No-Till , direktna setva bez obrade

Prvi kukuruz, poprilično stradao od vrana (~20%). Nicanje je skroz OK, ali su se tu vrane uselile i napravile dar-mar. Gde fali, uglavnom je rupa gde su kopale, vrlo malo ima mesta gde se vidi da nije niklo seme. Stari dosejao gde je moglo, ali stvar nije za otpis:


Mašina nije mogla da spusti seme dublje od ~6cm, iako joj je bilo zadato da seje na 8.5cm. U sledećoj sezoni ću dodati jedan disk ispred V diskova, da otvori brazdicu. Trebalo bi da reši problem i da se postigne zadata dubina.

Drugi kukuruz, koji nije imao problema sa pticama. Lepi redovi:


A evo ga i sklop:


Soje su još uvek jako sramežljive i teško je odrediti sklop sa dosta mase na njivi. Više sam se bojao za kukuruze, ali izgleda da ću sa njima imati manje problema nego sa sojom. Da mi je neko pričao…
 
Ima li efekta dublja sjetva da vrane ne mogu izvaditi zrno.....8,5 cm je ipak mnogo bezbjednije od ptica
 
Ne znam....neko kaže da vrane i fazani u stvari nisu u potraži za zrnom već za žičnjakom ali da ne idemo u off
 
To im je jedan od nacina da nadju zrno , cuje dole da nesto krcka , a drugi nacin je kad kukuruz nikne , za tolke godine naucile su kad iscupa kukuruz da je dole zrno.
 
Мени фазан и вране ваде кукуруз, жито мишеви, сунцокрет пешчар. Као да сам камење на Бога бацао. 😭
 
Kukuruz sa njive gde ga vrane nisu dirale:


Sklop:


Ako nisam pomenuo, predusev je bila pšenica, pa Attila N smeša pokorvnih useva (60% krmni bob, 28% stočni grašak, 6% sočivo, 6% lan).

Soja u zeleno mi nije uspela, populacija prepolovljena. Ne odustajem jer je masa skroz kontrolisala korove, mogao si ih na prste nabrojati, ali 250 hiljada biljaka na hektar nije bilo vredno čuvanja. Dogodine setva u raž, ali širokorednom i obavezno valjati pre u smeru setve.

Druga no-till soja širokorednom u prskan pokrov je dobar 3. Daleko od odlične, ali nije ni za neke drastične ispravke. Slike kada još malo uznapreduje, ono što je telefon uslikao i ono što se vidi očima kada se zađe u njivu se ne poklapa ni malo.
 
Suncokret u no till-u.

Dosta kasno ušli u posed na novu parcelu, oko 10. Maja. Širok spektar korova, prvenstveno zubača, je već uveliko počeo da buja. Predusev kukuruz, kog na kraju nije ni bilo smisla skidati jer ga je satrala suša i konkurencija korova.

Zbog nepredvidivosti vremenskih prilika tj bojazni od suše i gubitka dragocene vlage obradom, odlučujemo da parcelu samo istarupiramo I posejemo direktno u bukvalno "tepih" zubače.

Poprskano klasično posle setve pre nicanja I dodat totalni herbicid. Kasnije rađena split aplikacija fluazifopa I to će najverovatnije biti to. Pitam se da li će zubača ponovo proterati

Čekamo rezultate na jesen.

Nicanje je bilo odlično, s tim da možemo videti malo proređen sklop u nekim delovima što je posledica šteta od ptica i insekata.

Da li bi ovo valjalo i da nismo ovoliko pokisli u prethodnim nedeljama, za sada će ostati nepoznanica...
388709ec72dba9391c672443c8fbae07.jpg
2f25be3afa0093c0c83b8304464561b2.jpg


Послато са SM-G780G помоћу Тапатока
 
No-till pšenica, naša dorada - 37 meteri na jutro, 77 hektolitar, vlaga 11%. To je u proseku za atar. Druga no-till pšenica, deklarisana LG Arnova sejana dve nedelje posle je bila jača, po tome koliko je brzo kombajn punio bunker, ali je nismo merili.
 
Moje iskustvo iz ove sezone je sledeće.
U istom potezu imam istu sortu ista agrotehnika ali se razlikuje način obrade.
Jedna njiva plitko potanjirana na prosečno 5cm a druga direktno posejana. Prva koja je tanjirana kratkom tanjiračom bila repica a druga bio suncokret predusev.
Razlika je oko500kg veći prinos na tanjiranoj njivi jer bilo brze nicanje i za nijansu bolji bokor. Najverovatnije je razlog što je falilo padavina u septembru pa je suncokretiste dosta isušeno dok je plitko tanjiranje uradjeno posle skidanja repice i sačuvana vlaga.
Inače i jedna i druga su dobro rodile. Na tanjiranoj njivi bilo oko9000kg po hektaru na drugoj oko8500kg.

Послато са SM-A536B помоћу Тапатока
 
Ove godine imam četiri eksperimenta sa no-till setvom. Sad da podelim slike iz setve, a posle ćemo videti na šta će ispasti. Nikog ne ubeđujem ni u šta, koga zanima neka pogleda, ko misli da je glupo neka obiđe, a videćemo kako će se sve odmotavati dalje kako sezona bude odmicala.

Br 1. No-till setva kukuruza (Syngenta Bilbao) u prskan pokrov. Prskano je 25 dana pre setve. Cilj je bio da bude 15 dana pre setve, ali se vreme pokvarilo i odložilo setvu. Kuhn Maxima 2, sa čistačima, 150kg pritiska po bateriji, bez turbo diska i sa običnim gumenim zatvaračima. Populacija 65 hiljada biljaka:


Br 2. No-till kukuruz u (Pioneer P0217) u prksan pokrov. Ovde je krmni bob preživeo jer je 5l totala na ha slaba doza za njega, tako da je bilo i živih biljaka pri setvi. Posle dopravljeno sa Dikambom i taj bob je uništen. Sejačica i podešavanja kao gore.


Br 3. Soja žitnom no-till sejačicom u živ pokrov pšenice i nešto rotke. Hteo sam da bude raž kao pokrov, ali nisam imao svog semena, pa sam koristio tavansku pšenicu. Soja je RWA Vinka, ciljana populacija je bila 500-550 hiljada biljaka. Sitno seme, slaba klijavost, tako da sam došao na nekih 115kg/ha. Žito je posle par dana totalisano i skroz je svenulo. Išla je Tume NovaCombi, a ciljali smo na neka 4cm dubine u setvi.


Četvrti test je soja sa žitnom sejačicom u terminisan pokrovni usev, ali tu nemam sliku. Spojite mašine sa br3 i pokrov sa br1 i nećete biti daleko.
Kako izgleda soja ?
 
Nazad
Vrh