Novi poreski sistem za poljoprivredne proizvodjace

Ko će od njih biti paušalac kad ste rekli da se ne oporezuje ispod 2 miliona?
 
Šta se dešava sa registrovanim gazdinstvima gde su nosilac i član već penzioneri?

Da li se oni ne mogu registrovati ili će morati da plaćaju opet neko penziono ili zdravstveno ili šta već?
 
gde je nosilac penzioner je nekomercijalno gazdinstvo
koje nema prava na ama bas nista,ko i da nije registrovano,ali postoji mali problem i tu
bar kod mene,nemozes da naplatis pare ni od jedne firme,tj kojoj prodajes poljo proizvode ako nemas registrovano gazdinstvo,tako da si primoran ili da registrujes ili da jurcas po komsiluku ko hoce da ti da dokumentaciju,pa da istog vozis po bankama za naplatu
 
Neoporeziva suma je 2 mil. Ako ne predjete 2mil nemate porez 10% na dobit. Ako imate npr 2.2 mil placate samo na tih 0.2mil porez od 10% tj. 20k din. Jasnije? Porez se placa samo na dobit ne na promet. Od prihoda oduzmete rashode, i koliko ostane dobiti ako prelazi 2mil u obavezi ste platiti 10% od sume za koju ste presisali 2mil. Npr imate ulaganja u proizvodnju (seme, hemija, vestak, nafta, amortizacija) od 1 500 000din i prihodujete 2 500 000din, neto dobit vam je 1 000 000din sto ce reci da necete platiti tih 10% jer ste upali do 2 000 000din. Mislim da je sada jasno.
Bojcetic je napisao to za 2 mil.da li je tako ili ne videcemo.
 
gde je nosilac penzioner je nekomercijalno gazdinstvo
koje nema prava na ama bas nista,ko i da nije registrovano,ali postoji mali problem i tu
bar kod mene,nemozes da naplatis pare ni od jedne firme,tj kojoj prodajes poljo proizvode ako nemas registrovano gazdinstvo,tako da si primoran ili da registrujes ili da jurcas po komsiluku ko hoce da ti da dokumentaciju,pa da istog vozis po bankama za naplatu

Postoji li uopšte mogućnost da poljoprivredni penzioner bude nosilac SVOG KOMERCIJALNOG poljoprivrednog gazdinstva, a ako ne da li član poljo gazdinstva može da bude nosilac iako nije vlasnik zemljišta?

Mora li član poljo gazdinstva da živi na istoj adresi kao i vlasnik poljoprivrednog zemljišta?
 
Bojcetic je napisao to za 2 mil.da li je tako ili ne videcemo.
Nisam se dobro izrazio .Odakle nekom informacija da je granica 2 miliona.Koliko ja znam to se ne može naći nigde kao podatak.Verovatno je dato kao primer.

- - - - - - - - - -

Postoji li uopšte mogućnost da poljoprivredni penzioner bude nosilac SVOG KOMERCIJALNOG poljoprivrednog gazdinstva, a ako ne da li član poljo gazdinstva može da bude nosilac iako nije vlasnik zemljišta?

Mora li član poljo gazdinstva da živi na istoj adresi kao i vlasnik poljoprivrednog zemljišta?
Postoji mogućnost da penzioner ima RPG komercijalno. Oslobođen je plaćanja PIO I ZDR (uz dokaz de je stečeno po nekom osnovu )ali ima pravo na subvenciju I ubuduće će (verovatno) morati placate porez na dobit. Član može biti nosilac PG uradi se obrazac u trezoru gde se promeni nosilac PG.Nema veze ko je vlasnik zemlje. Ne mora biti na istoj adresi.
 
gde je nosilac penzioner je nekomercijalno gazdinstvo
koje nema prava na ama bas nista,ko i da nije registrovano,ali postoji mali problem i tu
bar kod mene,nemozes da naplatis pare ni od jedne firme,tj kojoj prodajes poljo proizvode ako nemas registrovano gazdinstvo,tako da si primoran ili da registrujes ili da jurcas po komsiluku ko hoce da ti da dokumentaciju,pa da istog vozis po bankama za naplatu

Nisam najbolje razumeo, da li nekomercijalno pg(nosilac penzioner) moze da predaje robu po zadrugama i istu naplacuje, te uzima uplacene pare sa svog racuna, il ne moze?
 
Dobro sve proučite prije nego što zatefterišete ulazak u sustav. Ne vjerujem da će svi morati voditi knjige, nije mi logično da netko sa dvije krave, jednom krmačom i nekoliko jutara zemlje mora biti u poreznom sustavu i voditi knjigovodstvo...ali danas me više ništa ne bi iznenadilo.
Provjerite sve vezano za mirovinsko i zdravstveno osiguranje jer je to značajna stavka, kod nas je ta obaveza 3 puta veća kod onih u poreznom sustavu nego kod onih koji to nisu. Također je omogućeno da nositelji pg-a u mirovini ne moraju plaćati doprinose,( osim mirovine koja je stečena na temelju invalidnosti), ali mirovina na kraju godine se računa kao prihod i ulazi u osnovicu za oporezivanje. Takvo pg i dalje je komercijalno i dobija subvencije iako je nositelj penzioner. Tako je trenutno kod nas, mnogi su propali nakon ulaska u sustav, neki nisu ni ušli i nisu imali nikakvih problema. Samo dobro o svemu razmislite.
 
Poslednja izmena:
Zvončice kao što sam ti već u privatnoj prepisci rekao ovo ovde nije država.Vi(Hrvatska) ste država ,a mi ne stoga se ovde ne primenjuju pravila razuma,logike,poštenja....
 
Zvončice kao što sam ti već u privatnoj prepisci rekao ovo ovde nije država.Vi(Hrvatska) ste država ,a mi ne stoga se ovde ne primenjuju pravila razuma,logike,poštenja....

Nije baš tako...često sam puta zažalila što se bakćem knjigovodstvom baš zbog toga što je jedno što piše u Zakonu, a drugo ono kako se radi....ovi sad pokušavaju neke stvari dovesti u red, ali teško to sve ide...i još uvijek uglavnom na štetu malog čovjeka.
 
Ja sam napisao 2 mil a to sam video na forumu od nekog clana pre mene da ce biti granica. Posle sam napisao iz razgovora sa tetkom kakvo je trenutno stanje sto se tice oporezivanja. Nista se ne zna do daljnjeg. Mi sitni proizvodjaci ne treba da brinemo, najmasovniji smo i imamo najmanje prihode. Od nas nema sta da se uzme :haha:
 
Verovatno ce se kola slomiti na srednjim proizvodjacima od 50 do 150ha, povrtarima i vocarima. Mi obicni smrtniti sa 20ha cemo verovatno morati da placamo PIO i zdravstveno i neki pausal po hektaru. Poenta price je da drzava natera ljude da uzimaju racune i da svi placaju poreze, i da svi radnici budu prijavljeni. Za nadnicare ce verovatno uvesti neke manje doprinose kako bi svi sezonski radnici zaposleni u poljoprivedi i gradjevini bili prijavljeni. A ona ce od nas da uzima pare cele godine, i sluzi se tim param godinu dana i na kraju isplati subvencije.
 
imali smo juce predavanje o novom porezkom sistemu, covek je bio knjigovodja sa licencom, po njemu porezka uprava nedozvoljava da mi poljoprivrednici placamo porez na cist dohodak pausalno, nego cemi se registrovati od nove godine kao preduzetnici (porezka uprava), po njemu ce biti limit 6 miliona din, izpod toga "prosto knjigovodstvo" bez PDV sistem ( mozda pausalno ako nam to porezka omogucava i takav sistem) a sve preko 8 mil. obavezna ulazak u PDV sistem.
U vezi ovoga imam samo jedno pitanje prema vama kako ce taj jadnik da placa penziono i dravstveno osiguranje koji je sad minimalno 59000+31000 din i jos porez na cist dohodak na godinjem nivou min. 20000din ako obradjuje do 5 ha zemlje, jer ovi kod nas, su izracunali da mi imamo neto prihod po hektaru oko 12500din ,( bez amortizacije nasih masina, i da se od bruto zarada po hektaru samo se oduzme inputi , tipa seme , nafta , i djubrivo) , dakle neko ima recimo 17 ha prijavjeno u trezor 17x12500=212500 dinara od toga 10% za porez dakle pored pio i zdrastveno da se plati jos 21,250 din.

p.s. svaki vas komentar je dobro dosao!!!! hvala!!!!
 
Nazad
Vrh