No-Till , direktna setva bez obrade

JEl ima neko iskustvo kako reduktovana obrada deluje na sposobnost pšenice da se nosi sa nedostatkom vlage?
Imam posijanu pšenicu na tanjiranom ytrištu iza uljane repice, ali nekako mi se čini da jako pati od nedostatka vlage uvija listove), sada ne znam jeli to zbog preduseva ili što nije orano ili nečeg drugog,
Zemlja malo dalje, sličnoe kvalitete bolje izgleda
Syngenta Gabrio je u pitanju
 
Mislim da na oranim površinama bolje izgledaju na ovakvom vremenu.
Imam utisak da tamo gde je ljudski istanjirano je bolje.
 
Evo da se zapiše, ako nekoga nekada bude zanimalo. Cene sa ovogodišnjeg sajma za mehaničke no-till sejačice, tri metra radni zahvat:

Sakalak Anzek - 13.000€+PDV sa đubrivom i sistemom za stalne tragove
Gaspardo Diretta Combi - 36.000€+PDV u osnovnoj opremi
Tume Nova Combi - 50.000€+PDV u bogatoj opremi (nazad grablje, stalni tragovi, računar, kamera)

Cene su u par stotina eura gore-dole, kako prodavci kažu, zavisno od opreme. Nisam tražio ponude, pa da znam tačno u euro koliko šta košta.
 
Zato sto mora sigurno,ako je sa duplim diskovima ulagaci,kao sto vidim na netu po stranim oglasima ,onda je to golo gov... od no till sejalice.Nema sta dupli disk da trazi u no till,cak je u tom slucaju mozda i bolji obican raonik ,kog ja mrzim strasno kao ulagac xd.
A vidi se da su gledali da kopiraju Sulky/Sky easyDrill sejalice,jako podseca na njih ulagacki sistem,prednji,zadnji tockovi ...sem gluposti od 2 diska naravno ...
Gaspardo ima cudan sistem podesavanja dubine setve,ali opet po meni puno bolja nego Tume combi ...ja sam gledao na sajmu najvise ovu Sakalak,i po meni koliko god smesno zvucalo,mi nekako najbolji izbor.E sad,kod nje koliko se secam ubacuje djubrivo u istu cev gde i seme,to mi se ne svidja bas previse ,kao i jako siroki tockovi u transportu.No opet sve je to igracka spram Sulky easydrill ,koja polovna od desetak godina starosti je maltene skupa koliko i ta nova Gaspardo ...lude cene drze,valjda sa razlogom.
Sto se tih no till sejalica za psenicu i slicno,bas dobro nahvaljena je John Deer 750a,ali koliko sam gledao po netu,ima jednu jako veliku manu,koja u no till ne bi smela da izostaje,a to je ulaganje djubriva sa setvom.Mozda gresim,ali mislim da fabricki nema tu opciju...
 
Kod nje je vise jedan ispred drugog ,nisu iste dimenzije diskovi ,nije idealno,ali manje utiskiva u zemljiste zetvene ostatke nego obicni v diskovi kao kod Tume.Jos koliko je turska jeftinija ...
 
Kasna setva u kukuruziste, obicna sakalak.
f21989904af4dfb486ab0384980e1d01.jpg
7719fc474ea78477c9ff270a9d015a8c.jpg


Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
@Arkadije Ulagači jako liče po načinu na koji su napravljeni.

Anzek diskovi: Яцечко snimio video sa rastavljenim Anzek ulagačem gde se sve vidi i izmerio prečnike. 42cm spoljni, nazubljen, 38cm unutrašnji prečnik, ravan.

Tume diskovi na Novi su 40cm spoljni, 36cm unutrašnji, oba nazubljena. Unutrašnjost:

Clean-Shot-2022-06-01-at-11-33-09-2x.png


Nisam stručnjak i ne želim da ulazim u raspravu koji je bolji. Ima i jednih i drugih kod nas u radu, pa najbolje pričati sa ljudima koji su ih probali.
 
Nazad
Vrh