No-Till , direktna setva bez obrade

Pozdrav pročitao sam ovu temu od pocetka i vidim da ima clanova koji uspjesno gaje usjeve bez obrade zemljišta.Zanimaju me iskustva sa sjetvom soje bez obrade.Imam vucenu mašinu moore unidrill od 4 metra s doradjenim sandukom za đubrivo I plan je sjetva soje u proljece u sojište s ulaganjem đubriva u redove.Jos samo da skuzim kako se ovdje stavljaju slike🤔😁
 
Daj slike neke kako si odradio ulaganje djubriva,jel djubrivo ulaze u isti red gde i seme,isti ulagaci ili ?.Jel ova UniDrill Moore ili stariji tip ?.Sliku postavljas na neki sajt za upload slika,onda kopiras link sa tih sajtova i paste ove na forumu.Npr na imgbb sajt ,posle upload slike,kopiraj BBCode full linked ,kao ovo dole,tako ce ispasti slika,sa istog je sajta.

https://ibb.co/Xky42HB][/url]
 
Slikano pre neki dan. Drzi se ali i njemu fali malo hladovine.
69bdc3aea91b7861aeefee60f28442ce.jpg
d213241565795c6c49df18ce65bca968.jpg
87093a684d49ef02214f46194a9597f3.jpg


Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
https://ibb.co/LRCY9H6

Radi se o ovakvoj starijoj mašini pošto su ove novije za mene preskupe,gnojivo ulaze u istu cijev sa sjemenom,mozda to i nije najbolje rješenje ali bolje i to nego ništa.Teška je oko 3 tone i treba joj servis prije ozbiljnije upotrebe(gume na crijevima od gnojiva,dva lezaja i jedan napuknut disk,navodno je sijala u kamenitom tlu.
 
Radimo minimalno obradu za soju u jesen 5,6cm i ne diram nista vise

Послато са SM-N970F помоћу Тапатока
 
Prva direktna setva sa novom sejačicom. Pšenica u kukuruzište. Išlo je 270kg na hektar i 100kg NPK, u red. Deo mase je sklonjen (rođak zamolio, trebalo mu za stoku), a deo je dodatno usitnjen malčerom i posle toga je išla sejačica. I da je ostala sva masa, ne bi bio neki problem. Baš je glatko išlo, ni blizu granica mašine.


Nije bilo nikakvih problema da se postigne dubina jer je zemlja bila vlažna, a masa nije pravila problem:


Ovako je izgledalo iza točkova i grablji (malo je smanjena agresivnost, da ne bi vukle masu):

 
Imao sam priliku ovu sejalicu da vidim uzivo u radu, ima je porodica Gajic iz B.Palanke. To je jednom recju "straota" od masine. Svaki disk ima svoj hid. klip. Potisak po bateriji od 70 do 200 kg. Verujem da bi posejala u ove nase kvalitetne asfvaltne puteve bez problema :osmeh:
 
Ima u Agrovojvodini dve polovne sejalice te marke.Jedna je 3 a druga 4 m radnog zahvata, zanimljive su im cene.Kod mene u susednom mestu ima takva stara par godina, vuče je traktor od 200 ks a tanjiraju ispred, ne rade direktnu setvu, ne razumem zbog čega.
 
@paorpaor Jel si siguran da svaka ima svoj hidraulicni klip ?.Stelovanje pritiska je hidraulicno ali za sve baterije zajedno,pojedinacno baterije imaju opruge zbog kopiranja terena.Nema potrebe za hidraulicni klip posto svaki ulagac ima svoj tocak napred gde se steluje dubina.Ne svidjaju mi se kod nje nagazni tockovi nazad,mislim da je bolje resenje kod sulky/sky easy drill sejalica gde je nagazni tocak na bateriji.A ostaje vecna diskusija koji ulagac je bolji,dupli disk (disk ispred diska normalno) ili single disk.U no till sa cover crop,nzm jel bi mozda motao masu oko ulagaca kod duplog diska,ne vidjam po netu te Tume sejalice u takvim uslovima setve bas mnogo,cak stavise mnogo se koriste u setvi gde je prethodno bila nekakva obrada,zasto pojma nemam.Inace 200ks je je zesci overkill za nju,bar od 3m sirine.
 
Kao što @Arkadije reče, pritisak se podešava hidraulično. Ulagači nemaju svoje klipove. Menja se ugao paralelograma na kojima su i koliko se mašina naslanja na njih od gore. Pritisak pravi težina sejačice, a prednji točkovi i opruge drže dubinu i kopiraju.

Prednji i zadnji točkovi nisu kruto vezani u klackalicu kao EasyDrill. Zadnji imaju svoje klipove. Svaki par točkova je na svom klipu (dva spoljna klipa i 4 unutrašnja, za ukupno 6 parova točkova). Zadnji točkovi tako isto kopiraju. Umesto da se baterija klacka i tako kopira kao EasyDrill, ovde je nezavisna sprega hidraulike nazad i težine i opruga napred.

Što reče @Matić, na oglasima su sad dve ovakve sejačice i cena im je zanimljiva za ovaj tip sejačice. Nema puno no-till sejačica za 12 hiljada kod nas… Bio jedan Moore prošle godine, stoji jedna Metasa godinama. Koliko vidim, obe su Nova model, bez ulaganja đubriva (Nova Combi) i ova od 3 metra je pola tone lakša od moje.

Da stavimo i neku tačku na diskusiji o tome da li joj treba tanjirača. U mom ataru i okolini ne treba. Osim ako nisu mesta gde su ljudi bare obilazili i put pravili. Ljudi baš vole da čelik prođe pre sejačice i onda tako i rade. Ono što primećujem je da ovaj nazubljeni dupli disk baš dosta pomera, rastresa i meša zemlju. Vidi se na drugom snimku (sejano je 9 do 10 na sat). Definitivno nije filozofija da se zemlja pomeri minimalno, stavi seme i zatvori brazdica. Ovde ipak ima nešto više kultivacije, pa ko voli.
 
Ona Metasa što stoji je baš remontovana dobro. Drugar prodaje.

Ima i Konsgkilde u BNS 4m.

A ove Tume pise nova combi sa strane, verovatno ima ulagače onda.

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
 
Nazad
Vrh