NS hibridi

Bio juce na savetovanju o strnim zitima, bili ljudu iz NS instituta.Svaka im cast na iznetim podacima vezanim za proizvodnju psenice.
Ali su se obrkali i to posteno sa reklamnim materijalom.Dele "Novine NS Seme" izdanje prolece 2013.Kad ga malo prelistam, ima nekih tabela sa rezultatima kukuruza unazad nekoliko godina.U jednoj tabeli rezultati od 16 do skoro 20 t/ha(odma privuce paznju), a ispod tabele u napomeni pise:
"Prinos ustanovljen preracunavanjem na osnovu prinosa reda duzine 14,3 m."
AUUU ljudi! Pa tako ja odredjujem priblizan prinos u septembru pre krunjenja na njivi, ali da i institut koristi takvu metodu za odredjivanje prinosa u ogledu.....
 
drobi, jesi li nekada postavljao ogled pa da znas kako se određuje prinos u ogledu? Ne mislim na ogled koji svi najčešće izvode tako što parcelu podele na dva ili tri dela, već na Latinski kvadrat, splitplot metod ili blok sistem.
 
Najbolji pokazatelj prinosa je,kad se poseje makro ogled i to najmanje 1ha pa navise,a kad se poseje u 1kj 10 hibrida svaki hibrid par redi to nije pravi pokazatelj:ppozdrav:
 
roberte takav ogled nije precizan. Koliko klasa zemljišta bude na jednoj parceli od 1 ha? Nekada i po 5 klasa bude. Ogled je precizan kad se radi u najmanje 3 ponavljanja. Što više ponavljanja to će biti precizniji rezultati.
 
drobi, jesi li nekada postavljao ogled pa da znas kako se određuje prinos u ogledu? Ne mislim na ogled koji svi najčešće izvode tako što parcelu podele na dva ili tri dela, već na Latinski kvadrat, splitplot metod ili blok sistem.

Nisam nikada postavio niciji ogled, jer ti njihovi ogledi nemaju nikakvog smisla sem marketinskih.
Jedini ogled koji priznajem je na mojoj njivi(telecka visoravan),sa mojom(mogucom) agrotehnikom i sa mogucnostima svog novcanika.Smatram da svaka proizvodnja ima svoj rentabilitet, i nije uvek maksimalno ulaganje i najveci prinos najprofitabilniji.
 
drobi to se podrazumeva da su njihovi ogledi u svrhu marketinga i bolje prodaje. Hteo sam samo da kažem kako oni dolaze do tih ne realnih rezultata za proizvodjače. Nemoj da misliš da ih branim, ja NS SEME ne sejem već par godina.
 
Ja sam sve do 2007. bio za domace, nisam hteo ni zp da kupim jer je ns Vojvodjansko.Ali te susne godine sam se gadno opeko sa ns hibridima.Te godine sam vec imao nesto malo Pioneera na probu, i to me je izvuklo(te godine u setvi kukuruza sam ostavio radno mesto, postao cisto seljak sa 5kj svoje i 13 kj starijeg i 10 kj novog zakupa, kredit preko glave,plate vise nema).Da sam imao samo ns semena posijano, najverovatnije bih iso nazad molit gazdu da me primi ponovo u fabriku.Onda sam reko: "nikad vise domace seme", mada sam posle probao nekoliko as-ova,pa prosle godine nekoliko zp-a(cisto da bojkotujem pioneer i dkc zbog nenormalnog povecanja cena), ali sam u jesen opet doso na zakljucak da, na mom terenu najvecu stabilnost daje pioneer i dekalb.Vece ulaganje u seme jeste da mi boli svakog proleca, ali u zetvi se opravdava.
Znam da u kisnim godinama ni domaci hibridi ne zaostaju od stranih po prinosu, mozda na nizim terenima ne zaostaju ni u losijim godinama, ali kod mene od 5 godina 1 je extra 2 prihvatljive i 2 lose za kukuruz.Zbog toga mi puno veci stabilnost daju strani hibridi.Druga stvar je vlaga u berbi, koji kod domacih nije ni priblizan stranima, kod rezultata ogleda se odbija vlagi iz sirovog zrna i dobije se odlican rezultat, ali meni na otkupnom mestu odbiju i susenje, sto i nije malo(naravno ne samo meni nego svima nama), pa se profitabilnost odma promeni.
Hvala bogu da su nasi instituti zivi i zdravi, to je nase, ljudi tamo rade,zaradjuju...., i kod svake kupovine smatram da se treba kupovati domaci proizvod(to mi kaze zdrav razum), ali u ovom slucaju patriotsko ponasanje vec ide na moju stetu, i okrenuo sam se strancima.
Dok se ne ponasamo svi patriotski dotle nam u globalnom bolje nece biti, samo sto je kod nas mentalitet takav da svi gledaju ko koga i gde da zaj*be.Ne mora domaci proizvod da bude jeftiniji od stranca, ali treba da ima priblizan kvalitet.A to kod nas uglavnom nedostaje.Ali skrenuo sam od teme.... izvinjavam se.
 
NS izasao sa cenom kuruza 4000din/sj,ja cu uzeti 5043 da probam,ionako treba da idem da kupim soje i s. graska..
 
Maloprodajne cene semena kukuruza za 2014. godinuMaloprodajna jedinica (25.000 semena) Maloprodajna cena
(sa PDV-om)
NS-3022, NS-4051, NS-5063, NS-Aleksandra 4.400,oo din.
NS-205, NS-208, NS-223, NS-3014, NS-4015, NS-4023, NS-4030, NS-444 Ultra,
NS-5010, NS-5043, NS-5051, NS-6010, NS-6030, NS-6043, NS-6102,
NS-640, NS-640 Ultra, NS-7020, Radan, Tisa, Zenit 4.000,oo din.
NS-444, NS-501, NS-540, NS-770 3.700,oo din.
NS-620 K 4.700,oo din.

Ukoliko je seme tretirano insekticidom osnovna cena se uvećava za: PONCHO 0,5 => 900,oo din./SJ (dok traju zalihe)
PONCHO 1,25 => 1500,oo din./SJ (dok traju zalihe)
SONIDO => 1100,oo din./SJ
DODATNE POGODNOSTI:
Za kupljenih 10 SJ semena kukuruza u maloprodaji kupac dobija 1 SJ gratis!
 
probacu rimi pr na jednoj njivi,prosle god. je jedan kod nas posejao pegaz,on je isto klirfild,rod je bio nesto slabiji,e sad` ko zna uzroka moze biti dosta,po njegovoj prici nesto mi je sumnjiv,kao navodno zrno nije bilo dovoljno popunjeno a kolicinski ga je bilo..
 
probacu rimi pr na jednoj njivi,prosle god. je jedan kod nas posejao pegaz,on je isto klirfild,rod je bio nesto slabiji,e sad` ko zna uzroka moze biti dosta,po njegovoj prici nesto mi je sumnjiv,kao navodno zrno nije bilo dovoljno popunjeno a kolicinski ga je bilo..

to je moguce. mi smo tako prosli sa neomom... barolo je bio vise rodan, ali neoma je clearfield, ali je i prinos bio manji.
 
I meni prosle godine Adagio, isto tako, bilo je 2000 kg prosek po lancu, ali je bilo dosta praznih semenki. . . Vidim da na njihovom sajtu kazu za rimi i ostale clearfild hibride da kao manje rode u odnosu na fantaziju i ostale . . .
 
Malo je rano za ovo pitanje,ali ajde da ga postavim.Na koji razmak sejete NS 6030?Ide na I klasu zemljista,gde je baceno 100 kg MAP-a i bacam jos 150 kg Ureje?!Razmisljam na 24,5 mislim da je to OK,a konkurencija na toj njivi ce mu biti Pionir T56
 
Ja ga godinama sejem na 24,7 (tako može da seje sejalica) bez osnovnog đubriva sa 130 kg Uree predsetveno, i retko kad bude ispod 2 četvorotonke klipa po kj. I naravno uvek ide na najbolju zemlju...
 
Malo je rano za ovo pitanje,ali ajde da ga postavim.Na koji razmak sejete NS 6030?Ide na I klasu zemljista,gde je baceno 100 kg MAP-a i bacam jos 150 kg Ureje?!Razmisljam na 24,5 mislim da je to OK,a konkurencija na toj njivi ce mu biti Pionir T56
Slobodno ga sej na taj razmak, a imaće dobru konkurenciju.
 
Definitivno ove godine idu 444ns samo.
i to zbbog duo sistema zbog fokusa herbicida.
sutra idem u kupovinu.
 
Nazad
Vrh