Novi poreski sistem za poljoprivredne proizvodjace

Mi smo danas isto imali jedno "predavanje" povodom novih dazbina koji nas ocekuju od 1.1.2014.Prema onome sto ce biti sigurno je da cemo svi biti tretirani kao privrednici.Sve ostalo su jos uvek predlozi koji se salju ministarstvu finansija i ministarstvu poljoprivrede kako bi se nasli najjednostavniji modeli oporezivanja za sva gazdinstva.Da vas podsetim na jos jednu stavku koja stoji u zakonu vec vise od decenije (tako strucnjak kaze)a koja se nije primenjivala a to je porez na zakup koji iznosi 20% od cene navedene u ugovoru izmedju reg.poljo.gazdinstva(privrednika) kao zakupca i fizickog lica kao zakupodavca.Naravno ili nazalost, sa ovom stavkom smo upoznati mi koji smo u sistemu pdv-a.

Spajki, verovatno si slušao Gustava knjigovođu i ja sam ga dan imao priliku čuti. Po tome bi nas tretirali kao preduzetnike e sad ima sto hiljada varijanti...oni koji imaju registrovana gazdinstva bi se tretirali kao preduzetnici i za svoje proizvode bi morali da izdaju fakture sa pečatom preduzetničke radnje oni koji nemaju registrovano gazdinstvo, od njih bi se radio otkup, ne bi imali pravo na PDV nadoknadu i odmah bi se obračunavao porez od 20% (obustavlja se od cene ili se dodaje na cenu zavisi već od otkupljivača) i to se tretira kao prihod od neregistrovane delatnosti.
Moj stav je da se ne gleda više kako ćemo nego da pod hitno tražimo odlaganje primene ovog zakona za poljoprivrednike barem na godinu dana iz više razloga:
1. Ljudi nemaju pojma o ovome i potrebna je edukacija poljoprivrednika
2. Nema dovoljno knjigovođa koje bi mogle progutati toliki broj novih klijenata
3. Pečatoresci ne bi mogli da naprave odjednom toliki broj pečata te bi iz ovog i prethodnog razloga mnoga gazdinstva bila blokirana dok se sistem ne vaspostavi
4. Da se u saradnji sa poljoprivrednicima, stručnjacima procene nivoi dobiti po ha, za različite kulture, koji bi služio za paušalno oporezivanje (da ne bi neko "stručan" procenio dobit po ha pa da se ćešemo i gde nas ne svrbi)
5. Pre prethodnog, trebalo bi da postoji mogućnost paušalnog oporezivanja kad već postoji za cenjene nam kolege advokate, taksiste i sl.
6. Problem robe na lageru koji bismo prodalu u 2014 (čitaj prihod) pa recimo robu iz 2014 isto prodamo imali bismo veliku poresku osnovicu a npr ulaganja u pšenicu su učinjena u 2013 i ne bi nam išla na troškove (čitaj nerealno bismo mnogo platili poreza)
7. Trebalo bi da se izračuna koja je to minimalna veličina gazdinstva u zavisnosti od vrste proizvodnje, koje bi bilo oporezovano jer ako na mala gazdinstva nametnemo poreze i dodatne namete ljudi će biti prinuđeni da prodaju zemlju a ne postoji trenutno alternativa za njihovo zaposlenje van poljoprivrede te bismo dodatno povećali procenat ruralne sirotinje
8. U krajnjem slučaju imamo pravo da, ako se već radi o našoj koži, budemo aktivno uključeni i u javne resprave i da se izborimo za naša prava...poreza postoji od kad je sveta i veka i mi to nećemo izbeći ali barem da poreski nameti budu pravedni i da ne ugroze egzistenciju 55% populacije u Srbiji jer toliko živi u ruralnim područjima i direktno ili indirektno živi od poljoprivrede

...razloga za odlaganje ima još ali...slobodno dodajte...

eto, moje viđenje stvari
 
E moj Radivoje....radio si tamo godinama i još nisi ukapirao.Ko nas pita ,a i kad nas kao pita, ko nas predstavlja?Koje kakve komore,profesori sa fakulteta,udruženja od mlekara do izvoznika a nigde tu običnog poljoprivrednika nema.
I kad se pozovu poljoprivrednici to je uvek ista garnitura manjih tajkuna iz Subotice(Baja i ekipa),ovi nafatirani iz 100P+ sa gospodinom iz Kaća,pa onda ovi iz južnog Banata sa Husarikom koji su nas prodali kao ciga telad.......Gde je bre tu na pregovorima neki koji preživljava od zemlje i kome će svaki namet umanjiti šansu za dalju egzistenciju?Taksisiti se skupe u jednoj jednosmernoj ulici i dobiju paušalno plaćanje poreza,advokati samo na dva sata zatvore kancelarije i takođe dobiju paušalno oporezivanje ,a mi treba da teramo opet traktore i da mi se ceo komšiluk smeje jer jednostavno ni ne znaju šta ih čeka zajedno samnom.E jadna li nam majka što nas rodi,ne na selu, nego u zemlji Srbiji.
 
I kad se pozovu poljoprivrednici to je uvek ista garnitura manjih tajkuna iz Subotice(Baja i ekipa),ovi nafatirani iz 100P+ sa gospodinom iz Kaća,pa onda ovi iz južnog Banata sa Husarikom koji su nas prodali kao ciga telad.......

A ko je kriv zbog toga...oni su se progurali i brane svoje interese, ne tuku po ušima ostale poljoprivrednike da ih slede... A to što mi mirno sedimo i čekamo nekog Vožda koji će da nas povede i da ide ispred nas a kad zagusti da ga ostavimo samog na cedilu...e pa to je moja, tvoja i naša krivica

Gde je bre tu na pregovorima neki koji preživljava od zemlje i kome će svaki namet umanjiti šansu za dalju egzistenciju?Taksisiti se skupe u jednoj jednosmernoj ulici i dobiju paušalno plaćanje poreza,advokati samo na dva sata zatvore kancelarije i takođe dobiju paušalno oporezivanje ,a mi treba da teramo opet traktore i da mi se ceo komšiluk smeje jer jednostavno ni ne znaju šta ih čeka zajedno samnom.E jadna li nam majka što nas rodi,ne na selu, nego u zemlji Srbiji.

I ja se pitam gde su ti kojima će ovo ugroziti evidenciju? Tebi, Diklofen i meni će pogoršati značajno ekonomsku situaciju ali ćemo opstati a ti koje će ovo stvarno da pogodi, u smislu da će egzistencija doći u pitanje, sede kući i čekaju da neko ode da se svađa za njihov interes pa ako uspe...super a ako naj...e onda ko mu je kriv kad se tura di ne treba.

Zašto mi ne bismo recimo ovde na forumu pokrenuli elektronsku peticiju protivu ovoga, zašto ne bismo uputili dopis u ministarstvo poljoprivrede i finasija...etc
 
Ti i ja se slažemo ali evo čekaj već sledeći koji se u ovoj temi pojavi imaće drugo mišljenje.
Upravo je i problem što ljudi ne znaju šta ih čeka,a kad budu saznali biće kasno_Oni i koji znaju ćute jer je nekima u interesu da mala gazdinstva propadnu i oni uzmu zemlju u zakup ili na večito.Dolazimo polako do doga da "jedan atar jedan gazda" počinje da se obistinjuje.
 
Podrzavam obojicu prethodnih i mnoge koji su slicno pisali do sada.Ako hoce da nas oporezuju kao privrednike, kako mogu da nas tretiraju isto kao one sto su kupovali kombinate i fabrike za 3 eura. Vecina nas je svoj steceni kapital stvarala generacijama i nesmemo nasesti ovim zamenama teza. Elektronska peticija nije losa ideja. Oko nje bi trebalo da smo slozni i to da se organizuje i da se okupe svi sa foruma pcelari, povrtari, cvecari, vinogradari,stocari ratari i svi ostali jer svi koji rade preko racuna podpadaju pod ovu otimacinu.
 
Ovu akciju treba sto pre organizovati i momentalno podici glas protiv ovih zulumcara.Ko god se bavi bilo kom granom poljoprivrede bi trebao biti ukljucen u ovo jer nam se priblizava kraj samo je pitanje vremena dokle ce ko od nas izdrzati.
 
A ko je kriv zbog toga...oni su se progurali i brane svoje interese, ne tuku po ušima ostale poljoprivrednike da ih slede... A to što mi mirno sedimo i čekamo nekog Vožda koji će da nas povede i da ide ispred nas a kad zagusti da ga ostavimo samog na cedilu...e pa to je moja, tvoja i naša krivica



I ja se pitam gde su ti kojima će ovo ugroziti evidenciju? Tebi, Diklofen i meni će pogoršati značajno ekonomsku situaciju ali ćemo opstati a ti koje će ovo stvarno da pogodi, u smislu da će egzistencija doći u pitanje, sede kući i čekaju da neko ode da se svađa za njihov interes pa ako uspe...super a ako naj...e onda ko mu je kriv kad se tura di ne treba.

Zašto mi ne bismo recimo ovde na forumu pokrenuli elektronsku peticiju protivu ovoga, zašto ne bismo uputili dopis u ministarstvo poljoprivrede i finasija...etc

Šta može mali poljoprivrednik jer da nešto može ne bi bio mali.
Za peticiju se slažem. normalno je da se čeka neki vođa-kako da se buniš (pojedinačno.u grupicama...) sa ovim maherima se teško izlazi na kraj.
 
Pa malih je mnogo više nego velikih.Kad puno usta zalaje jedna ih ne mogu nadjačati.Mali su se uvek bunili(seti se sebe) protiv protesta,velikih,PIO uslova,subvencija za 100ha i mnogo toga.Sad je došlo da upravo ti mali će najviše ispaštati ali ne zbog velikih nego kao i svaki put zbog države.
 
Kod nas je stvarno na snazi da se tuce konj koji vuce.Dokaz je to da eto ja neredovno placam doprinose na radnju i na svaka tri meseca dobijem opomenu i neku kamatu,koja bas nije mala.Recimo na cifru od 46 000 za 10 dana su mi zaracunali jos 800 dinara.I ja odem da to platim,kad na vratima pise nesto o otpisivanju kamate.Posto sam vec usao pitam jel mozda i ja ispunjavam uslov posto sam eto dosao da platim sve odjednom,kaze inspektor ,NE. to je za one koji godinama ne placaju pa imaju mogucnost da im se oprosti kamata i da placaju na rate.Nista kazem ja njemu onako pristojno,onda se vidimo za dve godine da platim ovaj dug,bez kamate i izadjem ,a on ostade da blene.Ipak odem i platim jer znam da svi ti jadnici koji lade jaja u opstini nece primiti platu ako ne otmu od nas koji radimo.
Kod nas u Bogaticu je ustanak poceo napadom na opstinu,a ne na Nemce,a inace je u Srbiji poceo napadom na zandare.Nisu ljudima smetali Nemci,vec su im ovi razbojnici dokurcili.
Ja sam zatvorio Gradjevinsku radnu i isplatio apsolutno sve dadzbine i posle 4 meseca DOSAO MI POREZ 18 000.Alo bre ljudi da li ste vi normalni odem u PU i oni mi ladno kazu pa - DESI SE GRESKA.Tako mo je i u pola godine dosla kamata na nekih 80 000 dinara duga za porez kamata 71 000 dinara za 6 meseci.Ja otisao i pitao pa kolika je kamata na mesecnom nivou sunce vam **greška a oni kazu - GOSPODINE DOSLO JE DO GRESKE.Pa koliki je porez sa sve kamatom da to platim i da se nosite u PM oni kazu kamata je 7 100 dinara (tako nesto).Pa reko u procentima kolika je vasa greska od 7000 do 70 000 je mnogo cifara.I to isplatim i zatvorim radnju.Posle stigne jos 18 000 porez to o cemu sam vec pisao.Aman ljudi pa ovde se nezna ni ko pije ni ko placa.
A ovo sa poreznom na Poljoprivredu i vodjenje knjiga tu smo svi skupa najebali.Ja nisam registrovao gazdinstvo i necu ni da registrujem **greška ja njihovu naftu regresiranu ja je i ne trosim preterano i sposoban sam sebi da kupim sam.Moje gazdinstvo nece da obradjuje vise od 15 h zemlje i za toliko cu da se snadjem.Kad je bio popis nisam popisao nista koji klinac imaju oni meni da popisuju sta ja imam i cime se bavim to je vodjenje stoke u klanicu.
Evo ovakav slucaj je kod mene - Komsija ima auto na kojem je atestirao gas pre pet godina.Ja vozim bez atestiranog gasa od kad vozima auto_On je sada kao i svi mi tanak finansijski a na tehnickom mu rekli da mora da menja bocu i ventil na njoj.On decko nema novaca za to i sada ne moze da reg.auto jel nesme ova na tehnickom da mu to potpise kao ispravno a vodi se u papirima.Njemu je registracija stare mecke 190 oko 14 000 a sada mu za sve to treba preko 300 evra.On kaze da skine plin i da registruje auto a oni mu kazu - mozes ali opet po skidanju plina auto moras da atestiras.Sada sam ja u boljoj situaciji sto mi gas nigde nije zaveden.Znaci zavadi pa vladaj.Ja na registraciji u krajnjem slucaju skinem gas i bocu i gotovo i on bi to uradio ali mu se plin vodi u papirima.Tako ce da bude u drzavi za sve ako tezis da budes komplet ispravan najebao si.Opet ce nakupci da nadju sistem za sverc i seljak ce da najebe ali ljudi gledajte ko moze da izbegne papirologiju a nakupci neka gledaju na sebe i svako svoju muku nek muci,nema nam druge.A za vas drugari u Vojvodini neka vam je Bog u pomoci,mnogo imate zemlje mnogo ce te da najebete.Jedini nacin je da se otcepite od ove trule drzave.
 
Ovog puta mali moraju da pokazu svoju snagu, ali tako sto ce biti jedinstveni i masovni. Od velikih ne mozemo ocekivati pomoc sem podrske jer su oni vec oporezovani preko PDV i njih ovo ne dotice.
 
Tek sad mi nista nije jasno.

- - - - - - - - - -

Da li moze neko da mi razjasni sta znaci to da se neko izjasni kao poljoprivrednik preduzetnik kao sto pise u linku iz posta 391? Ja sam poljoprivredni proizvodjac, a sta znaci poljoprivrednik preduzetnik?
 
Nazad
Vrh