No-Till , direktna setva bez obrade

Na snimku nikako ne izgleda da nije nista radjeno poslije kombajna ?
Pa kako izgleda, da je uzorano?

Nije rađeno ništa, samo je prošlo možda i 3 nedelje od žetve do setve i između toga palo par kiša.

Послато са SM-G780G помоћу Тапатока
 
Ne izgleda kao da je uzorano ko je rekao. Ne sumnjam da je tako cim kazes , al izgleda kao da je predjeno necim , npr gruberom ili kratkom tanjiracom.
 
Stvarno mislis da ce imati manji prinos gde nije tanjirao :ROFLMAO: ?.Mene ne treba niko da ubedjuje,da mogu kupio bih odavno no till sejalicu,problem im je cena naravno.Bez 20k eura nemoj ni da razmisljas o njima,polovne.
 
Nije zamišljeno kao test. Eto, pogodilo se da su dve parcele sejane istog dana, bez promene semena i podešavanja, a da su drugačije obrađene pre setve. Može da se vidi sklop, šta se dešava sa kukuruzovinom, kako generalno pšenica napreduje s obzirom na datum setve… Valjda nekom i to znači da vidi, šta znam.
 
Da li ste gledali onaj James Bond Live and Let Die?
Tako je i u ovakvim i slicnim temama. Nema potrebe da bilo ko koga u nesto ubedjuje da li je bolje, ili losije.
 
Kakva je situacija sa miševima tamo gde nije ni tanjirano?
Trovani su sredinom decembra. Nije bili neke razlike između no-till i tanjiranog (pod strninama imam 3 parcele no-till, 4 parcele tanjirane). Jedna tanjirana je bila izuzetak - na njoj je bilo miševa koliko na svim ostalim zajedno. Da nije na vreme trovano, bila bi katastrofa.

Ako bih mora izvlačiti zaključak, bio bi da miševi nisu razlog da se tanjira, sa napomenom da je ovo ipak bila dosta specifična godina - jako malo kukuruzovine je ostalo na njivama. Na dve no-till njive skupljana za stoku, na druge dve baš slabo mase bilo i bez skupljanja.

Dogodine ćemo valjda imati više mase da se borimo sa njom. 🤞
 
Telefon ostao u kolima pa nisam mogao. Sledeći put slikam pa molim sinove da postave sliku u temi pšenica.
 
Ove godine imam četiri eksperimenta sa no-till setvom. Sad da podelim slike iz setve, a posle ćemo videti na šta će ispasti. Nikog ne ubeđujem ni u šta, koga zanima neka pogleda, ko misli da je glupo neka obiđe, a videćemo kako će se sve odmotavati dalje kako sezona bude odmicala.

Br 1. No-till setva kukuruza (Syngenta Bilbao) u prskan pokrov. Prskano je 25 dana pre setve. Cilj je bio da bude 15 dana pre setve, ali se vreme pokvarilo i odložilo setvu. Kuhn Maxima 2, sa čistačima, 150kg pritiska po bateriji, bez turbo diska i sa običnim gumenim zatvaračima. Populacija 65 hiljada biljaka:


Br 2. No-till kukuruz u (Pioneer P0217) u prksan pokrov. Ovde je krmni bob preživeo jer je 5l totala na ha slaba doza za njega, tako da je bilo i živih biljaka pri setvi. Posle dopravljeno sa Dikambom i taj bob je uništen. Sejačica i podešavanja kao gore.


Br 3. Soja žitnom no-till sejačicom u živ pokrov pšenice i nešto rotke. Hteo sam da bude raž kao pokrov, ali nisam imao svog semena, pa sam koristio tavansku pšenicu. Soja je RWA Vinka, ciljana populacija je bila 500-550 hiljada biljaka. Sitno seme, slaba klijavost, tako da sam došao na nekih 115kg/ha. Žito je posle par dana totalisano i skroz je svenulo. Išla je Tume NovaCombi, a ciljali smo na neka 4cm dubine u setvi.


Četvrti test je soja sa žitnom sejačicom u terminisan pokrovni usev, ali tu nemam sliku. Spojite mašine sa br3 i pokrov sa br1 i nećete biti daleko.
 
Nazad
Vrh