Novi poreski sistem za poljoprivredne proizvodjace

Onda mu umanjis cenu teleta, jer taj trosak nemas cime pravdati.
 
Imam i ja jedno pitanje,kada recimo kupis zivotinje za tov na pijaci i naravno ne dobijes racun.Lecis ih sam,sto naravno kosta a nisi u mogucnosti to da prijavis posto nemas racun od veterinara i kada ih prodas dobijes pare na racun kako ce da se zna kolika je dobit.Nece valjda da oporezuju od celokupne sume,
Pa I poenta je da zaboravimo sivu ekonomiju I počnemo da poslujemo ko normalan svet. Imaćeš prodavaca ( tj uzgajivača tog teleta) I kupca (tj tebe ili tovljača) a onaj sa pijace koji je kupio od proizvođača I prodao tovljaču se zove "ŠVERCER" ne zato što je to nekom lepo već zato što se bavi nelegalnom trgovinom I sivom ekonomijom.
 
U svakoj normalnoj drzavi se placa porez.Sustina je u tome da ti moras sve svoje prihode da prijavis poreskoj upravi(ne samo one od prodaje polj.proizvoda nego i od usluga,od prodaje nekretnine,od zarade po ugovoru o radu itd).A naravno oni ce ti odrediti koliko ces od toga dati drzavi.
Ne bi bilo u ovome niceg loseg, kada bi i nasa drzava funkcionisala kao redovna drzava a ne partijski i socijalni lopovluk.

Stvar poljoprivrede po mom vidjenju: poljoprivreda je jedna od najvecih proizvodnih grana ove drzave, pa jos trgovina koja je povezana sa poljoprivredom. Pola oranica u Vojvodini obradjuju firme i velika gazdinstva koja su u sistemu pdv-a.Oni svi odbijaju pdv, znaci na njima drzava od pdv-a skoro nista ne prihoduje.Kad dodje kraj godine na zavrsnom racunu svi oni su na pozitivnoj nuli.Priliv prema drzavi od poreza opet 0 !?!Radna snaga koju zaposljavaju i nije neki veliki broj, firme rade sa velikim masinama sa malo radnika, a kod privatnika radnici svi rade na crno.Svi se bogate,kupuju novu mehanizaciju po atronomskim cenama,auta,stanove... a drzavna kasa prazna.Pa odakle ce politicari da uzmu svoje???
I mene ce pogoditi ovaj porez, ali u nekom smislu smatram da je opravdan.U svakom selu ima po nekoliko gazdinstva u pdv-u, i oni pokupe sve racune od malih i u prodavnicama(neki cak i placaju za racune) da bi predali i povratili pdv i smanjili dobit.
Svi imaju po jos jedno ili vise gazdinstva koja nisu u pdv-u i na njih prodaju robu da ni slucajno ne dodju do oporezivog prihoda.
Znam slucaj gde gazdinstvo u pdv-u obradjuje 100ha a drugo gazdinstvo na babu sa registrovanih 5kj(2kj suncokreta i 3 kj kukuruza) a baba predala 30t suncokreta i preko 50t kukuruza.Baba je rekorder u proizvodnji suncokreta.Ljudi preteruju.U svakoj drzavi se moze sakriti jedan deo prihoda(izbeci porez), ali u Srbiji je do sada sve moglo.Limit za pdv je 4 i 8 miliona, znaci kradja poreza je privilegija velikih.Niko ne moze da utvrdi koliko su gazdinstva u pdv-u potrosili nafte,vestaka,semena.Pa gde su u ovom dosadasnjem sistemu mali???Osudjeni su na propast.Ovako vise veliki nece moci da predaju na babe i komsije robu, jer i oni ce morati uplatiti porez, a racuni nece kruziti izmedju gazdinstava,jer ce svakome trebati svoj racun da potvrdi svoje troskove.
Ova trgovina sa racunima je narocito izrazena ove godine kada dobijanje subvencije nije bila vezana za predaju racuna.Drzava se gadno zajebala sa ovim potezom, jer priliv od pdv-a od trgovine poljoprivrednim proizvodima,repromaterijala se drasticno smanjila.
Staro je pravilo, u sesir prvo moras ubaciti nesto da bi potom mogao nasto da izvadis.Mi ne bi da ubacimo nista, a svi bi zeleli 300evra po ha subvencije.
Kako moze bit pravedno da onaj ko ima 5ha placa iste doprinose kao onaj sa 100-200 i vise ha?A kad se dele subvencije ovaj drugi dobija 20x toliko.Ako je pio i zdr. po gazdinstvu 90 hiljada,onda subvencija nek bude 250 hiljada po gazdinstvu a ne jednom 60k a drugom 2 miliona.
 
Novi poreski sistem za poljoprivredne proizvodace

Dobro vece svima sada sam pozvao Cool centar za porez i najnovija informacija je da SVA registrovana gazdinstva trbaju da vode knjige i trebamo da predamo obrazac PPDG1 da se prijavimo a rok za to jos nije poznat.
 
ma kako to da izvedu sa fiskalizacijom proizvodaca kad nikad nije ista cene na pocetku i na kraj pijace nije mi jasno nakupci su vec nesto sasvim drugo

Ti na kasi mozes da vise puta menjas cenu artiklu koji prodajes u toku dana. Vazno je a i obavezno da napravis po zavrsetku prodaje toga dana "Dnevni izvestaj" koji govori koliki si Ti pazar taj dan ostvario i onda sumu sa tog dnevnog izvestaja unosis kao prihod za taj dan. Dnevne izvestaje ces morati uredno da upisujes u knjigu dnevnih izvestaja i njih i knjigu da cuvas kao dokaz da to sto si uneo u PK-1 je tacno.
 
Danas sam pricao sa rodjenom tetkom koja je radila u poreskoj upravi i koju sam zamolio juce da mi se danas raspita sta i kako. Ovako ona kaze. Jos se nista precizno ne zna. Nedorecene su mnoge stvari. Ono sto je sigurno za ljude u PDVu sve ostaje isto. Za ostale se jos vaga da li ce se dozvoliti da se pausalno oporezuju ili ce morati svi voditi knjige. I jos jako bitna informacija. Nista od toga nije na snazi i dalje vaze pravila kao i do sada. Ne veruje da ce do nove godine ista biti precizirano, vec ce se cekati mart i neposredno pre reregistracije gazdinstava ce sve biti poznato. Inace ovu su sve evropska pravila i direktive. Gde nema crnog trzista i svi placaju porez, ALI imaju normalne subvencije a ne sirotinjske kao mi.
 
Imao bih i ja jedno pitanje,meni tamo sredinom Februara stizu tovjenici za predaju i kako onda da prikazem rashod kad sam poceo tov u ovoj godini
 
Imao bih i ja jedno pitanje,meni tamo sredinom Februara stizu tovjenici za predaju i kako onda da prikazem rashod kad sam poceo tov u ovoj godini

Prikazi onaj trosak koji si napravio za hranu i ostalo u ovoj godini. Ako nastavis istim tempom onda ces na kraju godine imati rashod za par meseci hranjenja svinja ali neces imati prihod posto ces ih predavati tek u 2015 god.:osmeh:
 
Kao što su mnogi već primetili, postoji formalno opravdanje za uvodjenje novog sistema oporezivanja u poljoprivredi.

Medjutim, kako se može tražiti da se stvari dovedu u red samo kada je u pitanju jedna privredna grana, a sve ostalo ostaje isto, nedirnuto i u potpunom haosu i rasulu.
Ne može nenormalna država tražiti normalnost od samo jednog dela populacije, a ostalima kao i do sad ići na ruku i ulagivati se.

Sve ono što će nam se dešavati je zbog onih 750.000 na državnoj sisi! Odnosno zbog dobrog dela njih koji su nepotrebni i višak. USA imaju 2.000.000 u tom sektoru, spram 300.000.000 gradjana. Koji je odnos u našem slučaju!? A u pitanju je najjača sila sveta, tu je vojska i sve druge službe.. Čast izuzecima, ali većina onih koji dobija novac od države je krajnje nekompetentna, nesposobna i nezaiteresovana za ono čim bi trebali da se bave. Lako bi se moglo prepoloviti brojćano stanje te grupacije, samo da ima volje. Spustili bi se nosevi, neko bi morao konačno po prvi put u životu nešto zaista da radi, i sve bi bilo mnogo drugačije!

Druga velika problematična grupa su "nezaposleni" i primaoci socijalne pomoći. Mnogi objektivno nemaju nikakve mogućnosti, ali tvrdim da je većina lenja, naučena da živi bez rada, i gleda sa podsmehom na one koji se bore da nešto stvore i rade ne gledajući da li je praznik ili vreme za letovanje. Skresati davanja takvima i naterati ih da zasuču rukave.

Treća skupina su penzioneri. Ljudi u godinama. Objektivno većina jeste zaradila tu penziju i sleduje im bez dileme. Sami smo krivi što smo postali "star" narod. Medjutim, mnoge penzije su nezaradjene i nezasluženo visoke. Seći to i napraviti red.

Kada bi se sve te stvari popravile, veliko je pitanje da li bi bilo potrebno uvodjenje novih nameta poljoprivredi. U stvari mnogo bi lakše to prihvatili jer bi znali da smo svi jednaki i da će naš novac doprineti zajedničkom boljitku. Ovako, slušajući kako danima trube o onoj smejuriji i nazovi smanjenju plata u javnom sektoru svako ko shvata pravo stanje stvari je mogao predpostaviti da je to samo opravdanje i uvertira onome što su namerili. Rešili su ponovo da seljak vadi kestenje iz vatre, po ko zna koji put. Dokle više!? A oni da se ne menjaju i ne odriču privilegija ni trunke.

Po mom skromno mišeljenju, ja priču o novim porezima ovako vidim.

Pošto je država bankrot, novca više nema nizašta, a kamoli za subvencije. Da kažu ukidamo ih, desila bi se buna kao već nekolicinu puta.
Ovo je ideja da se zapravo ta davanja nuliraju kroz povrat preko poreza, i da država još malo ugrabi ako je moguće.
Slažem se, ima svakakvih zloupotreba, ljudi su bezobrazno slobodni da rade svašta i da se ničeg ne boje. Takvima je trebalo stati na put, a ne tlačiti sve zbog pojedinaca.

Koliko sam imao prilike pročitati imaju nameru tretirati nas kao samostalne privrednike.
Obveznik plaćanja poreza na dobit je nosilac poljoprivrednog gazdinstva.
Ako je ukupan promet manji od 6 miliona, obveznik može da izabere mogućnost paušalnog odredjivanja visine poreza, a da bi pravdao da mu promet ne prelazi tu sumu moraće voditi KPO poslovnu knjigu o ostvarenom prometu. Samo nju.
Ukoliko promet prelazi 6 miliona, vodi se prosto knjigovodstvo i porez se odredjuje prema bilansu u visini od 10% na iskazanu dobit.

Ja nisam nigde naišao na informacije vezane za PIO i zdravstveno. Tih 47% je bezobrazno mnogo i mislim da to niko ne bi mogao podneti. Koja je logika porediti plate radnika i naš slučaj. Radnik ulaže samo sebe, svoje eventualno znanje i trud. Mi smo sami sebi obezbedili posao, nasledili od predaka koji su se odricali za nju,a većina i dokupila zemlju koju obradjuje. Uložili mnogo novca u mehanizaciju, objekte, stoku.. Većina najmanje u luksuz. I pored toga još radimo. Svako gazdinstvo ima više članova koji takodje radi i živi od tog ukupnog prihoda. Ne može se posmatrati kao da je reč o pojedincu. Ako je tako, onda je krajnja drskost. Prosto ne verujem u to, ili će zakon sam sebe obesmisliti jer će svako gledati da ga zaobidje.

Rekao bi da je poenta cele priče da se većina koja ne prelazi crtu od 6 miliona opredeli za paušal, da se na taj način ponište takozvane subvencije i da se još malo uzme.
Nemoguće je po meni u praksi sprovesti zavodjenje strogog vodjenja knjiga i oni su toga svesni. Kako su mnogi primetili, mnogo je funkcionalno nepismenih, i to ne bi išlo nikako.

Zapravo se još ništa nezna, još uvek smišljaju i lome se kako još i ovo da nam okače o ramena a da se ne desi revolt.
Da su rešili da nas pelješe, jesu. Na ovu priču treba uvesti i svrstavanje poljoprivrednog zemljišta za osnovu plaćanja poreza na imovinu. Slušao sam letos kada su usvajali neke poslanike u skupštini koji su pominjali iznose od oko 30 Eur po katastarskom jutru!? Za nepoverovati, i prekrstiti se.

Trebaće sve mnogo bolje sagledati kada se bude više znalo. Te priče 30.11 , 1.1 , pustite to. Kada se u ovoj zemlji nešto brzo dešavalo?
Krenuće dramljenja na TV dnevnicima kada budu konačno rešili.
Mislim da će biti najbolje ne registrovati gazdinstvo. Registracija nije obavezna, osim ako i to ne promene. Odreći se tih njihovih i ovako bednih subvencija. Verovatno se u tom slučaju neće moći ostvariti povraćaj PDV-a od 8%, ali bolje i to nego imati posla sa knjogovodjama, poreznicima. To je onako lako rečeno sa moje strane, spram onog što sam čuo i pročitao, možda se varam, verovatno će naći neku smicalicu da nas nateraju u kolonu.

Uglavnom došlo je vreme da se "države" treba kloniti i "bežati" od njenih aparata što dalje koliko je moguće.

Brod se opasno nakrivio, i samo što nije počeo da tone..
 
Poslednja izmena:
Imam i ja jedno pitanje,kada recimo kupis zivotinje za tov na pijaci i naravno ne dobijes racun.Lecis ih sam,sto naravno kosta a nisi u mogucnosti to da prijavis posto nemas racun od veterinara i kada ih prodas dobijes pare na racun kako ce da se zna kolika je dobit.Nece valjda da oporezuju od celokupne sume,

Jedna od poenti ovde je to što ti nesmeš da lečiš sam, jel ako nisi veterinar sa licencom baviš se nadriveterinarstvom za koje je zaprećena kazna do 1 godine zatvora. Ovako bar teoretski ćeš zvati veterinara koji će ti dati račun i tako pravdati trošak.
 
Smilad uglavnom se slazem sa tobom narocito ono za radnike i fabrike.Vecina od nas je moralo da generacijama stvara sebi kapital od zemlje, mehanizacije, pa do objekata i svih ostalih sredstava za proizvodnju, a jedan radnik ili sluzbenik nije ulozio ni hemijsku olovku tako da se ta oporezivanja nemogu uporedjivati. Danas sam vec pisao da pausal otpada jer je neprihvatljiv za poresku upravu i ministarstvo finansija. Tako bar kazu u nasoj filijali.
 
U pravu ste da bi se trebalo odreci i registracija i subvencija i vise ne voditi brigu o zahtevima i molbama . Kada sam bio pre neki dan u poresku kod inspektora navela mi prdo bodataka a najvaznije je rekla da treba da vodimo strogo brigu o datumima za isplatu poreza!~Reko sam da nama niko ne postuje nikakve datume,na to je samo rekla da treba da SPARAMO!Kao da to dosada nismo radili al smo to odmah i ulozili da polako stignemo do danas gde jesmo.Nismo naucili da obidemo zakone posteno stvorili a sada treba uzeti ili muzti nas koji jas radimo.
 
I ja se uglavnom slazem sa Smiladom,opet doslo vreme da seljak-paor bude moneta za potkusurivanje.Toliko nesredjenih stvari u javnim preduzecima,drzavna aparatura odavno pojela samu sebe a i dobar deo svih nas,siva ekonomija i dalje cveta,novokomponovani bogatasi su posebno privilegovana kategorija koja sve moze i nista ne mora,na socijali visi i kurta i murta,tamnopute socijalne manjine ceo zivot su na grbaci radnog sveta koji izdvaja sredstava za njihovo lenstvovanje...i ovako bi mogli do prekosutra.Moje skromno misljenje je da je prosecan poljoprivrednik,u ovom Diznilendu od drzave,najranjivija kategorija iz oblasti privrede.Kao sto su ostali naveli-generacijama sam stvarao,ulagao i sebe i porodicu i luksuz i raskos i letovanje i zimovanje...da bi opstao kao nekakav proizvodjac.A kakav je to proizvodjac?Pa takav da se uvek vaga na liniji jedva rentabilnog i pozitivne nule.Ako nam sada pritegnu uzde dodatno,tako sto ce nam uzeti i ono malo sto nam daju onda neka se svi vise j...Jer nemojmo se zavaravati,drzava je strasna hobotnica.Kada te dotakne svojim dugackim pipcima,onda vise nemas odlepljivanje od nje.Jesam za porez,sta je porez za drzavu i narod uopste ne treba ni da se polemise,ali porez u reziji ekonomskih eksperata zemlje Srbije-Boze sacuvaj i sakloni nas te posasti!
 
Slika paora u BG -

On ne mora da pravi decu jer su konkurencija gradskoj deci pri upisu na faks , on ne treba da promeni stolariju na kuci ( neka mu duva ) kad je paor pa mu duva u glavi , On ne mora da ide na more izgori svakako na suncu leti , njemu treba lagati i nuditi kredite da mu sto lakse uzmemo sve ! ... Pa dokle cutati ??

Ako ne budemo bojkotovali poreski novi namet i ne ustanemo , nikad vise nas... zato pamet u glavu .
 
Прате они ове наше ракције, немојте сумњати, али се држе оно анегдоте:
" Господару, народ се буни! Шта да радимо?
- Стежи омчу!
Господару, народ се опет буни. Шта да радимо?
- Стежи омчу!
Господару, народ се умирио. Ништа се не чује.
- Брзо попуштај омчу."

Опорезивање примарних произвођача је овде у другом плану. Њима је Порез на Додату Вредност битнији од пореза на приход. У ланцу од њиве до трпезе желе да опорезују пире а не кромпир јер док потрошач поједе пире, кромпир ће проћи кроз многе руке и сваки пут ће се цена увећати а то увећање треба опорезовати.
Друга ствар је што су пољопривредници значајни потрошачи па желе да их натерају да траже фискалне или друге рачуне и тако натерају оне који су избегавали да плаћају ПДВ уђу у легалне токове (легалан, контролисани прометни ланац).
Убеђен сам да нико од нас није против плаћања пореза, јер знамо чему служи, али кад видимо како се све и ко све дрпа из државне касе онда ти дође да пукнеш на здраво место (да ли радити по својој савести и закону или не плаћањем пореза исказати свој бунт).
 
Zdravo svima,
Da podelim informaciju koju sam dobio danas.
U Panćevu još ništa ne znaju kad će i da li će da stupi na snagu.U sobi 21 gospođa mi je rekla da je samo sigurno da treba da stigne porez za 2013 za odvodnjavanje.
Sa ovim novim porezima još nisu pošteno upoznati i da je sigurno rok pomeren a niko ne zna do kada.Ona kaže da će to morati da bude pošteno informisano i objavljeno,
a da je to zdrav posao da bi se brzo primenio.
Verovatno bi normalno bilo plaćati neki porez ako nešto očekujemo od države,a to što nismo sigurni da li država poštuje nas ko mi nju-to je drugo pitanje.
 
Neka oni mene oporezuju po hektaru, a moju subvenciju ja necu kao ni do sada uzimati od drzave. Ja kupujem gorivo po 150 din I nikom ne polazem racun. Niti trazim sta od drzave, a oni neka meni omoguce koliko -toliko stabilnu cenu mog proizvoda.
 
Nazad
Vrh