Novi poreski sistem za poljoprivredne proizvodjace

@sotir
Neoporeziva suma je 2 mil. Ako ne predjete 2mil nemate porez 10% na dobit. Ako imate npr 2.2 mil placate samo na tih 0.2mil porez od 10% tj. 20k din. Jasnije? Porez se placa samo na dobit ne na promet. Od prihoda oduzmete rashode, i koliko ostane dobiti ako prelazi 2mil u obavezi ste platiti 10% od sume za koju ste presisali 2mil. Npr imate ulaganja u proizvodnju (seme, hemija, vestak, nafta, amortizacija) od 1 500 000din i prihodujete 2 500 000din, neto dobit vam je 1 000 000din sto ce reci da necete platiti tih 10% jer ste upali do 2 000 000din. Mislim da je sada jasno.
 
Moracete svi da vodite knjigu PK-1 U toj knjigi cete prikazivati dobit kako koja bude stizala i rashode kako koji imate. Na kraju godine ce se svaka rubrika sabrati i iz te knjige cete izvaditi podatke za por. prijavu. Imacete tri stavke rashoda: rashodi za inv. i penz.osiguranje, ostali rashodi i ukupni rashodi. Imacete i rubrike obracuna PDV-a na usluge i rubriku materijalnih i ne materijalnih troskova koje cete sve sabirati u ukupne rashode. samo za svaki rashod mora biti uredan papir sa pecatom onoga ko ga je izdao ili papire od banke (uplatnice) da ste uplatili penz. i inv. osiguranje. Znaci za svaki uneti rashod mora postojati pravdanje ili ide kazna da ste pokusali da obmanete por. upravu. Moracete isto u toj knjigi da unosite i koliko je novaca leglo na Vas racun i koliko je sa njega otislo. Na kraju godine mora se predati poreska prijava a ta knjiga ce biti pokrice za por. prijavu koju ste predali. Por. prijavu morate predati i ako se desi da ste radili u minusu, samo sto se suma minusa naznaci crvenom olovkom da bude upadljiva. Onaj ko misli da ce imati veliki iznos na poreskoj prijavi za 2014 god. trebao bi odmah da uplacuje akontacije na por. broj racuna i bice mu mnogo lakse. kada se to usemi oni (por.uprava)ce Vam poslati akontaciono resenje za tekucu god.i uz njega obicno dodje i konacno resenje za proslu godinu.
 
Poslednja izmena:
Moracete svi da vodite knjigu PK-1 U toj knjigi cete prikazivati dobit kako koja bude stizala i rashode kako koji imate. Na kraju godine ce se svaka rubrika sabrati i iz te knjige cete izvaditi podatke za por. prijavu. Imacete tri stavke rashoda: rashodi za inv. i penz.osiguranje, ostali rashodi i ukupni rashodi. Imacete i rubrike obracuna PDV-a na usluge i rubriku materijalnih i ne materijalnih troskova koje cete sve sabirati u ukupne rashode. samo za svaki rashod mora biti uredan papir sa pecatom onoga ko ga je izdao ili papire od banke (uplatnice) da ste uplatili penz. i inv. osiguranje. Znaci za svaki rashod mora postojati pravdanje ili ide kazna da ste pokusali da obmanete por. upravu. Moracete isto u toj knjigi da unosite i koliko je novaca leglo na Vas racun i koliko je sa njega otislo. Na kraju godine mora se predati poreska prijava a ta knjiga ce biti pokrice za por. prijavu koju ste predali. Por. prijavu morate predati i ako se desi da ste radili u minusu, samo sto se suma minusa naznaci crvenom olovkom da bude upadljiva. Onaj ko misli da ce imati veliki iznos na poreskoj prijavi za 2014 god. trebao bi odmah da uplacuje akontacije na por. broj racuna i bice mu mnogo lakse. kada se to usemi oni (por.uprava)ce Vam poslati akontaciono resenje za tekucu god.i uz njega obicno dodje i konacno resenje za proslu godinu.

Duki,primljen si za knjigovođu-da ne tražim dalje.:ppozdrav:
 
nije mi jasno kako ja da prijavljujem dobit sa pijace naprimer prodajem paradajz izjutra po50din i on neide spustim cenu na 30 ili 20 pa na kraj sezone kad nikom netreba bude 10 din ili bilo ko sta prodaje na pijaci uopste nerazumem kako ili sad kupus 3 din pa ljudi imaju mnooogo veci rashod od prihoda i sad tu ja mogu prikazati dobit 1000din a mogu i 100000 a na pijaci nista neide preko racuna vec kako se ko pogodi
 
Ja sam danas bio do poreske, da se raspitam, i uglavnom jedino je sigurno da ce se primeniti novi sistem za naplatu poreza u poljoprivredi. U zakonu se spominje samo da se poljoprivrednici ubrajaju u samostalnu delatnost, i da ce dobit biti oporezovana sa 10%.
NISTA VISE OD TOGA SE NE ZNA!
 
nije mi jasno kako ja da prijavljujem dobit sa pijace naprimer prodajem paradajz izjutra po50din i on neide spustim cenu na 30 ili 20 pa na kraj sezone kad nikom netreba bude 10 din ili bilo ko sta prodaje na pijaci uopste nerazumem kako ili sad kupus 3 din pa ljudi imaju mnooogo veci rashod od prihoda i sad tu ja mogu prikazati dobit 1000din a mogu i 100000 a na pijaci nista neide preko racuna vec kako se ko pogodi
Pajedino ako nisi cist da se neuvredis ces prijaviti dobit sa pijace
 
nije mi jasno kako ja da prijavljujem dobit sa pijace naprimer prodajem paradajz izjutra po50din i on neide spustim cenu na 30 ili 20 pa na kraj sezone kad nikom netreba bude 10 din ili bilo ko sta prodaje na pijaci uopste nerazumem kako ili sad kupus 3 din pa ljudi imaju mnooogo veci rashod od prihoda i sad tu ja mogu prikazati dobit 1000din a mogu i 100000 a na pijaci nista neide preko racuna vec kako se ko pogodi

Ti ces prikazati onako kako zelis ako ne bude fiskalne na pijaci. Ali to sto si prikazao pravdas papirima koje budes imao i nema za cega da brines. Ako bude fiskalna na pijaci, kucaces racune a ako to ne budes radio moze trzizna da Te odere. Onda ces te racune sabrati (napraviti dnevni izvestaj) i unositi kao dobit u knjigu.
 
Poslednja izmena:
Skal ti si u najboljoj poziciji. Imas rashode a prihode sa pijace ne prijavljujes i gotovo. Ti ces svaku godinu poslovati u minusu :haha:
 
Ti ces prikazati onako kako zelis ako ne bude fiskalne na pijaci. Ali to sto si prikazao pravdas papirima koje budes imao i nema za cega da brines. Ako bude fiskalna na pijaci, kucaces racune a ako to ne budes radio moze trzizna da Te odere. Onda ces te racune sabrati (napraviti dnevni izvestaj) i unositi kao dobit u knjigu.
ma kako to da izvedu sa fiskalizacijom proizvodaca kad nikad nije ista cene na pocetku i na kraj pijace nije mi jasno nakupci su vec nesto sasvim drugo
 
Da li u rashode osim (semena,djubriva hemije )spada i uzimanje zemlje u zakup ili kupovina na vecito?
 
Imam i ja jedno pitanje,kada recimo kupis zivotinje za tov na pijaci i naravno ne dobijes racun.Lecis ih sam,sto naravno kosta a nisi u mogucnosti to da prijavis posto nemas racun od veterinara i kada ih prodas dobijes pare na racun kako ce da se zna kolika je dobit.Nece valjda da oporezuju od celokupne sume,
 
@emigrant u tom slucaju radite na svoju stetu.. Morate se truditi da za sve pribavite racune, i da na osnovu toga smanjite dobit, i samim tim manji porez placate. Na Vama je da li ce te to raditi tako, ili necete...
 
@emigrant
Trazite racun od coveka od kojeg kupujete telad, racun od veterinara i od lekova. Time umanjujete sumu za oporezivanje. Takodje imate trosak amortizacije objekta gde drzite zitovinje kao trosak.
 
Nazad
Vrh