Objekti za držanje svinja - svinjci

Veliki je problem oko zoohigijene u takvom prasilistu...
Preporucuje se sistem sve unutra-sve napolje, znaci da ako planiras 9 prasilista, onda bi trebalo da ubacis OD JEDNOM 8-9 krmaca na prasenje, i iste da zalucis u isti dan, nakon toga ide dezinfekcija, tralala tralala... ... i sve u krug...

Grupni boks ima prednosti i mane..., naime, ukoliko ne uselis u isto vreme krmace u boks, dodjke do povredjivanja krmaca medjusobno, zna i da dodje do uginuca, ne retko tek odvojena krmaca zna da bude agresivna i da povredi sprasnu krmacu, sto se odrazava na broj mrtvorodjene prasadi...

Pricam ti o manama jer to svi najpre uocimo...

Toliko
..
 
I ja planiram da pravim objekat za grupno drzanje krmaca.Neka povrsina koja je potrebna za krmace je oko 2 m2.Krmace u jednom boksu treba da ti se prase u pribliznom roku par dana jer imaces prooblema koje ti je vec rekao Francuz.A sto se tice agresivnosti u takvim slcajevima evo jedan savet,pre nego sto ubacite krmace u boks pustite nerasta samog unutra jedno pola sata i zatim pustajte krmace unutra,keda dodje do koskanja nerast ima da smiri situaciju.
 
Evo posto On (@NebojsaKostovic) nece da se pohvali kako je sam spremio obor, ja cu...
2wce2ix.jpg

n315ll.jpg
 
Sto se resetki tice ja sam listao svetsku literaturu i evo resenja - Po najnovijem standardu EU resetke koje su livene od betona moraju da budu ovako nekako : Gaziste 3 cm prorez 1,5 cm visina min 5 cm.E sada za kvadraturu kako kome odgovara jer ipak ce jednog dana u skorijoj buducnosti da dodje i taj standard i kod nas.Zato sada ne pravite nesto sto ce te morati prepravljati.Ja trenutno sam u fazi izgradnje tj prepravljanja svinjaca i isto cu da lijem resetke pa kako bog da.Kad pocnem ozbiljnije radove bice slika.Francuz hvala na savetima za bazene pod resetkama.Bice to ceo sistem po tvojim savetima samo sa nekim mojim inovacijama u vidu ispustanja oseke.Pozdrav
 
Sto se tice grupnog drzanja svinja DA ali samo u ispustu na slobodno inace kako rece Francuz bude krvoprolica.Ja sam dve svinje pokusao spojiti zbog manjka prostora dobro ova starija za deset sekundi nezakla ovu mladju napravila joj na vratu sa strane rez 10 cm sa kljovom
 
ja hocu da renoviram neki objekat kiji ima u sredini hodnik u kojem bi bio kanal koji bi isao u osokaru a u njega bi ulivalo iz svakog svinjca kanal naravno tu u hodniku bi bili subleri za svaki kanal to sam mislio da tako uradim jel mi je objekat sirok pa bi mi trebala manja osokara ,sta mislita o tome
 
zvao sam juce firmu koja pravi pvc resetke nosivost 500 kg po tabli a velicina je 60 cm*40cm*4cm i kosta 640 dinara,jel skupo ili nije
 
nije to skupo gde si to nasao jel betonske resetke kvadrat je 2000-2500 zavisi koliko su debele a i koliko ti treba
 
molim vas cenjene kolege za savet sta da radim za pod u farmi dali da polozim ciglu i fuge upunim bitumenom ili postoji neko srestvo za premazivanje poda da bude dobra toplotna izolacija i da se neklizaju,hvala ako ima recitemi gde mogu da ga kupim i kolko je evra
 
molio bih kolege za savet,hocu da uradim pojilice u oborima,tipa sisaljki,ako fiksiram tiplama i metalnim nosacima pocinkovanu cev za zid jel moguce da krmaca iscupa pojilicu iz nosaca ili samu sisaljku iz kolena?da li se to nekom desavalo?
 
Meni se dešavalo da krmače počupaju tiplove i metalne nosače.Moj ti je savet da cev ankerišeš i onda nema problema.Evo kako sam ja namestio pojilice od kazana za bojler i njime napajam 2 boksa.U kazan je ugrađen plovak od wc kazančeta i stalno imaju svežu vodu.U slučaju da nestane struja vodu možeš ručno sipati i ako treba neki lek ne daj bože takođe smo zatvoriš ventil.Kazan je okačen,pritisak vode je manji i nema rastura,piju bez problema.

2sbrjur.jpg


30aubly.jpg


2wp58v8.jpg
 
Ja sam kod mene sistem napajanja svinja uradio konplet od plasticnih cevi.Vec 4 godime kako sam postavio i nijedan problem nisam imao .Zasto?Zato sto sam sve pojilice stavio u sam cosak od bokseva.Kao prvo nempgu svinje da se cesu o pojilicu tokom toplih dana da bi se rashladile.\drugo poznato je da svinja ima vrlo jak stisak vilice tako da ako stavite pojilice na sredini boksa velika verovatnoca je da je ih probati odgristi a kada stavite u sam cosak boksa ona vrhom svoje njuske,rala ili kako vec hocete da nazovete nema tu snagu ugriza i vase pojilice su sigurne.Onda nema tolko rastura vode jer nepije na stranu i tako joj cur iz ustta nego "sise"bukvalno.Videcu sutra da slikam i izbacim slike da vidite kako je kod mene.Verujte za 4 godine ni jednom nisam imao problem,kako sam ih postavio tako stoje,nema cupanja nema lomljenja i sve je konpletnood plastike ni jedna metalna cev.
 
@gagi77 Jedno pitanje.Gledam sliku i nije mi jasno koju ulogu ima taj kazan?Ono crevo je od vode? zar nebi bilo lakse da se kazan izbegne i spoji vodovodno crevo direktno sa pojilicom?Ili kazan ima mozda neku ulogu koju ja nisam primetio... Sto se tice svinjca i ideje svaka cast uredno i cisto !
 
Ja sam do skoro imao problema sa vodom i zato sam rešio da stavim kazan...kad nestane mogu da donesem i sipam.Drugo...manji je pritisak i rastur nego kad je povezano direktno.Crevo koje se vidi na slici je povezano na metalnu cev koja na sebi ima ventil gde mogu da zaustavim vodu kad ubacujem neki prašak itd.
 
ovo sa kazanom je odlicno resenje,tako se na pojilicama dobija mnogo manji pritisak,dovoljan za napajanje,a ne previse jak da bi smanjio dugovecnost pojilice.kolega gagi 77 hvala na slikama,a nadam se da ce i kolega none 73 postaviti slike svog resenja,svima ce nam koristiti.
 
jel mi moze reci neko koliki mi treba ventilator za prasiliste velicine 25kv metara i visine 2.80 znacu grubo 70 kubika
 
kolega hvala puno,svaka cast na resenju,sutra krecem u izradu pojilica kod mene i isto cu tako postaviti u cosak s tim sto cu postaviti pocinkovanu cev,mada sad vidim i da pvc cevi odlicno sluze.
 
Nazad
Vrh