Novi poreski sistem za poljoprivredne proizvodjace

S obzirom na saopštenje I ima logike da tako bude .Ako nećeš u "preduzetnike" nema ni PDV-a.
 
Sad ce 1.1.2014. a i rok do 15.1.2014 a mi jos nagadjamo dajemo odgovore strucno da ni sami neznaju sta pisu ,ni kako ce biti sve bolje od boljeg,pa sto ne naprave neke informatore pa da lepo kao sav normalan covek kazu tako i tako...
 
Sto se ti za to sekiras. Taj porez, ako ga bude bilo, ti ga neces ni osetiti.
Ne znam da li se poznajemo a voleo bi da se upoznamo uzivo.Neto prihod koji se iskaze na kraju godine moze da se ukalkulise na razne nacine.Da li cu ja osetiti porez ili ne nije na tebi da presudis, a inace ovo o cemu se ovde govori vec placamo svi koji smo u pdv-u.
 
GAZDINSTVA NE VODE POSLOVNE KNJIGE
Beograd, 11. decembar 2013.
Lazar Krstic.jpg
Ministar finansija Lazar Krstić objavio je objašnjenje o primeni Zakona o državnoj upravi dela koje se odnosi na obavezu vođenja poslovnih knjiga fizičkog lica koje ostvaruje prihod od polјoprivrede i šumarstva, počev od 1. januara 2014. godine, prema zakonu kojim se uređuje porez na dohodak građana. U objašnjenju, koje je potpisao ministar finansija, se kaže:„Fizičko lice koje ostvaruje prihode obavlјanjem delatnosti polјoprivrede i šumarstva, odnosno prihode od prodaje polјoprivrednih i šumskih proizvoda (u dalјem tekstu: prihod od polјoprivrede) stiče status preduzetnika:
1) po sili zakona - ukoliko je obveznik poreza na dodatu vrednost u skladu sa zakonom kojim se uređuje porez na dodatu vrednost (ovo rešenje uvedeno je istovremeno sa uvođenjem poreza na dodatu vrednost – počev od 1. januara 2005. godine);
2) po sopstvenom opredelјenju – ukoliko je reč o nosiocu porodičnog polјoprivrednog gazdinstva upisanom u registar polјoprivrednih gazdinstava u skladu sa propisima kojima se uređuje registracija polјoprivrednih gazdinstava koji se opredelio da ima svojstvo preduzetnika. Predmetno opredelјenje vrši se podnošenjem poreske prijave nadležnom poreskom organu (Obrazac PPDG-1).Samo u navedenim slučajevima postoji obaveza vođenja poslovnih knjiga u skladu sa zakonom kojim se uređuje porez na dohodak građana.Fizičko lice koje ostvaruje prihod od polјoprivrede, a nema status preduzetnika nema ni obavezu vođenja poslovnih knjiga.”
 
Milane malo bolje protumačite ono što ste pročitali jer nema svako registrovano gazdinstvo status preduzetnika.
 
Registrovana polj.gazdinstva po zelji ko kako hoce.
Registrovana polj.gazdinstva koja su u PDV-u prelaze u preduzetnike.

Mislim da je ovo samo uvod i da ce za godinu ili dve morati svi da vode knjige.Izmislice sad sigurno nesto da "preduzetnici" mogu a reg.polj.gazdinstva ne mogu i tako ce polako naterati sve da budu 'preduzetnici'.
 
Nemojte danima unositi nemir za sada knige nije obavezno voditi videcemo kada ce preci uobavezu, jer ko predje 8 mil dinara verovatno vec i vodi knjige zbog sebe a ne zbog drzave.
 
Sredinom osamdesetih kada sam krenuo na odsluženje vojnog roka rečeno mije da se neprijavljujem za ništa dobrovoljno pa makar to bila i takozvana marenda, tako da i po ovom pitanju imam isti stav. Ako nekad budemo primorani da se mora po slovu zakona e toje već druga priča. Lepo je kad se dobije nešto od države ali sa pdv-om se nemojte igrati, kontrole još nije bilo ali uskoro dobijaju zeleno svetlo za kontrolu gazdinstva koja su u sistemu.
 
Nije kolega u tvom postu nemir nego desetak dana vode debatu sta ce biti sa knjigama i knjigovodjama,pa bice nekako ovo je srbija bice rupa vise nego u svajcarskom siru.Izvini Dragane samo je ispalo da sam se oglasio posle tvog posta,pa je tako ispalo.Pozdrav
 
Rale druze ljudi se brinu da im i to malo sto ostane od te silne muke ne izotimaju ovi iz vlasti jer jednostavno nas jasu sve vise.Iskren da budem prilicno sam se uzentao oko ovog svega jer nismo imali ni objasnjenja,a ni koga da ppitamo da nam se detaljno objasni i sve rasclani da vidimo na svojim primerima koje su nase obaveze nametnute od strane drzave,a koja su nasa prava,zato i jesmo natukli ovoliko strana u ovoj temi koja je jako vazna za svakog od nas koji se ovim bavi.Za mene i dalje ostaje ne jasno sta su sada iskombinovali,da li je sistem prijave kao preduzetnika(privredni subjekt) iz razloga na ostvarivanje ukupnog prihoda od odredjene kolicine para na godisnjem nivou,ili sta.Vi koji ste vec u ovoj prici u pdv-u,da li je 4 miliona dinara na godisnjem nivou cifra po kojoj si u obavezi da budes u tome,ili se prijavljujes proizvoljno?
 
Morala se dici galama oko neceg sto nam radi o glavi. Tek u zadnjih par dana je donekje razjasnjeno, ali jos to nije kristalno jasno. Sa svih strana je kuljalo nezadovoljstvo pa su se i oni mozda malo zamislili. Da se samo cutalo ko ovce pred klanje mozda bi bilo i gore.
 
Nazad
Vrh