Novi poreski sistem za poljoprivredne proizvodjace

Kako moze da izracuna neto prihod 12500 kada je neko prodao psenicu za 15 neko prodaje sad za 20 neko ima manji neko veci prinos uz to svaka godina je za sebe , to su teorijski zakoni neprimenjivi u praksi i pisu ih oni sto nemaju veze sa poljoprivredom, koliko je zadnjih godina doneto zakona o legalizaciji i nijedan nije sproveden tako ce biti i sa ovim poljoprivrednim ako bude u ovom obliku .
 
Kako moze da izracuna neto prihod 12500 kada je neko prodao psenicu za 15 neko prodaje sad za 20 neko ima manji neko veci prinos uz to svaka godina je za sebe , to su teorijski zakoni neprimenjivi u praksi i pisu ih oni sto nemaju veze sa poljoprivredom, koliko je zadnjih godina doneto zakona o legalizaciji i nijedan nije sproveden tako ce biti i sa ovim poljoprivrednim ako bude u ovom obliku .

Ma ne interesuje njih naša računica nego njihova.Gledaće da što više odustane od poljoprivrede i da se knjiga svede na par slova.Ovo je samo jedna od mera koja vodi tome cilju.
Da nismo prodani situacija u poljoprivredi bi bila suprotna od sadašnje jer gušiti nešto što ti jedino daje prihod a forsirati nešto što nema veze sa mozgom-to normalna država ne bi radila.
 
Za neoporeziv iznos sam ja napisao, barem je tako bilo kod samostalnih delatnosti u trenutnom zakonu (clan 52 zakona o poreskom sistemu, cini mi se)
kako ce biti od 01.01 ne znam, jer to ne zna niko vise, bio sam u poreskom pre neki dan i gledaju me kao da sam ja ministar i treba to ja da znam a ne oni !
 
Sorin je u pravu za tih 2mil dinara ne oporezivog dela.To još uvek stoji u zakonu ali mislim da se radi na tome da to ne bude ista ne oporeziva osnovica za sve delatnosti.
 
Evo malopre na dnevniku govorili o porezu od 1.1.2014nta konkretno nsu rekli izgelda zakon koji je donešen u Junu nije operativn. Jedino konkretno rekli da će se placate porez na zemljište 0,4% od vrednosti koju odredi lokalnaa samouprava
 
Sada sam i ja gledao potvrdu na dnevniku,samo nisu rekli ko moze da koristi prosto knjigovodstvo a ko mora dvojno ili je to fakultativno!Naravno, rekli su da pausalnog oporezivanja nece biti jer nije moguce primeniti ga na ovu delatnost!
 
Ma ne interesuje njih naša računica nego njihova.Gledaće da što više odustane od poljoprivrede i da se knjiga svede na par slova.Ovo je samo jedna od mera koja vodi tome cilju.
Da nismo prodani situacija u poljoprivredi bi bila suprotna od sadašnje jer gušiti nešto što ti jedino daje prihod a forsirati nešto što nema veze sa mozgom-to normalna država ne bi radila.
u ovom kraju Vrsca gde radim zemlju to se i desava,sve je manje sitnih paora ( paora-vikendasa ) !!!!
 
Moj knjigovođa je juče bio na tom predavanju vezanom za novi način oporezivanja.Rezime svega je da će knjige morati svi da vode koji imaju dobit od poljoprivrede.Znači i onaj mali sa 5ha će da vodi prosto knjigovotstvo.Za nas u PDV-u je novina što ćemo morati da se opredelimo za visinu mesečnog primanja i na osnovu toga da plaćamo penziono i zdravstveno.Uplate ćemo morati da radimo svakog meseca ,a ne na tromesečja kao do sada.Znači možemo da se opredelimo i za minimalac ali kad se pređe određeni prihod odmah ćemo morati plaćati više.Ićemo da damo potpis i dobićemo karticu za elektronsko vođenje svih prihoda i rashoda.Jednostavno sve kao što recimo radi neka privatna prodavnica.
U svakom slučaju veća kontrola svega,veća plaćanja a mi nikakve koristi od toga.
 
Da li i dalje ostaje limit od 8 miliona da se mora uci u pdv ili su i to menjali?

Gazdinstva starijih ljudi se i do sada nisu snalazila s papirima, ovo vodi ka njihovom zatvaranju i gasenju.
 
Ja mislim da ni sami tvorci ovakvih spektakularnih poreskih reformi nemaju ni priblizno jasnu predstavu kako ce sve to funkcionisati u praksi.Njihova ideja vodilja je da treba sto vise prikupiti novca od svojih gradjana i usput sto vise rasteretiti budzetske troskove prema tom istom gradjanstvu.A kako ce se u svemu tome snaci njihovi podanici,zabole njih bas onako.Vecina srpskog poljoprivrednog stanovnistva je gornje starosne granice (ako ne gresim),sa za evropske standarde zastarelom mehanizacijom i ekstenzivnom proizvodnjom,bez valjane podrske resornih ministarstava,neupuceni,neinformisani...i bice im jako tesko da zaplivaju u nove poreske vode.A opet kazem,ocekuje nas vrlo brzo carinska liberalizacija za koju jos ne znamo kakve ce sve posledice doneti po srpskog seljaka,a donece neminovno.Sve to,mislim da ce se dosta nepovoljno odraziti na ionako tesko stanje prosecnog srpskog poljoprivrednika.Ipak smo mi zemlja sa nenormalnim socijalnim,ekonomskim,obrazovnim,infrastrukturnim i svim ostalim razlikama.Tako da poljoprivrednik sa krajnjeg juga i njegov kolega par stotina km severnije se razlikuju kao nebo i zemlja.Ostaje nam samo da vidimo sta ce nam nasi ekonomski magovi servirati za rucak,a da cemo servirano morati da progutamo,tu nema dileme.Ja se samo bojim da nam rucak ne presedne,kao i mnogi prethodno.
 
Minimalna osnovica za ulazak u PDV ne postoji a sa svakim dinarom preko 7999999dinara se mora ući.Ako nećeš oni će te naterati,a to boli.Boli u smislu toga da ako se ne prijaviš sam a prešao si tu cifru smatra se utajom poreza.......
To je takođe juče bilo na predavanju.I moje je mišljenje da će onima koji nisu u PDV-u biti jako teško da se na ovo prilagode.Pogotovo mislim na starije poljoprivrednike.
 
Moj knjigovođa je juče bio na tom predavanju vezanom za novi način oporezivanja.Rezime svega je da će knjige morati svi da vode koji imaju dobit od poljoprivrede.Znači i onaj mali sa 5ha će da vodi prosto knjigovotstvo.Za nas u PDV-u je novina što ćemo morati da se opredelimo za visinu mesečnog primanja i na osnovu toga da plaćamo penziono i zdravstveno.Uplate ćemo morati da radimo svakog meseca ,a ne na tromesečja kao do sada.Znači možemo da se opredelimo i za minimalac ali kad se pređe određeni prihod odmah ćemo morati plaćati više.Ićemo da damo potpis i dobićemo karticu za elektronsko vođenje svih prihoda i rashoda.Jednostavno sve kao što recimo radi neka privatna prodavnica.
U svakom slučaju veća kontrola svega,veća plaćanja a mi nikakve koristi od toga.
Kako ce biti oporezovani ovi koji budu radili prosto knjigovodstvo?I koja je tu odprilike najbezbolnija opcija,mislim koji vid oporezivanja-vodjenja knjiga?
 
Ja sam samo napisao deo koji sam čuo ,a shvatio.Mene je savetovao(ja sam u pdv) da prijavimo mesečno primanje samo meni na minimalac i da obavezno što pre sredimo te papire oko el vođenja knjigovotstva.Za drugo ga stvarno nisam pitao ,a ja da dajem savete nisam merodavan.
 
Kad budes prijavio mesecna primanja na minimalac da li zdravstveno i penziono placas isto kao i neko ko je u nekoj firmi prijavljen ili ce kod poljoprivrede biti drugacije?Izvini ako sam malo dosadan sa pitanjima,ovde kod nas niko zivi nista ne govori o tome,cak dosta njih su me gledali kao da sam s marsa pao kad sam rekao da cemo svi morati da vodimo knjige.
 
Поред овог пореза на доходак биће зезнут и овај од 0,4% на вредност њива чак и оних које се не обрађују! Вредност ће се процењивати у локалу а ако то значи да ће процену радити локална филијала Пореске управе онда смо га наје.... Математика: 10.000€/Ха х 0,4% = 40€ годишње (тренутно је камата на кашњење око 23%). Не знам за друге али у Панчеву су процењене вредности астрономске. Нарочито ако су њиве на ободу насеља онда ће се водити "у близини грађевинске зоне" па је тако мој хектар (по њима вредан 50.000€ што значи порез ће бити 200€).
Сад долази други део приче. Све ће то књиговође лепо укалкулисати и подићи цену наших производа по јединици ал' ко ће то онда да купи (трговци се сигорно неће одрећи својих маржи)? Људи остају без посла а и они који га имају примају мале плате па се тржиште знатно смањује. Колико год да се трудимо да смањимо импуте нећемо имати коме да продамо робу по калкулативним ценама што ће рећи мораћемо да једемо супстанцу (мислим на хабање објеката, опреме, основног стада или јата, бесплатан сопствени рад...).
Закључујем да је тренутно највећи непријатељ пољопривредника увознички лоби а затим неспособни политичари (или је обрнут редослед).
 
Nazad
Vrh