O konjima

Не знам коју маст си ти користио, обзиром да они имају неколико врста масти за копита. Конкретно наручио сам катран и "ефол" (ако се не варам тако се зове марка) -са зеленим поклонцем. Рођак ми је доносио из Аустрије , а и ја сам куповао када сам ишао тамо и не бих баш рекао да је Клаит скуп, пре ће бити да смо ми сиротиња. нпр 1кг масти з акопита је 1200дин, али ако погледаш колико губиш ако не негујеш копита, јбг, нема ништа бесплатно. Користим у редовној употреби свежу свињску, неусољену маст, и она је сасвим ОК, али то је довољно само за рекреативне коње, липицанере који се не користе пречесто, као и за коње којима не постоје било какви проблему везани за копита, за све остало потербно је нешто озбиљније што свињска маст не може да одради, а ми, као што рекох немамо где да купимо. Као да тражимо део за свемирски брод.

- - - - - - - - - -

Везано за потковице - молио бих да ми било ко да "кључ" за одређивање величине потковица - тј које димензије су за 1, које за два, које за 0 а које за 00, тако да могу да премерим копита и наручим потковице.
 
Razlicite vrste konja imaju razlicita kopita, ali neke generalne mere za duzinu i sirinu idu ovako:
(prvi unos sirina, drugi duzina)

00 - od 105mm ; od 115mm
0 - od 113mm ;od 123mm
1 - od 118mm ;od 130mm
2 - od 124mm ;od 137mm

Kopita meris tako sto, uzimash meru za sirinu sa najsirih delova kopite, a duzinu meris od vrha kopita do pocetka zabice, znaci ne racunash petu.
Naravno kopita moras cvikovati prvo na zeljenu duzinu pa ondak meriti...

Sto se tiche Claira uzimao sam dosta stvari od njih, ali stvarno imaju jake cene bez nekog posebnog razloga, uzmi recimo katalog FinnTack-a/Horze-a pa ces videti da su neke cene cak i povoljnije, a stvari su dosta kvalitetnije.
 
Poslednja izmena od urednika:
Možda ću trećeg novembra na vašar u rumu.Dali bih mogao da navratim pa da pogledam amove.
 
Možda ću trećeg novembra na vašar u rumu.Dali bih mogao da navratim pa da pogledam amove.
Videćemo, daleko je treći...Po meni, nije ti uopšte važno da pogledaš amove kakve sam pravio, nađeš negde polovan am i pazariš, pa po istim merama, gledajući u uzorak napraviš nov (kopiraš), važno ti je samo da nabaviš alat i materijal za rad, u vidu igala, šilo, konac, kožni opasači u uprtači...
 
mukotrpan je to poso sarački a za nas još mukotrpniji,šavovi neće biti isti iste duzine,gorni deo ama je najtezi da sa napravi,moze da se nađu jeftino rašiveni amovi polovni i da se u postojeće rupe sije sve u svemu jebada
 
Cisto sumnjam ako to neko nije gledao kako se radi, da ce sam uspeti da napravi. Ispravite me ako gresim..
 
Videćemo, daleko je treći...Po meni, nije ti uopšte važno da pogledaš amove kakve sam pravio, nađeš negde polovan am i pazariš, pa po istim merama, gledajući u uzorak napraviš nov (kopiraš), važno ti je samo da nabaviš alat i materijal za rad, u vidu igala, šilo, konac, kožni opasači u uprtači...
Ok pozzz...
 
Poslednja izmena od urednika:
Cisto sumnjam ako to neko nije gledao kako se radi, da ce sam uspeti da napravi. Ispravite me ako gresim..
Delimično si u pravu...Išao sam kod majstora-sarača u Rumu, sada je pokojni, i gledao kako on radi, ali je većinu stvari odrađivao mašinski, čak i rupe, pa sam ga zamolio da mi pokaže kako se nekada, po tradiciji, radilo...Onda sam jedne jeseni nakupovao kožnih opasača i uprtača Vojne Policije nekadašnje JNA, u IZVRSNOM stanju, mislim čak i da su novi, nenošeni, stajali u nekom magacinu, garantujem, i preko zime, počeo sa izradom. Završio sam za nepunih mesec dana, ali nisam radio svakodnevno, već kada ugrabim vremena. Napravio sam, bez lažne skromnosti, zaista kvalitetan am, pre svega funkcionalan, a istovremeno i lep. Računao sam da me je izrada koštala, BEZ RAČUNANJA SOPSTVENOG RADA I TRUDA, oko 30 eura...
Vlado, otkude Leskovac (moram MALKO se našalim s tebe), jebada jeste, al će mi ostanu 100 evrići u džep, plus što ću si imam am koji nema niki, unikatan...Kad proteram čerez sokaci, svaki će me pogleduje i osvrće se po mene...Nema da si mislim oće pukne il će se raspadne ko ovi od "kinesku" kožu...
VELIKI POZDRAV ZA TEBE, i nemoj mi zameriti, umem i ja da se "frljam s padeži" kad oću, jer sam izvesno vreme živeo i radio tu dole,u jednom gradu blizu tebe, i naglasak i govor juga Srbije mi zaista nije stran, naravno, i ljudi su veoma druželjubivi i gostoprimljivi i spremni da priteknu u pomoć, kao i da se našale, pa tako posmatraj i ti ovih mojih par poslednjih rečenica ...
 
tako je polu zemljak pričaj da te razumem:bravo:ako si sam šio kompletan am nisu samo 100evrića ostala u dzep,mnogo više je ostalo,al brate rupa po rupu.čisto da ti kazem ako neki put hoćeš da farbaš am,boju nađi iz štampariju stu boju se farba koza,a razblazuje se sa petrolej,odma nov am dobiješ
 
@dobrodol
Jel am nema zadnji deo, odnosno kod mene u kraju su amovi sa paldunom(čini mi se da to ide pod rep) i zadnjim delom koji ide od ,,zama,, (kaiševa za kačenje rude) do ispod butina imitirajući grudnjak?
I koji am je bolji za konja?
 
Postoji više varijacija 2 vrste amova.Takav am kakav opisuješ je zapravo am za taljige (starinska kola) tzv. "taljižni am" i taj kaiš služi da konj njime koči niz breg, jer nisu postojale nikakve kočnice...Oprema za prezanje se razlikuje, u zavisnosti od toga u kakva kola se preže jedan ili više konja, kao i od toga za koju svrhu su namenjena kola. Osnovna oprema za prezanje su Am i Homut. Kod ama se vučna snaga prenosi na grudnjak ili pršnjak, dok se, kod homuta, vučna snaga prenosi na okovratnik.
Bolji je homut, jer je konj na vratu najjači, i engleski amovi su ovog tipa, dok je kod nas u Vojvodini najzastupljeniji tzv, "švapski sistem" odnosno am sa prsnikom, opet u više varijanti, lakši za paradu, tzv. "sersani", poluparadni i standardni-radni, kakve sam i sam pravio, a ima i u susednim selima Krajišnika i Kordunaša koji još uvek, u skladu s tradicijom koju su poneli odande, koriste karakterističan homut sa šiljcima...
 
Za mazanja kopita koristim jarecu loj, istopljenu. Kazu da je jareca loj lekovita, tako da sigurno valja za kopita.

Kobila mi potkovana samo u prednje noge, potkovice pravio kovac 1000 din.par.
 
fotografija0319.jpg


Kupio opremu korišćenu .
 
Poslednja izmena od urednika:
misliš ko praćka se rastezav.i đuran i nikola prave lepe amove al praćka.kajasi od 4m budu nakraju 6m,,vrlo kvalitetna koza original teleći boks,,
 
Nazad
Vrh