Novi poreski sistem za poljoprivredne proizvodjace

e aj sad i ja da pitam nesto citam ovu temu kako je otvorena al nisam nasao nista sto mene bocka a to je sta se desava ako ja ne obnovim registraciju PG i odem u pasivno stanje sta se onda desava sa knjigama
Nemas nikakve pomoci od drzave a knjige moras da vodis sve jedno da li si aktivan ili pasivan jer imas prihod od poljoprivrede.
 
A promet para u banci?Jedino da ti uplacuju na tudje racune ili na ruke da dobijes novac od prodaje polj.proizvoda.
 
[h=1]Mинистaрство пoљoприврeдe тражи начин да рeгистрoвaна пoљoприврeдна гaздинстaвa oслoбоди oбaвeзe вoђeњa пoслoвних књигa[/h]06.12.2013.
У тoку су интeнзивни рaзгoвoри измeђу Mинистaрствa пoљoприврeдe, шумaрствa и вoдoприврeдe сa Mинистaрствoм финaнсиja у циљу изнaлaжeњa рeшeњa зa oслoбaђaњe oбaвeзe вoђeњa пoслoвних књигa oд стрaнe рeгистрoвaних пoљoприврeдних гaздинстaвa.Oвa oбaвeзa прeдвиђeнa je вaжeћим Зaкoнoм o пoрeзу нa дoхoдaк, чиja би примeнa трeбaлo дa ступи нa снaгу 1. jaнуaрa 2014. гoдинe.Mинистaрствo пoљoприврeдe, шумaрствa и вoдoприврeдe ћe блaгoврeмeнo oбaвeстити jaвнoст o рeзултaтимa зaхтeвa упућeних Mинистaрству финaнсиja у циљу зaштитe интeрeсa пoљoприврeдних гaздинстaвa штo je jeдaн oд нajзнaчajниjих циљeвa Mинистaрствa. HAOS!!!
 
Ja sam prošao kroz rad u tri firme od kojih su sve tri imale različiti način obračuna i prijavljivanja poreza.
Kao prvo suština je da se kao paušalni obveznik poreza moraju evidentirati svi okupni listovi i računi za usluge i drugu robu po kojima imate prilive. Na drugoj strani imate rashode po računima koji potiču od najkrupnijih računa za seme, đubre, hemiju pa sve do najsitnijih za popravke, delove, telefone, reprezentacije...
Razlika između prihoda i rashoda je profit.
Na početku godine izkazaćete koliko očekujete prometa i onda će vam se po toj osnovici izračunati koliko paušalno da se plate porezi na dobit a zdravstveno i PIO će vam najverovatnije biti minimalac. Ako ste se na početku godine stisli previše, a na kraju godine se vidi da ste imali daleko veći promet onda će vam se obračunati konačni iznosi poreza koji će u zavisnosti od razlike biti i višestruko uvećan. Ja sam to saznao na teži način i prijavio sam 200.000 ali nakraju sam imao 2.000.000. pa sam skoro 7 puta više platio. Naravno taj porez stiže da se plaća u 4 mesecu sledeće godine po konačnom obračunu. u međuvremenu bićete izloženi kamati od oko 22% na mesečnom nivou za kašnjenje u plaćanju akontacije, pa ako se malo zanesete biće podosta da se plati na kraju godine.
Za ovaj model vam ne treba knjigovođa već nekoliko saveta, ali zasigurno ćete platiti procenat od prometa. Zato je ovo model za male poljoprivrednike ispod 6 miliona, mada mislim da već preko 2 mil treba ići na prosto jer može biti povoljnije.

Ako se prijavite za vođenje prostog knjigovodstva onda morate biti malo mangupi pa uvecavati racune za rashode i na kraju godine ako ste bili predani preko cele godine u pribavljanju svakojakih racuna, a najlakše je to pribaviti za delove za mehanizaciju ili usluge. Za ovaj model vam ne treba knjigovođa već nekoliko saveta, ali zasigurno ćete platiti 27%
U ovom slučaju PIO i zdravstveno plaćate u toku godine, a porez na dobit plaćate na kraju godine i konačnom obračunu. Za ovaj model, ako ste mudri nećete da platite nikakav porez, ali bez knjigovođe nećete moći. To će vam biti trošak od minimum 20000 godišnje i podosta živaca. Knjigovođa vam nije potreban svakodnevno ili mesečno. Potrebni su vam njegovi saveti izrada zaključnog lista na kraju godine.
Za PDV vam treba iskusan knjigovođa dosta matematike i živaca, ali ako ste preko 8 mil vi to morate i to mnogi članovi već rade. Samo ono što mnogi ne rade je vođenje prozvodnje i osnovna sredstva i dr. što je poveliki propust. Na sreću to se slabo kontroliše, ali inspektor može da kontroliše tri godine unazad. Ali tema nije za ovde.
 
glupost da se Ja moram izjasniti u januaru koliki ce mi biti godisnji promet, ako neznam cene rat. proizvoda unapred, niti znam za koliko cu kuk. prodati iz ambara ili kolika ce biti cena suncokreta!!!!!!!!!!!!!! Od ovog bi trebalo poceti!!!!!!Za proslu godinu nema brige ali zanarednu nema nikakvog smisla, ali posto se dopronosi placaju unapred akontaciono za promet koji je unapred prijavjen ...nece biti lako.

Druga je stvar da oni koji su usli u PDV i pored toga su zadrzali jedno "malo gazdinstvo" na koju su predavali robu sve sto je islo preko 8 mil. i na to nisu morali nikakav porez da placaju....

Ovi iz minitarstva pustili su samo BUVU da bi prvo videli reakciju nasu, pa na kraju kako ce sa nama!?:sta:
 
  • Ima svako jutro da popisujem one dve kokoške i pevca i one tri ovce – činjenicu da će morati da angažuje knjigovodstvenu agenciju po novom Zakonu o porezu na dohodak.
    Poreska uprava potvrdila je da poljoprivredna dobra po novom Zakonu o porezu na dohodak moraju da vode poslovne knjige. Mesečni trošak za angažovanje knjigovodstvene agencije dodatno bi opteretio seljake za 50 do 100 evra, čiji su prihodi značajno manji od advokata, lekara, stomatologa
    „Kazne za nevođenje knjiga su od 50.000 do 500.000 dinara. Razumem da je država htela da ima kontrolu nad onima kojima daje subvenciju, kao i da ima seljaka s velikim prihodima, ali nije rešenje da ovo važi za sve“, kaže poreski stručnjak
  • Direktor knjigovodstvene agencije “AB luks” kaže da cena vođenja knjiga zavisi od veličine gazdinstva, prihoda, a mogla bi da košta oko 80 evra za prosečno gazdinstvo. On smatra da bi Ministarstvo finansija moglo lako da ukine ovu spornu obavezu, jer su izmene Zakona u skupštinskoj proceduri.
    Ministarstvo poljoprivrede i Ministarstvo finansija nisu dali odgovor da li će ukinuti obavezu vođenja poslovnih knjiga poljoprivrednicima.
    „Ima svako jutro da popisujem one dve kokoške i pevca i one tri ovce“,
Neću da se mešam u poslovanje direktora agencije "AB LUKS" ali je on jedini ponudio cene u sredstvima javnog informisanja za usluge vođenje poslovnih knjiga poljoprivrednika odnosno dao je proračun da bi to moglo biti oko 80 evra mesečno, smatram da je to mnogo jer vi kao poljoprivrednici nemate puno ni izlaznih faktura a ni ulaznih iz moje prakse to je do 15 izlaznih faktura godišnje a pošto mi koji se bavimo tim poslom kod poljoprivrednika koji su obveznici PDV-a je to mnogo manje normalno uz dogovor više agencija a vi koji niste u sistemu PDV-a posao je još manji i normalno niža cena, nemojte nasedati da Vas plaše sa vođenjem poslovnih knjiga jer ćete imati samo veće plaćanje poreza ako ne budete vodili knjige a vidim da se dosta ljudi plaši oni, koji bi odavno trebalo da vode poslovne knjige a pogotovu oni koji rade više od 30 hektara oni su najglasniji ali postavite se kako da onaj koji radi 30 ha plaća iste poreze sa onim koji radi 10 ha dal je to realno a da ne pričamo o onom koji radi 100 ha a opet su mu osnovice za obračun iste kao za 10 ha budite malo realni, vođenje knjiga je da se realno oporezuje svaki prihod. Mada moje mišljenje je da do skora nećete voditi knjige jer i na samim seminarima kojima sam prisustvovao nisu regulisani neki propisi oko Vas poljoprivrednika zato spavajte mirno a ako i dođe do regulisanja oko vođenja poslovnih knjiga opet spavajte mirno ja pouzdano znam da kod 50 ha zemlje na gazdinstvu ima bar prometa minimun 4.miliona dinara pa stoga nađite se u tome , a što se tiče cene vođenja poslovnih knjiga da se vratim još jednom DušanA je u jednom postu naveo da mu vode knjige za 10 eur-a mesečno stoga javite mu se oko pomoći vođenja poslovnih knjiga.
 
Kao prvo suština je da se kao paušalni obveznik poreza moraju evidentirati svi okupni listovi i računi za usluge i drugu robu po kojima imate prilive. Na drugoj strani imate rashode po računima koji potiču od najkrupnijih računa za seme, đubre, hemiju pa sve do najsitnijih za popravke, delove, telefone, reprezentacije...
Razlika između prihoda i rashoda je profit.
Koliko znam paušalci su dužni da evidentiraju samo prihode. Osnovica za paušalno oporezovanje se određuje na osnovu delatnosti, opštine, lokacije...i na osnovu te osnovice se plaćaju porez, doprinos za zdravstvo , PIO i ostalo. A razlika se plaća sledeće godine jer se u toku godine određuje akontaciona osnovica a tek na kraju konačna, tj razlika ne zavisi od profita i troškova već od odluke poreske uprave.
Po ovoj logici osnovica za poljoprivrednike bi se akontaciono određivala na osnovu kulture, tekućih cena, kvaliteta zemlje, površine...pa bi se na kraju godine donelo konačno rešenje.
 
Koliko znam paušalci su dužni da evidentiraju samo prihode. Osnovica za paušalno oporezovanje se određuje na osnovu delatnosti, opštine, lokacije...i na osnovu te osnovice se plaćaju porez, doprinos za zdravstvo , PIO i ostalo. A razlika se plaća sledeće godine jer se u toku godine određuje akontaciona osnovica a tek na kraju konačna, tj razlika ne zavisi od profita i troškova već od odluke poreske uprave.
Po ovoj logici osnovica za poljoprivrednike bi se akontaciono određivala na osnovu kulture, tekućih cena, kvaliteta zemlje, površine...pa bi se na kraju godine donelo konačno rešenje.

Porez na prihode od samostalne delatnosti
Prihodom od samostalne delatnosti smatra se i prihod
ostvaren od delatnosti poljoprivrede i šumarstva. Porez na
prihode od delatnosti poljoprivrede i šumarstva plaćaju samo
nosioci poljoprivrednog gazdinstava koji vode poslovne knjige
(po sistemu prostog ili dvojnog knjigovodstva).
Ukinuto je oporezivanje prihoda od poljoprivrede i šumarstva
na osnovu katastarskog prihoda. Takođe, paušalno
oporezivanje se ne primenjuje na prihode od poljoprivrede
i šumarstva. Shodno tome, sva ona lica koja nisu nosioci
poljoprivrednog gazdinstava i / ili ne vode poslovne knjige
ne plaćaju porez na dohodak na prihode ostvarene od
poljoprivrede i šumarstva.
Navedeno se primenjuje od 30. maja 2013. godine.
Zakonom se predviđa da će način iskazivanja transfernih cena
u poreskom bilansu preduzetnika koji vode poslovne knjige
biti posebno uređen aktom ministra. Takođe, kao rashod u
poreskom bilansu preduzetnika koji vodi poslovne knjige
priznaje se:

isplaćena lična zarada preduzetnika, koja ima poreski
tretman zarade

troškovi službenog putovanja do iznosa propisanog za
zaposlene.
 
Jel to znaci: neko se opredeli da placa pausalno na pocetku godine, a da ni nezna koliko ce to da kosta do kraja godine.
Cuprija je uvek bila skuplja od mosta
 
Moja preporuka vezana za ovu tematiku je da se ljudi direktno raspitaju kod knjigovođa, mogu obići i nekoliko njih pre nego se odluče šta će raditi. Ovako na internetu je sve rekla kazala i niko nije odgovoran za ono što napiše.
 
Moja preporuka vezana za ovu tematiku je da se ljudi direktno raspitaju kod knjigovođa, mogu obići i nekoliko njih pre nego se odluče šta će raditi. Ovako na internetu je sve rekla kazala i niko nije odgovoran za ono što napiše.

Glava treća POREZ NA PRIHODE OD SAMOSTALNE DELATNOSTI
Predmet oporezivanja
Član 31
Prihodom od samostalne delatnosti smatra se prihod ostvaren od privrednih delatnosti, uključujući i delatnosti poljoprivrede i šumarstva, pružanjem profesionalnih i drugih intelektualnih usluga, kao i prihod od drugih delatnosti, ukoliko se na taj prihod po ovom zakonu porez ne plaća po drugom osnovu.
Prihodom od samostalne delatnosti smatra se i prihod ostvaren trajnim ili sezonskim iskorišćavanjem zemljišta u nepoljoprivredne svrhe (vađenje peska, šljunka i kamenja, proizvodnja kreča, cigle, crepa, ćumura i sl.), inkubatorskom proizvodnjom živine i drugim sličnim delatnostima, nezavisno od toga da li su kao samostalne delatnosti registrovane kod nadležnog organa.
Poreski obveznik
Član 32
Obveznik poreza na prihode od samostalne delatnosti je fizičko lice koje ostvaruje prihode obavljanjem delatnosti iz člana 31. ovog zakona, i svako drugo fizičko lice koje je obveznik poreza na dodatu vrednost u skladu sa zakonom kojim se uređuje porez na dodatu vrednost (u daljem tekstu: preduzetnik).
Obveznik poreza iz stava 1. ovog člana po osnovu prihoda od poljoprivrede i šumarstva je fizičko lice - nosilac porodičnog poljoprivrednog gazdinstva upisano u registar poljoprivrednih gazdinstava u skladu sa propisima koji uređuju tu oblast i koje vodi poslovne knjige u skladu sa članom 43. stav 2. ovog zakona.
Poreska osnovica
Član 33
Oporezivi prihod od samostalne delatnosti je oporeziva dobit, ako ovim zakonom nije drukčije određeno.
Oporeziva dobit utvrđuje se u poreskom bilansu usklađivanjem dobiti iskazane u bilansu uspeha, sačinjenom u skladu sa propisima kojima se uređuje računovodstvo i revizija ako preduzetnik vodi dvojno knjigovodstvo, odnosno u skladu sa propisom iz člana 49. ovog zakona ako preduzetnik vodi prosto knjigovodstvo, na način utvrđen ovim zakonom.
 
Nema od toga nista ,tako da ne sekirajte se mnogo. Nece im to uspeti a i ako im uspe sta ce da nam oporezuju kad prikazemo stvarne i nestvarne troskove na kraju ce nam drzava biti duzna za pdv ako se malo potrudimo oko racuna za rashod.
Drzacemo malo vise stoke junad svinje cudo sta ta marva moze da pojede .tako da koje snalazljiv taj ce da pliva .
 
Biće kao u onom vicu gde je nestalo 100 kg bibera, tgovac odgovara druže ispektore pojeli miševi nećete verovati jedu i plaču. Interesujeme dali oni koji su već u PDV-u kao troškove mogu da prikazuju i rate kredita za kupljenu mehanizaciju ili poljoprivredno zemljište.
 
Moj drugar je pre dve godine morao da uđe u pdv(prešao odašnja 4 mil.)Vodi knjige i nema potrebe išta da nateže jer stalno je u realnoj predplati pdv-a , ali još nije tražio povraćaj ali verovatno će tražiti.Ne zaboravite da je dosta stvari vezano za troškove u poljoprivredi (nafta,delovi,mehanizacija..)oporezovano sa 20% i lako se pokrije 8% tj.nema neke velike potrebe da se nabavljaju neki računi.Kada bi našli model da i arenda ulazi u trošak bili bi uvek na nuli,što i jesmo:svinja:
Kredit nije ni prihod ni rashod ,kamata je trošak ali ne sadrži pdv
 
A sta se desava sa onima koji imaju stalno zaposlenje a takodje su otvorili i gazdinstvo i bave se poljoprivredom kao dodatnim poslom?
 
Do sada se moglo lako namestiti da je poslovanje na kraju godine u debelom minusu ili bar na nuli.Sada (ako im ovo prođe) to više neće moći ili će biti jako teško.Roba se sklanjala i pisala na gazdinstva koja nisu u PDV-u.Gde će se sad pisati kad će i ta gazdinstva biti pod evidencijom i oporezovana ukoliko naprave pozitivno poslovanje.
 
Nazad
Vrh