No-Till , direktna setva bez obrade

Sad lepse izgleda No-till deo od ovog radjenog klasicno...........................

123-004.jpg


123-005.jpg
 
Da li ima smisla nabavka sejalice za direktnu setvu psenice (setva bi uglavnom bila na kukuruziste gde je radio kombajn sa seckom, nepaljeno i nezagrnuto), stim da bi se zadrzao klasican nacin obrade zemlje, plug i sve ostalo?
Vidim da se spominje da direktna setva hoce u prvih 2-3 godine da rodi manje dok ne uspostave odredjeni rezimi u zemljistu,prilikom prelaska na novi nacin vertikalne obrade.
Ovde se ne bi ni prelazilo ta taj nacin, sve bi ostalo isto, samo bi setva bila direktna?
 
Nema smisla jer je ona namenjena za direktnu setvu, a Vi ćete raditi klasičnu obradu. To su onda samo nepotrebna ulaganja.
 
Molio bih clana Garisu da isprazni sanduce za prijem poruka.
Ove zime kupujem sejalicu za direktnu setvu samo nemogu da se odlucim da li Monosem ili Kuhn od te dve marke sejalica imam izbor.Imam izbor i za malo starije verzije john deer i vicon ali naznam da li cu naci delove ako treba nesto da se zameni.Ako neko ima iskustvo neka da neki predlog za neke modele i naravno koje su ima prednosti i mane.
 
Svidela mi se sejalica John deere 750A,covek iz susednog sela je jesenas kupio takvu i odusevio se,kupio je jos jednu,imao sam i prilike da je vidim u radu,odlicna.
 
Ja sam se oduševio onim što sam vidio u ovom snimku. Em čuva vodu, em snižava temperaturu tla em sprečava rast korova sa ovom pokrivkom od pomoćnih kultura. Nevjerovatno jednostavno a opet tako korisno i praktično.
 
Ne mislim na zemlju i njen sastav vec na idejno poreklo. Neki ljudi naprosto mrze sve sto je iz USA.
 
E pa sad... Ovi ljudi sprovode povratak sa hemijske poljoprivrede ka organskoj poljoprivredi. A kod nas je nagli skok sa skoro potpuno organske, dakle bez veće upotrebe hemikalija, u totalno hemjisku poljoprivredu, jer se prska i "za svaki slučaj", izvršen tek pre 15-tak godina. Treba mnogo vremena da prođe dok se "jeftinija i lakša" poljoprivreda uz obaveznu upotrebu "jako lako" razlažućih i "skoro nimalo" štetnih ponovo vrati ka organskoj. Verovatno par generacija.
 
"Cover croping" je nešto o čemu se možda najviše priča na zapadu od više tih novotarija iz poljoprivrede . Razne biljke koriste zavisno od uloge , ili njihove kombinacije , a najpopularnija je tzv "tillage radish" biljka koja razbija plužni djon i ostale zbijenosti . Svojim korjenom razbija sve do metar u dubinu , zimi strune i ideš dalje.
 
Nesto ne razumem.Da li ovu travu kada zavaljaju prskaju necim ili ne?Kod nas bi to ponovo krenulo.I da li bacaju vestako i prskaju od korova??
 
Kažu da ovako nije potrebno prihranjivanje sa vještačkim djubrivima niti zalivanje (ako ima koliko-toliko kiše) jer pokrov drastično umanjuje isušivanje zemljišta. Kako sam vidio, ovako siju i pšenicu, ima na nekim drugim snimcima. Zanimljivo mi je što tvrde da se ovako zaustavlja nicanje korova jer pokrivka to onemogućava.

Posebno mi se svidja dio snimka pri kraju kada prikažu onu staru sijaliču sa 4 reda koja je preradjena za sijanje kroz pokrov tako što su naprijed, isped sjetvenih jedinica, dodati diskovi čistači i jedno crtalo. Vlasnik čak i kaže kako je to jedina preinaka koju je radio i koristio je standardne elemente koji mogu svugdje da se kupe. Takodje kaže da je dodatno sa tegovima opteretio sijačicu što je i logično. Preporučuju i da se sjetva vrši u pravcu valjanja kako bi se lakše prodrlo kroz pokrov.

EDIT

Evo snimka sijanja pšenice

 
čini mi se da kolega @mindjusar imao neka iskustva sa tim načinom obrade
 
Nazad
Vrh