kako to izgleda

- - - - - - - - - -

Дрвена кровна конструкција са распонима већим од 6м са столицама (скицирано на брзину, па се очито виде грешке у димензијама конструктивних елемената)
20150828112819.jpg


- - - - - - - - - -

И пар хала од Лепљеног ламелираног дрвета, са великим распонима
hotzkonstruktion21.sept.20100391.jpg
9401.png
 
Obratite paznju na ovaj video. Ovde rogovi su 14x10 od vencanice do stolice maksimalna duzina je 4.5m , od stolice pa do slemena su 3.5m to je ukupno 7m





- - - - - - - - - -

Ovako uradjen krov moze se postaviti na zidovima koji su udaljeni i do 12m bez ikakve ploce , ili stubova u sredini.
 
Moj bart prepravlja jednu malu zdradu ciji je krov prosle godine zahvatio pozar. Umesto bagremovih stubova , on je postavio betonske , a rastojanja izmedju stubova su impresivna. Na jedno mesto je cak 8.3m


o8cda1.jpg
 
Koje su ti dimenzije osnove. Bez tih dimenzija nemozemo nista uraditi.

- - - - - - - - - -

Evo ga nas nosac od 8.3m i sa druge strane.

6zwvme.jpg
 
Poslednja izmena:
Verovatno ti je najisplatljivije da uradis montaznu halu.Ako sam dobro razumeo iz ove teme,cena je 50-55 evra po kvm.
 
Sta je najjeftinije to ce reci inzenjer. A takva usluga kosta od 120-160e. Cene materijala stalno variraju tako da se cena menja iz godine u godinu.

Svaka izgradnja koja ide direkno preko majstora ( bravari ili zidari) je mnogo skuplja nego kad se izbegavaju osobe skolovane za taj poso.

Svaki majstor da bi osigurao sebe on mora da stavi mnogo vise materijala nego sto je potrebno. Sav taj pogresno ubaceni materijal samo ce da smeta , a usput bice i placen sa strane ivestitora.
 
Neznam neki standard ali da moze kombajn da udje.

I mi smo radili ovog leta po tom principu - da udje kombajn. Evo i koja slika. Ako nekoga nesto interesuje neka slobodno pita.
Inace objekat je 24x10x4,2-4,7 (visina zavisi od terena, jos nije zavrsena, nije izbetonirana supa, pa zato varira visina).

Ovog puta se zahavaljujem onima koji su pomogli u radovima - s radnom snagom ili s informacijama.

aQoG4Z3.jpg
[/URL][/IMG]

ZZIIO4v.jpg
[/URL][/IMG]

yrrEVpK.jpg
[/URL][/IMG]

((Ko vari, taj je samo pomocnik, majstor je na skeli takodje, ali ovaj drugi je bio hrabriji, i ima duze ruke, pa zato je on "upadao" da vari :cool: ))
 
Poslednja izmena:
Dragane može neki crtež drvene rešetke sa dimenzijama dredica i slikama veze dijagonala i donjeg i gornjeg pojasa?
 
Trebam ovih dana prekrivati garažu i nadstrešnicu za auto i planirao sam postojeći valoplast mijenjati trapeznim limom.
Sad imam neke nedoumice u vezi montaže pošto ću to sam raditi.

Krov je na jednu vodu, pad bočno i naručiću table potrebne dužine (oko tri metra da ne nastavljam po dužini). Znači nastavljaju se samo bočno jedna pored druge, ispod će biti drvene letve 30x50 i fiksiranje samourezujućim vijcima.
Koliko gusto trebam postaviti vijke i da li da zavrnem u trapez ili u donju zonu? Negdje piše da je pravilno u donju zonu (može se bolje stegnuti i otpornije na vibracije), a drugi pišu da to rade lijeni majstori kojima je tako lakše zavrnuti bušilicom bez brige da će se deformisati trapez.

Šta kaže struka, kako je ispravno?
 
Philby malo u tekstu mesas pojmove tako da te je tesko razumeti. evo ti slike koje si trazio. Slikao sam fiksiranje salonit ploca i salonitke , po istom principu se fiksiraju i limene table.


2qxxkyt.jpg
ay3a86.jpg
2nlstg9.jpg
 
Logično je da šrafovi idu u gornju zonu jer donjom zonom se kreće voda. I voda je čudo, uvek nađe svoj put i rupu. A pre će procuriti u kanalu kojim se sva voda na krovu kreće i zato se tu ne šrafi. Možda ne procuri odmah ali za 10-15 godina sigurno hoće. Što se tiče gustine postavljanja vijaka, to ne znam tačno ali mogu ti na PM poslati detaljnije slike gde se vidi koliko često su kod mene majstori (limari) postavljali te vijke.
 
Nazad
Vrh