No-Till , direktna setva bez obrade

Već više puta sam sejao lucerku na zemljište koje je samo tanjirano i nisam primetio da je drugačija od one sejane na orano.
 
Lako je Amerima da rade no-till i vama u vojvodini gde nema rastinja "bagrema" ovde kod nas njiva koja se ne obradjuje za 3 -4 godine postane bagremar. Drage volje sam spreman da probam ovakav nacin setve samo me strah od korova i drvenastog rastinja koje za cas izbije kad se ne ore...
 
Svima je lako,samo Vama je teško? A zašto se neobrađuje 3-4god??? Toga kod nas NEMA
A pošto leka ima za sve,pa ima i za bagrem,taman i da je malo jače


Garlon
®
3-Akoncentrovani rastvor
Totalni herbicid i arboricid za suzbijanje zeljastih i drvenastih korova
AKTIVNA MATERIJA: Triklorpir trietilamino so (360 g/l preparata)
DELOVANJE: Triklopir je selektivni i totalni herbicid-arboricid. Biljke ga brzo usvajaju lišćem i korenom. Kreće
se naviše i naniže u biljci. Nakuplja se u meristemskim tkivima, tačkama porasta. Deluje kao indolsitćetna
kiselina (sintetički auksin), izazivajući karakteristične simptome kao što su: kovrdžanje lišća, hloroza pa potom i nekroza tačke porasta.
Gajena biljka Količina primene Vreme primene
Površine koje se pripremaju za
pošumljavanje, za stvaranje proseka
pored dalekovoda, železničkih
pruga i na drugim nepoljoprivrednim
površinama
3 – 5 l/ha tretiranjem kada su zeljasti korovi u
fazi intenzivnog porasta, a drvenasti neposredno pri razvoju novog lišća
Za uništavanje izbojaka iz panjeva lišćara za panjeve hrasta i cera, razređen sa
vodom u odnosu 1:5 delova vode
za ostale lišćare, razređen sa vodom u
odnosu 1:10 delova vode
premazivanjem četkom ili prskanjem
preko reza panja ili samog prstena, širine
5 cm pored kore
PRIMENA I SPEKTAR DELOVANJA:
PAKOVANJE: 100 ml, 1 l, 5 l
MEŠANJE SA DRUGIM PREPARATIMA: Može se mešati sa klopiralidom ( Pikogal plus, Lontrel 100
®
),
2,4 –D (Monosan herbi
®
).
NAPOMENA: Fitotoksičan je za sve biljke izuzev žita i trava. Ne sme se primnjivati na slabo humusnim
zemljištima (<1% humusa) i kraškim i erozivnim terenima, zbog mogućeg dospevanja u podzemne vode.
Na tretirane površine, najmanje 63 dana posle primene ne puštati na ispašu mlečnu, a 28 dana ostalu stoku.
Sadnja se može obaviti šest meseci nakon primene. U toku jedne godine, na istom terenu, može se primeniti najviše jednom.
 
Svima je lako,samo Vama je teško? A zašto se neobrađuje 3-4god??? Toga kod nas NEMA
A pošto leka ima za sve,pa ima i za bagrem,taman i da je malo jače


Garlon
®
3-Akoncentrovani rastvor
Totalni herbicid i arboricid za suzbijanje zeljastih i drvenastih korova
AKTIVNA MATERIJA: Triklorpir trietilamino so (360 g/l preparata)
DELOVANJE: Triklopir je selektivni i totalni herbicid-arboricid. Biljke ga brzo usvajaju lišćem i korenom. Kreće
se naviše i naniže u biljci. Nakuplja se u meristemskim tkivima, tačkama porasta. Deluje kao indolsitćetna
kiselina (sintetički auksin), izazivajući karakteristične simptome kao što su: kovrdžanje lišća, hloroza pa potom i nekroza tačke porasta.
Gajena biljka Količina primene Vreme primene
Površine koje se pripremaju za
pošumljavanje, za stvaranje proseka
pored dalekovoda, železničkih
pruga i na drugim nepoljoprivrednim
površinama
3 – 5 l/ha tretiranjem kada su zeljasti korovi u
fazi intenzivnog porasta, a drvenasti neposredno pri razvoju novog lišća
Za uništavanje izbojaka iz panjeva lišćara za panjeve hrasta i cera, razređen sa
vodom u odnosu 1:5 delova vode
za ostale lišćare, razređen sa vodom u
odnosu 1:10 delova vode
premazivanjem četkom ili prskanjem
preko reza panja ili samog prstena, širine
5 cm pored kore
PRIMENA I SPEKTAR DELOVANJA:
PAKOVANJE: 100 ml, 1 l, 5 l
MEŠANJE SA DRUGIM PREPARATIMA: Može se mešati sa klopiralidom ( Pikogal plus, Lontrel 100
®
),
2,4 –D (Monosan herbi
®
).
NAPOMENA: Fitotoksičan je za sve biljke izuzev žita i trava. Ne sme se primnjivati na slabo humusnim
zemljištima (<1% humusa) i kraškim i erozivnim terenima, zbog mogućeg dospevanja u podzemne vode.
Na tretirane površine, najmanje 63 dana posle primene ne puštati na ispašu mlečnu, a 28 dana ostalu stoku.
Sadnja se može obaviti šest meseci nakon primene. U toku jedne godine, na istom terenu, može se primeniti najviše jednom.

Postoja staracka domacinstva cije se njive ne rade ni po 10 godina sto uopste nije cudno. Kad takvu njivu uzmes u zakup mucis muke sa rastinjem, ja takve njive pretezno uzimam jer dobru njivu je malo teze uzeti vec su sve zajupljene.

Bagrem je veliki neprijatelj poljoprivredi u mom selu sto se tice evog preparata protiv bagrema i drvenastih biljaka neznam sta da ti kazem HVALA TI zivot si mo olaksao bar 10 puta sam pitao po apotekama za takav preparat preporucivali su mi samo total ali on ubija drvenaste za kratko vreme posle dejstva ponovo izbijaju iz zemlje, bagrem,kiselo drvo gotovo je nemoguce suzbiti. Pokusacu sa ovim preparatima da ih unistavam :ppozdrav:

Sto se tice No-till krecem od naredne godine sa jednom njivom od 50ari pa cemo videti.
 
Za notill način rada najvažnije je biti strpljiv jer se prve 2 pa i 3 godine ne osjeti napredak , čak može biti i pad u prinosu . Nakon treće godine pravilnog rada obično bude skok prinosa jer se za to vrijeme spuste teško pokretna djubriva koja se bacaju obično plitko a pogotovo što ožive mikroorganizmi u zmljištu i ono se dovede u prirodnije stanje . Vrlo je važno što više smanjiti prohode i gaženje zemlje.
Tako kaže teorija . Praksa to isto potvrdjuje ali ipak i da no-till metoda daje bolje rezultate na srednjoj i lakšoj zemlji a na teškoj i vlažnijoj zemlji mnogi odustaju i prelaze na neke druge metode.
 
Evo link,
za no-till setvu u Višnjićevu 2010. O ovome je Heđi Ondrej pričao u Sr. Karlovcima 2011 u januaru. Našao sam film i postavio da možete da ga pregledate. Slika je kao "kroz vodu" dal od manjka megapixela ili viška piva? Ne sećam se. Danas imamo bolju kameru. Da podsetim: 24.04.2011. 50 ha kukuruza, bez obrade, predusev suncokret, 165 kg/ha uree sa setvom (veliki crveni tank), hibrid PAKO, jedno tretiranje herbicidima, bez međuredne kultivacije, zetva kraj oktobra 11.5 t/ha sa 22% vlage. Od početka do kraja sa Ondrejom su Nikola Škrbić i ja. Setvu obavio Kurunci Zoltan sa svojom mašinom.
Uzdravlje,
Gariša.:ppozdrav:
 
Poslednja izmena od urednika:
Pravo pionirstvo , za pohvalu. Jeste li probali ovu sijačicu bez "aktivnih sklanjača" u kukuruzu na kukuruz ?
Slažete li se da notill kao sistem ipak nije za teža i hladnija zemljišta kao Sj. Bosna, Hr, Južni Banat,.. ? Sijalo se 24.4 , jel se i tu moralo čekati da se zemljište zagrije , kažu da notill sjetva mora da kasni u prosjeku 20ak dana od klasične ?
 
JA SE TEK SADA UKLJUČIO! Izvinjavam se!
SRETNA NOVA 2013-a I BOŽIĆ!
Ovo je OK, mislim na notill setvu 2010. Naravno da sva zemljišta nisu pogodna za notill. Veoma je bitna ocednost i naravno da li je u pitanju teška zemlja, po teksturi sa više gline. Ona se sporije zagrevaju. U južnom Banatu ih je oko 20-25%. Ali, mislim da je rešenje obrada u trake! Pr. kod Tebe Momo koliko je moguće obraditi po dubini? 20 cm, 25 cm ili do 30 cm? Temperatura je svakako niža i zagrevanje je sporije te se preporučuje kasnija setva i raniji hibrid kod notill-a. Moje mišljenje, ali teren diktira kao i klima za šta se odlučujemo. Momo nabavi bar dve do 3 strip till sekcije!. Ako se organizujem idem do Mađarske za 10 dana da se vidim sa ljudima iz Orthman-a (SAD) tj. Majkl Petersonom koji nam je doneo strip till DMI5310. Evo i sličica jedne od mašinica koju je njihov čovek napravio u Francuskoj
Mex%2BStrip%2BTill_sm.jpg


Čujemo se, tj. dopisujemo se.
Gariša:sjasi:
 
Zanimljivo . Duboka je zemlja dosta kod mene . Inače imam dosta različitih tipova zemlje , ali ovde preovladava glinasto-ilovasta , srednje teška , slabo propusna ,kiselija i humusom siromašna zemlja . Na 40ak cm je ilovača . U pravu ste ovde bi striptill tehnika i to proljećna , sa kasnijom sjetvom najbolja bila . Taj sistem obrade mi se i najviše svidja pogotovo što obožavam djubrenje u trake umjesto razbacivanja i zaoravanja zbog raznih prednosti skoncentrisanih djubriva ( u vezi ph i stabilnosti ) . Jedini je problem skupa i nedostupna mehanizacija . Volio bih da vidim kako ljudi uspjevaju bez gps i sl da prate tragove . Zanima me i "Ridge till " , Gariša možda zna šta je to , probaću jednu verziju u parceli koja je niska i ima problem sa proljećnim "sušenjem" . Na ljeto ću raditi i mini eksperiment drenaže. Pomalo zagrijavanja za bolja vremena kad bude više sredstava za ulaganje , ako ikad dodju.
 
možda je ovo več viđeno ali da li bi neko mokao ovo da razjani pošto sam veliki talenat za jezike a iz priloženog nisam baš sve dobro razumeo
 
Pa suština tog sistema obrade "vertical till" , koji je trenutno u Americi u trendu više nego notill ili strip till , jer se ova druga dva sistema obrade nisu najbolje pokazala u svim tipovima zemljišta , je u primjeni samo tzv vertikalnih mašina . U cilju je što dublje obrade zemljišta bez prevrtanja i sa što manje sabijanja slojeva . Dakle samo orudja sa uskim vertikalnim tijelima .
Sjeckanje žetvenih ostataka i miješanje sa zemljom se obično rade sa orudjima ovog tipa (ovaj turbo till je jedan od najpopularnijih):


[video=youtube_share;9fummZstUo4]http://youtu.be/9fummZstUo4[/video]

Zatim se radi duboka obrada sa podrivačima bez bočnih krilaca :

[video=youtube_share;8U1Lkd_UGsY]http://youtu.be/8U1Lkd_UGsY[/video]

Naravno sijačice se kasnije koriste sa aktivnim sklanjačima ostataka .
 
Nazad
Vrh