Novi poreski sistem za poljoprivredne proizvodjace

Posle objasnjenja Ministarstva Finansija sve je mnogo jasnije. Knjige ce voditi samo obveznici PDV-a odnosno oni koji su ostvarili promet u predhodnoj godini veci od 8 miliona.
 
Evo informacija sa noćašnjeg sastanka pričala je žena o pravilniku bila je učesnik seminara o ovoj temi .Dobrovojno se ulazi u sistem pdv-a,ko ima prihod veći od 2.000.000 dinara može ući a ko prelazi 8.000.000 dinara obavezan je, pdv se povećava sa 8 % na 10% .Ko nije u sistemu pdv-a kada prodaje robu dobija iznos pdve-a na cenu robe nema nikakvih izmena sve po starom nije obavezno vođenje knjiga i PIO veze nema sa ovom temom.

Znaci li to da ce nasa roba biti dva posto skuplja:sta:
 
iz kog razloga bi neko pristao da bude preduzetnik i da sebi navuce jos troska i obaveze tj koja bi prednost bila statusa preduzetnika pa da bi se neko upustio u to i zatrazio taj status ?
 
Svako ima svoj cilj i zeli to da ostvari,ima tu i dobrih stvari ulaskom u pdv ostvarujete vi i povracaj jednog dela,ili kada obnavljate mehanizaciju samo tu nema zezanja bice rigorozne kontrole i treba paziti.
 
Cena za tebe nije 16,20 nego osnovna cena +pdv cini 16,20,to mora biti istaknuto,i na obracunima iskazano posebno.Svi koji su u sistemu sami fakturisu dobiju osnovnu cenu plus obracunaju pdv.Tako da dobijes i ti pdv,da nemas RPG sa aktivnim statusom imao bi manju cenu za pdv iznos,zato sam prinudjen da se registrujem i da napustim klub Hobi poljoprivrednika.

Dakle svima nama koji nismo u PDV-u trenutna cena kukuruza je oko 14.9 din gde nam se dodaje PDV od 8% sto znaci 16.20 din! A ostalima koji su u PDV-u na 16.20 din se dodaje 8% sto je 17.49 din. Dali sam u pravu?
 
Pero nisu u pravu,uvek svaka istaknuta cena kod tvog otkupljivača je sa PDV-om,nekada ste imali 5% a mi u PDV.u 8% sada je za sve jednako. Razlika je što si ti svoj PDV stavio u džep a ja sam ga platio državi.

- - - - - - - - - -

I nama se isplaćuje ista cena kao I vama tj 16.2 sa PDV-om,mi ga uvek pominjemo jer ga obračunavamo kod knjigovođe,vama je nebitan totalno nemate nikakvo opterećenje ,bar za sada.
 
Otprilike toje to samo on ima na kraju da plati pa nije sve to njegovo mora dobro da vodi te knige jer na visak i on placa porez.Bolje prijatelju da ti o objasne kolege koji vec koriste sistem ja sam amater koji je dosada izbegavao i registraciju i vise ne mere tako.
 
Pero nisu u pravu,uvek svaka istaknuta cena kod tvog otkupljivača je sa PDV-om,nekada ste imali 5% a mi u PDV.u 8% sada je za sve jednako. Razlika je što si ti svoj PDV stavio u džep a ja sam ga platio državi.

- - - - - - - - - -

I nama se isplaćuje ista cena kao I vama tj 16.2 sa PDV-om,mi ga uvek pominjemo jer ga obračunavamo kod knjigovođe,vama je nebitan totalno nemate nikakvo opterećenje ,bar za sada.

Upravo to nije mi jasno bilo. Mislio sam da vi koji ste u sistemu PDV-a mozete ostvariti cenu od 16.2 + 8% sto znaci 17.49 din.( u temi Trenutna cena kukuruza Dusan A iz Crepaje je napisao da na ceni od 16.00-16.1 dobije i PDV od 8% sto je 17.28 din. na kukuruzu sa lagera)
A ujedno vidim da neki clanovi koji nisu u PDV-u takodje pricaju da imaju pravo na PDV odnosno mislio sam da imaju pravo da na tih 16.2 + 8%.
 
Ako je tako kako ovde neki tumace zakon onda ne vidim svrhu promena zakona. To na dobrovoljnoj bazi je jako skakljivo i treba ga dobro protumatici i razjasniti. Da ne bude da ako imas registrovano aktivno PG da si automatski i preduzetnik. Ne vidim svrhu bilo cega ovde sto mi pricamo i polemisemo ako ce sve ostati po starom osim ako nisi lud pa dobrovoljno hoces da te dodatno oporezuju.
 
Upravo to nije mi jasno bilo. Mislio sam da vi koji ste u sistemu PDV-a mozete ostvariti cenu od 16.2 + 8% sto znaci 17.49 din.( u temi Trenutna cena kukuruza Dusan A iz Crepaje je napisao da na ceni od 16.00-16.1 dobije i PDV od 8% sto je 17.28 din. na kukuruzu sa lagera)
A ujedno vidim da neki clanovi koji nisu u PDV-u takodje pricaju da imaju pravo na PDV odnosno mislio sam da imaju pravo da na tih 16.2 + 8%.
Ne ne svi imamo istu cenu tj ta cena koju nam isplaćuju je sa PDV-om , rzlika je kanije u knjiženju..itd
 
Ako je tako kako ovde neki tumace zakon onda ne vidim svrhu promena zakona. To na dobrovoljnoj bazi je jako skakljivo i treba ga dobro protumatici i razjasniti. Da ne bude da ako imas registrovano aktivno PG da si automatski i preduzetnik. Ne vidim svrhu bilo cega ovde sto mi pricamo i polemisemo ako ce sve ostati po starom osim ako nisi lud pa dobrovoljno hoces da te dodatno oporezuju.
Vrlo lako moguć scenario
 
Da li neko ima neko razumno objašnjenje za sledeće pitanje:
Zašto mora da se uplaćuje PIO ako ja ne bih da imam penziju?
Зато што ће држава сутра доћи у позицију да ти плаћа материјално обезбеђење и друге видове социјалне помоћи а овако ипак упумпаваш неке паре у фонд (друго је питање како се управља тим фондом).
 
Ministar nista novo sustinski nije rekao.
Ponovio je isto ono sto pise u zakonu, a svakom ko ga je pazljivo citao moglo je biti jasno.
Tacno je dakle da knjige vode svi oni koji su u PDV-u sa ukupnim prometom vecim od 8 miliona. Ta obaveza je postojala I do sad. Naprosto da bi bio u sistemu PDV-a moras voditi knjigovodstvo.
Medjutim.. U zakonu takodje pise da su knjige obavezni da vode oni koji imaju status samostalne delatnosti u pogledu poljoprivrede, a ukupan promet kod njih prelazi 6 miliona. Znaci nalaze se negde izmedju 6 I 8 miliona I jos uvek ne moraju biti po sili zakona u PDV-u. Isto tako stoji da oni ciji je promet manji od 6 miliona imaju pravo da biraju da li ce imati knjigovodstvo, ili ce biti oporezovani pausalno. Po logici stvari, ako su oni u PDV-u vec obavezni da imaju racunovodstvo, ove dve odredbe se odnose na one koji po sopstvenoj volji bez zakonske prisile resavaju da "unaprede" posao I dobiju status "samostalne delatnosti".
Sad smo dosli do grma u kojem lezi zec! Ko bi se odlucio na takav korak ako nema neki "interes"!? Ne moras ti, formalno jeste tako, ali sta "gubis", a sta "dobijas"?Ne bih rekao da je neko usvajao zakon bez namere da njim nesto postigne, odnosno da ostavi gradjanstvu na odlucivanje hoce li sebi navuci na vrat jos troska I poreza, ili ce mudro cutati I praviti se nevest.
Sustina svega je "stap ili sangarepa"! Mada ta sangarepa bas I nije tako primamljiva, ali je ipak "bolja" od stapa..
Slusam od letos vec price da nece svako moci da ostvari povrat PDV-a prilikom prodaje svojih proizvoda. Od prilike u to vreme su zaveli obavezu dostavljanja potvrde o aktivnom statusu gazdinstva..
Moje licno misljenje, sto je zapravo srz citave ove price I ujdurme, a ministar ju je "mudro" ispustio I presao preko nje, da povracaj PDV-a nece moci da dobije onaj koji ne placa porez na dohodak, i ima gazdinstvo koje se bavi samostalnom delatnosti, a to kao sto rekoh moze biti obveznik koji obavezu izmiruje pausalno, ili putem knjigovodstva.
Daj boze da bude tako, ali se plasim da ima i gore. Pored toga, prica se takodje da ce svakog ko nema "samostalnu delatnost" oporezovati sa 20 procenata prilikom svake prodaje proizvoda.
Znaci u startu manja cena za trecinu u odnosu na onog ko se bude opredelio da placa porez na dohodak.

E sad da sangarepa bas I nije tako slatka..
Ko se registruje kao "samostalna delatnost", PIO I zdravstveno placa srazmerno prihodu. Ukupni procenti su, vec je spominjano tu oko 47 procenata sabrano sa porezom na dohodak.
Kako sam shvatio iz dosadasnje diskusije I svojih saznanja postoji nesto sto se zove neoporeziva dobit, koja je valjda 2 miliona dinara na godisnjem nivou. Znaci taj iznos dobiti se ne oporezuje se, I uzima se u obzir da gazdinstva; imaju vise clanova, da svi oni rade I I imaju svoje troskove. To se ostavlja tako da kazem za "zivot. Sve ono sto pretekne, znaci sume preko dva miliona, oporezuje se, I prakticno ide drzavi pola. Imas ukupunu godisnji zaradu 3 miliona. 500.000 placas porez!
Trulava neka sangarepa..
Na predavanju na kom sam bio, covek je izracunao da ce vece iznose imati oni sa knjigama no pausalci..
On je naveo da bi gazdinstvo recimo od 30 Ha placalo u pausalnom obliku 160.000 dinara, a ako vodi knjige 210.000. Odakle mu ti iznosi pojma nemam, rece da je osnovica valjda 300.000 din, sto bi bilo srazmerno ukupnom prihodu od 2.300.000 .

Ne verujem da u svemu ovome ima naivnosti, naprotiv!

Ne zaboravite porez na imovinu I najmanje 30 Eur po hektaru opterecenja.

Ja sam grubom racunicom dosao do zakljucka, da ce nas zbirno ovi porezi kostati od prilike 1000 Eur na svakih 10 Ha. Od prilike kolike su do sad bile subvencije, I jos malo vise.
Sve ovo je nacin da se zapravo subvencije povuku nazad u budzet I uzme jos malo, a da se na TV-u prica kako se poljoprivreda mnogo pomaze..

Procitano je samo skup mojih zakljucaka I skromno vidjenje stvari.
 
Poslednja izmena:
U tom novom zakonu se kaze, cini mi se, da je PIO obavezan za sva registrovana PG(ne doslovce od reci dod reci). Dakle ako neces u PIO nema PDV-a ni subvencija. Ja sam to tako nekako shvatio, a onda ako si aktivno PG moras da vodis knjige. To mi lici na to dobrovoljno.
Ako neces da se registrujes, ne moras, nema subvencija ali ni PDV-a, ali nema ni dodatnih troskova oko knjigovodje i dodatnog poreza na dohodak (kako kaze zakon).
Daj Boze da ja nisam u pravu, ali nesto mi se cini "da sam video cica macu".
Velika vecina je usla u PIO zbog subvencija i sad ne mogu napolje. Zabluda je da je PIO na dobrovoljnoj bazi, jer da je tako svako bi u svakom momentu mogao da izadje iz PI-a, a cik probaj.
 
Evo informacija sa noćašnjeg sastanka pričala je žena o pravilniku bila je učesnik seminara o ovoj temi .Dobrovojno se ulazi u sistem pdv-a,ko ima prihod veći od 2.000.000 dinara može ući a ko prelazi 8.000.000 dinara obavezan je, pdv se povećava sa 8 % na 10% .Ko nije u sistemu pdv-a kada prodaje robu dobija iznos pdve-a na cenu robe nema nikakvih izmena sve po starom nije obavezno vođenje knjiga i PIO veze nema sa ovom temom.
"Ko nije u sistemu pdv"
To sam je ja pitao:osmeh:veceras
 
Onda ne vidim razlog da bilo ko vodi knjige ako nije u PDV. Izlaze se nepotrebnom trosku i to svojevoljno.

Nepotrebnom trosku.. To je Vase vidjenje .... jer niste upoznati sa problematikom ...vodjenje knjiga..... A kad bi ste bili bolje upoznati uvideli bi ste da oni koji vode knjige ... imaju odredjenu korist u odnosu na one koji ne vode knjigovostvo ...?

Savetujem Vas sve koji su protiv vodjenja knjiga,da se edukujete u tom pravcu i da sam siguran da u buducnosti od 1-2-3 god Svi ce te dobrovoljno voditi knjige ..... Nije to BAUK i bespotreban trosak ...vec moze biti i opsta korist.
 
Nazad
Vrh